Vaření je umění, které nás neustále baví a přináší nám radost. Je to způsob, jakým můžeme ukázat svou kreativitu a zlepšit své dovednosti. Pokud jste nadšenými fanoušky kulinářských dovedností a rádi sledujete filmy, které nám nabízejí nejen skvělé zábavy, ale také inspiraci, pak jste na správném místě. Dnes se podíváme na 5 filmů o vaření, které byste rozhodně neměli nechat ujít.

Julie a Julia

Je americký film z roku 2009, který se odehrává ve dvou paralelních příbězích. První se točí kolem Julie Powellové, která se rozhodne během jednoho roku uvařit všechny recepty z kuchařské knihy Julie Childové „Mastering the Art of French Cooking“ a založit si na to blog. Druhý příběh se odehrává v padesátých letech a popisuje Julinu cestu k vytvoření této knihy.

Hlavní role v Julie Powellové a Julia Childové hrají Meryl Streepová a Amy Adamsová. Film se zaměřuje na jejich vzájemné vztahy a inspiraci, kterou si obě ženy v průběhu svých životů navzájem poskytly. „Julie a Julia“ je zábavný, inspirativní film a dokazuje, že je nikdy ne pozdě pro to, abychom začali dělat něco, co nás baví a naplňuje.

Ratatouille

Je animovaný film z roku 2007 produkován společností Pixar a režírovaný Bradem Birdem. Film se odehrává v Paříži a hlavním hrdinou je krysí kuchař Remy, který touží po tom stát se skvělým kuchařem. Remy má talent na rozlišování chutí a vůní a touží využít své schopnosti pro vytvoření perfektního jídla. Po náhodné události se ocitne v restauraci Gusteau’s a setkává se s Linguinim, kuchařem, který potřebuje pomoc. Remy mu tajně pomáhá vařit a tím pomáhá restaurantu získat zpět svou slávy.

Film Ratatouille má krásnou grafiku a příběh, který je plný emocí a humoru. Diváci jsou vtáhnuti do světa kulinářských zážitků a dobrodružství, které Remy prožívá. Film ukazuje, že talent a vášeň mohou překonat překážky a pomoci vám dosáhnout vašich snů, ať už jste krysí kuchař nebo kdokoli jiný.

„Chef“

Je americký film z roku 2014, který režíroval, napsal a zahrál si v něm Jon Favreau. Hlavní postavou je šéfkuchař Carl Casper, který má úspěšnou kariéru v luxusní restauraci v Los Angeles, ale nesplňuje očekávání svého šéfa, který chce tradiční jídla místo moderní kuchyně. Carl se dostane do sporu s kritikem gastronomie, který mu na Twitteru vyčte jeho kreativní nudu, což vyústí v živou konfrontaci v restauraci a odchod Carla z práce. Carl se rozhodne změnit svůj život a zahájí nový podnik s jídlem, které miluje – kubánské sendviče.

Film je inspirován skutečnými událostmi a je postaven na emocionálním příběhu Carla, jeho vztahu s rodinou a jeho vášni pro vaření. Filmová hudba, výkon herců a vizuální efekty jsou vynikající a zábavná kuchyňská scéna a rozhovory o jídle jsou natolik autentické, že si divák přijde, jako by byl součástí kuchyňského týmu. Film „Chef“ je dokonalým filmem pro fanoušky gastronomie a příznivce příběhů o druhých šancích.

Láska na kari

Film, známý také pod názvem Hundred Foot Journey, je adaptací stejnojmenné knihy z pera Richarda C. Moraise. Film vypráví příběh rodiny Kadamových, kteří se rozhodnou opustit Indie a usadit se v malém francouzském městečku, kde otevřou indickou restauraci. Na druhé straně ulice se však nachází restaurace slavného francouzského šéfkuchaře Madame Malloryové, která za každou cenu usiluje o udržení svého tříhvězdičkového hodnocení v prestižním průvodci Michelin.

Láska na kari je nejen romantickým dramatem, ale také výpravným gastronomickým filmem, kde jsou jídla připravována s velkým důrazem na detaily. Film získal pozitivní kritiku zejména pro svůj působivý vizuální styl, výkony herců a vynikající kameru. Láska na kari je inspirovaným příběhem o odvaze, vztazích a o tom, jak všechno může být zlepšeno dobrým jídlem.

Burnt / Dokonalý šéf

je americký dramatický film z roku 2015 režírovaný Johnem Wellsem. Hlavní roli v něm ztvárnil Bradley Cooper jako Adam Jones, šéfkuchař s neuvěřitelnými kulinářskými schopnostmi a proslulým talentem. Po propadu v minulosti se rozhodne opětovně otevřít svůj vlastní restaurační podnik v Londýně, aby dokázal světu, že je nejlepším šéfkuchařem na světě. Na cestě za svým cílem se Adam musí vypořádat s náročnými výzvami, jako jsou například konflikty s kolegy, touha po dokonalosti a snaha o získání třetího hvězdičky v prestižním průvodci Michelin. V podání Bradleyho Coopera se diváci mohou těšit na vynikající herecký výkon a perfektní ztvárnění Adamovy vnitřní motivace.

Film Burnt zaujme nejen svým skvělým obsazením, ale i nádhernými kulinářskými záběry, které diváky vtáhnou přímo do kuchyně a na talíře jídla. Navíc, film Burnt ukazuje, že v kulinářském světě není všechno jen o chuti jídla, ale i o tvrdé práci, odhodlání a nutnosti překonávat sama sebe. Film nabízí pohled na zákulisí šéf kuchařského umění a ukazuje, jak důležité je spojení kreativity, techniky a pečlivosti. Celkově lze tedy říct, že Burnt je film, který osloví nejen milovníky gastronomie, ale i ty, kteří o ní nemají žádné velké znalosti a touží po zážitku z příběhu, který má hlavu a patu.

Vaření je nejen o přípravě jídla, ale také o sdílení zážitků a emocí s lidmi kolem nás. Těchto 5 filmů o vaření nám přináší nejen skvělé kulinářské zážitky, ale také moudra a inspiraci pro naše vlastní kuchařské dobrodružství.

Bez ohledu na to, zda jste profesionální kuchař nebo amatérský nadšenec, tyto filmy jsou skvělou volbou pro každého, kdo se zajímá o vaření a gastronomii. Tak si vezměte popcorn a užijte si tuto pětici skvělých filmů o vaření.