V období, kdy okolo nás řádí nebezpečné viry je více než důležité efektivně budovat imunitu. Aby mohl imunitní systém správně fungovat, potřebuje dostatek energie a odstranění nežádoucích faktorů. Podívejte se na 10 tipů, jak pomoci imunitnímu systému k ještě větší výkonnosti.

Základem pro vaši imunitu je pravidelný pohyb, život bez stresu, správný odpočinek, kvalitní spánek a vyvážená strava. Pojďme si to podrobněji rozebrat.

1.     Jezte ovoce a zeleninu

Základní poučka, která nikoho nepřekvapí. Na druhou stranu rozhodně patří na první místo, protože zdravá a vyvážená strava je výbornou prevencí celé řady potíží. Hlavní princip spočívá v doplňování klíčových vitamínů a minerálů. Ty se totiž často účastní metabolických drah důležitých pro fungování buněk imunitního systému. Výborným pomocníkem je zejména vitamín C, který se nachází v citrusových plodech, brokolici, jahodách a podobně. Důležité jsou ale také minerální látky, jako jsou zinek, vápník či hořčík.

Jaké druhy ovoce a zeleniny obsahují nejvíce vitamínů a prospěšných látek?

  • brusinky
  • citrony
  • banány
  • jablka
  • paprika
  • brokolice
  • mrkev
  • zelí
Zdravé smoothie

Zdravé smoothie na posílení imunity

Smoothie je velmi oblíbený způsob přípravy a konzumace ovoce a zeleniny. Projděte si recepty na zdravé výživné smoothie.

2.     Kvalitní vitamínové doplňky stravy

Hlavně v zimních měsících může být složité přijímat dostatek vitamínů a minerálů v běžné stravě. Naštěstí existuje celé řada doplňků stravy, které tento problém pomáhají řešit. Chybu určitě neuděláte, pokud v kritickém období sáhnete po komplexním vitamínovém doplňku. Nezapomeňte na dostatečné doplňování vitamínu C, hořčíku a přidejte například přípravky v obsahem prospěšných omega 3 mastných kyselin.

Dobrou volbou jsou také nejrůznější superpotraviny a doplňky stravy z nich vyrobené.

Blendea IMMUNITY balíček

Balíček obsahuje 3 prémiové směsi superpotravin a dalších funkčních ingrediencí přímo z přírody, které vám pomohou k vybudování skvělé  imunity.

Zjistit více >> 

3. Pročištění těla – detoxikace

Nezdravé či průmyslově vyráběné potraviny mohou zanášet naše tělo látkami, které jej nutí postarat se o jejich odstranění. Tyto látky mohou mít za následek například mastnou pokožku, problémy se zažíváním nebo jiné zdravotní problémy nejrůznějšího typu. Tyto potraviny vám pomohou

Zázvor

Zázvor je využívaný zejména v asijské kuchyni – jeho oddenek se používá jako koření. Jeho požívání příznivě působí na celkové trávení, má protizánětlivý účinek, stimuluje krevní oběh a dokáže člověka nabudit. Velmi oblíbeným je zázvorový čaj, který nám pomůže nejen během období nemocí.

Koriandr

Další asijskou specialitou je koriandr, který se také používá jako koření. Jedná se o velmi účinnou detoxikační rostlinu, která napomáhá k vylučování toxických látek a těžkých kovů z těla, jako mohou být například rtuť či olovo. Mimo to ničí střevní parazity, povzbuzuje činnost nervového systému a má protizánětlivé účinky.

Česnek

Většina z nás nejspíš tuší, že je česnek velice zdravá rostlina. Dokáže působit jako přírodní antibiotika, působí proti vnitřním parazitům a plísním, poskytuje protizánětlivé účinky a pozitivně ovlivňuje činnost celého krevního oběhu. Doplňte svůj jídelníček o kvalitní český česnek, jehož síla dokáže správně dochutit naše pokrmy.

Citrón

Snadno dostupné ovoce, které je vynikajícím zdrojem vitamínu C. Dále pak posiluje imunitní systém, má protizánětlivé účinky a nabízí se jako antioxidant. Nejen v období detoxikace nebo nemoci je doporučeno vypít ráno sklenici vody s citrónem, čímž nastartujeme naše tělo a podpoříme imunitní systém.

