Káva je u mnoho z nás nezbytnou součástí dne, já si upřímně neumím představit ráno bez kávy. Často bývá ale káva označnována za zdraví škodlivou. Káva, jak už jistě víte, obsahuje kofein, který je právě často démonizován. Pojďme se podívat, jak to s tím kofeinem a pitím kávy vlastně je. Jaké jsou pozitivní účinky kávy?

Je kofein škodlivý?

Kofein je obsažen nejen v kávě, ale také v energetických nápojích, v předtréninkových nápojích, v zeleném čaji nebo v Coca Cole. Nejčastěji ho však konzumujeme právě z kávy, na kterou bude zaměřen i dnešní článek.

Běžná káva obsahuje 40 až 120 mg kofeinu.

Záleží na typu kávy a samozřejmě také na velikosti. Například menší espresso obsahuje okolo 60 mg kofeinu, kdežto espresso lungo okolo 120 mg. Pokud jste milovníky káv s mlékem, káva latte obsahuje okolo 60 mg kofeinu a oblíbené cappuccino je na tom s kofeinem stejně jako latte.

Podívejme se tedy, zda nám pití kávy a příjem kofeinu může škodit. Odpověď není úplně jednoznačná, protože samozřejmě záleží na množství. Pokud pijete kávu jako vodu a počet káv během dne nestačíte počítat, pro vaše zdraví to určitě prospěšné nebude.

Pokud vypijete okolo jedné až čtyřech káv, vaše zdraví to neohrozí, naopak vám může pití kávy pomoci.

Všeobecně se doporučuje nepřekračovat příjem kofeinu nad 400 mg denně, což odpovídá čtyřem či pěti kávám.

Předpokládejme tedy, že váš příjem kofeinu není vyšší než se doporučuje. V takovém případě můžete z pití kávy benefitovat.

Jak vybrat automatický a pákový kávovar?

Máte rádi kvalitní kávu, horkou čokoládu nebo cappuccino a nebaví Vás příprava? Pomůžeme Vám s výběrem automatického a pákového kávovaru, který Vám při výrobě kávy ušetří mnoho času a energie.

Projděte si celý návod: Jak vybrat automatický a pákový kávovar?

Pozitivní účinky pití kávy

Pomáhá s hubnutím

Káva, čili kofein, nám může pomoci na naši cestě za lepší postavou. Spousta spalovačů je založena na obsahu kofeinu, což má za důsledek větší spalování kalorií a tedy hubnutí.

Je nutno dodat, že pouze pití kávy bez změny jídelníčku a přidání pohybu, vás nespasí. Je důležité mít správně nastavený jídelníček, mít dostatek pohybu a v takovém případě si můžete pomoci kofeinem a pitím kávy.

Dodává energii

Kávu často pijeme právě pro přísun energie a oddálení únavy. Kofein nám pomáhá s odbouráváním únavy a dodává nám sílu. Dokonce zlepšuje pozornost, takže při pití kávy můžeme udělat daleko více práce.

Nejčastěji pijeme kávu po ránu, což nám může pomoci správně nastartovat den. Pozor bychom si ale měli dávat ve večerních hodinách, kdy může káva a kofein všeobecně zhoršovat náš spánek. I přesto, že si myslíte, že usínáte bez problému po vypití kávy ve večerních hodinách, má kofein negativní vliv na kvalitu spánku. Proto bychom měli konzumovat kofein pouze do určité hodiny a alespoň několik hodin než půjdeme spát.

Proti stresu

Dokonce podle jisté studie, pití kávy zmírňuje stres. Káva má pozitivní účinek proti stresu pouze v případech, kdy je stres vyvolán fyzickou záteží.

Onemocnění

Pití kávy pomáhá například jako prevence proti Parkinsonově chorobě či je prospěšná pro naše játra. Dále se uvádí, že pití kávy může snížit riziko rakoviny kůže, ale také diabetu druhého typu.

Antioxidanty

Nevíte, co to jsou antioxidanty? Antioxidanty jsou prospěšné látky, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Pro naše zdraví je důležitá rovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty v našem těle. Bohužel žijeme v době, kdy na naše tělo útočí volné radikály ze všech stran. Ať už je to špinavý vzduch, smog, nezdravé a uměle zpracované potraviny, kouření či nedostatek pohybu. Proto je důležité dodávat tělu antioxidanty, které můžeme čerpat mimo jiné také například z kávy.

Paměť

Pití kávy má také pozitivní účinky na naši paměť a to hlavně na tu krátkodobou.

Zlepšuje fyzický výkon

V poslední řadě nesmíme zapomenout na pozitivní účinky kávy při fyzicky náročném výkoně. Jak už bylo zmíněno výše, kofein je často obsažen ve spalovačích, ale také v nakopávači. Nakopávač je rozpustný prášek ve vodě či kapsle, které si sportovci berou před výkonem, aby měli větší sílu a vytrvalost.

Pití kávy před tréninkem či jiným fyzicky náročným výkonem nám tedy může pomoci. Káva nám dodá hlavně energii, kterou na tréninku využijeme. Pokud bychom měli příjem kofeinu vyšší než 200 mg, což obsahují právě například nakopávače, dodává nám také sílu a zlepšuje celkovou vytrvalost.

Úvodní foto:  Cyril Saulnier on Unsplash

Jak vybrat kapslový kávovar

Kapslové kávovary jsou velmi oblíbené pro jednoduché použití a rychlou přípravu skvělé kávy. Velká nabídka různých kapslí také ještě více zvyšuje jejich oblíbenost a milovníkům kávy nabízí díky tomu velkou rozmanitost.

Jaké kávovary na kapsle vybrat a jak fungují se dozvíte v článku: Jak vybrat kapslový kávovar