Více o citronu si přečtěte v článku: Zajímavosti o citronu

Červená řepa

Řepa je považována mnohými za “superpotravinu”. Tato zelenina tělu poskytuje  široké spektrum vitamínů a minerálů. Díky svému složení podporuje regeneraci těla a funguje jako antioxidant. Mimo tyto výhody také podporuje vylučování toxických látek z těla ve střevech, podílí se tedy přímo na detoxikaci našeho těla. Vhodným a chutným způsobem konzumace může být osvěžující salát.

4.     Dodržujte pitný režim

Buňky imunitního systému cestují krevních řečištěm nebo v rámci lymfatického systému. Pro optimální možnost pohybu v rámci celého těla je důležitý dostatečný příjem tekutin. Denně pijte alespoň 2 litry čisté vody a přidat můžete nejrůznější bylinkové čaje. Vhodné jsou například čaje s echinaceou, rakytníkem, kustovnicí a podobně. Do šálku čaje přidejte trochu zázvoru, citronové šťávy a medu.

5.     Pravidelné cvičení a pohyb

Pro posílení imunitního systému je důležitý také dostatečný pohyb. Během cvičení dochází k rozproudění krve a lymfy, což je jedna z klíčových složek celé imunity. Díky zlepšení cirkulace mohou imunitní buňky rychleji detekovat případný problém a včas zahájit reakci. Pozitivní dopad má pohyb na čerstvém vzduchu a na slunci, kdy je doplňován vitamín D, který má také svou důležitou úlohu v rámci imunitního systému.

Pozor si však nejdete na nadměrné a příliš náročné tréninky, které mohou imunitu oslabovat kvůli velké zátěží na organismus. Obecně se doporučuje zhruba 3x týdně trénink o trvání zhruba 30 minut. U trénovaných jedinců může být tréninkový objem o něco větší.

Výzvy, challenge a tréninkové plány

Hledáte plán, hledáte výzvu? Hledáte nějakou ultimátní challenge? Zde jsou připravené pro vás.

Různé fitness výzvy pro cvičení doma a tréninkové plány. Můžete si je stáhnout, vytisknout a začít. Dejte se do toho! Začněte hned. 

6.     Otužování

Pravidelné otužování například ve formě ledové sprchy má pozitivní účinky pro podporu imunitního systému. Teplotu vody snižujte postupně a časem si vytvořte pravidelný návyk. Studená voda napomáhá lepší cirkulaci krve, což opět podporuje obranyschopnost. Ledové sprchy navíc mají pozitivní vliv na kvalitu pokožky či vlasů.

7.     Dostatečný a kvalitní spánek

Během spánku probíhají v těle důležité regenerační procesy. Jistě sami znáte ten pocit, když se špatně vyspíte a na nic nemáte energii. A to je právě ta chvíle, kdy se náchylnost k nejrůznějším onemocněním výrazně zvyšuje. Správná spánková hygiena dokáže výrazně pomoci imunitnímu systému. Vytvořte si návyk, kdy budete chodit spát a vstávat každý den přibližně ve stejnou hodinu. Nezapomínejte na kvalitní postel, lůžkoviny a klidné prostředí pro spánek.

8.     Eliminace stresu

Stres v nadměrné míře a dlouhodobém trvání nepříjemně ovlivňuje imunitní systém. Výsledkem je vyčerpávání celého organismu, kdy již nezbývá dostatek síly na kvalitní odpověď imunity v případě, že se vyskytne problém a do těla se dostane patogen. Snažte se svou obranyschopnost zbytečně nepokoušet a snižte stres, jak nejvíc to jenom jde.

9.     Život po boku lidí, které máme rádi

Imunitní systém dokážou kladně ovlivnit hormony, které naše tělo vylučuje. Výborným příkladem jsou hormony štěstí endorfiny a oxytocin. Ty se v určité míře uvolňují ve chvíli, kdy jsme po boku milovaného člověka. Podle některých výzkumů tak mají lidé žijící ve spokojeném partnerském soužití odolnější imunitu v porovnání s lidmi osamělými.

10. Stále se vzdělávejte

Co má společného vzdělání s imunitou? Jednak zaměstnáte a stále budete trénovat svůj mozek. A za druhé se můžete dozvět nové postupy, jak získat a udržet skvělé zdraví a imunitu.

Jedním z takových příkladů je online kurz Výzva pro imunitu.

Kurzem Výzva pro imunitu vás provede MUDr. David Frei.

MUDr. David Frej patří k nejvíce uznávaným expertům na funkční medicínu u nás. Je autorem 19 knih na téma zdravý životní styl.

Doktor Frei pro vás také připravil e-book 7 kroků jak nejrychleji získat silnou imunitu