Máte rádi kvalitní kávu, horkou čokoládu nebo cappuccino a nebaví Vás příprava? Pomůžeme Vám s výběrem automatického a pákového kávovaru, který Vám při výrobě kávy ušetří mnoho času a energie.

Ranní šálek kávy může být pro někoho chvilka odpočinku při posezení s přáteli nebo rodinou, pro jiného vzpruha pro náročný den. Skvělá káva se stala nedílnou součástí každého člověka. Někteří z nás si bez kávy nedokáží představit ani den, pro někoho to může být pouze obchodní jednání nebo posezení s rodinou a kamarády.

Základní představení automatických a pákových kávovarů

V posledních letech se moderními zařízeními staly zařízení pro přípravu kávy. Ty Vám domů přináší kávu s mléčnou pěnou, italské espresso, cappuccino, čaj, horkou čokoládu a další kávové speciality, které si zamiluje každý milovník horkých nápojů. Automatické a pákové kávovary jsou navrhovány v jednoduchém a kompaktním řešení, aby se staly moderním a skvělým doplňkem do Vaší kuchyně.

Kávovary si získaly velké množství příznivců, protože jejich ovládání je velice jednoduché a nenáročné. Kvalitní kávovar by měl mít systém předehřívání šálků, volbu síly a množství kávy, nastavitelnou výšku podstavce a různé doplňky (odměrka, pěchovač, apod.)

Základní kategorie kávovarů

Přístroje na přípravu horkých nápojů (káva, cappuccino, horká čokoláda nebo čaj) můžeme rozdělit do tří základních kategorií

 • automatické
 • pákové
 • kapslové.

My se dnes zaměříme na kávovary automatické a pákové. Pokud kromě espressa máte rádi i latte macchiato či kvalitní cappuccino, určitě si zamilujete automatický kávovar. V současnosti si můžete zakoupit model, který již má v sobě zabudovaný zásobník na mléko.

 

Návod: Jak vybrat kapslový kávovar

V článku Jak vybrat kapslový kávovar Vám dáme několik tipů a poradíme s výběrem kapslového kávovaru, který Vám při výrobě kávy ušetří mnoho času a energie. K výhodám kapslového kávovarů patří jednoduchost, rychlost přípravy kávy, nižší cena kávovaru. Víci info najdete v článku.

Automatický kávovar

Automatické kávovary jsou nejjednodušším a zároveň nejpohodlnějším způsobem přípravy kvalitní kávy.

Tu dostanete pouhým stisknutím tlačítka. Poté se vše děje zcela automaticky. Automatický kávovar je vhodný pro všechny, kteří se nechtějí zapojit do přípravy kávy, ale pouze si ji vychutnat.

Vhodná je pro místa, kde se káva pije opravdu každý den – provozovny, kanceláře, podniky, apod. Téměř každý automatický kávovar je vybaven parní tryskou na výrobu mléčné pěny a deskou, která slouží pro předehřátí Vámi servírovaného šálků. Výhodou automatických kávovarů je rychlost. Nevýhodou je vyšší cena a náročnost na údržbu.

Pákový kávovar

Pákové kávovary jsou ideálním řešením pro všechny milovníky, kteří si nápoj rádi připraví sami jako profesionálové v kavárnách či cukrárnách. U pákových kávovarů si přípravu kávy musíte obstarat vy. Při přípravě nápoje je důležité dbát na znalost procesů, kterým káva musí při přípravě projít. Výsledná chuť kávy se odráží na zručnosti vlastní obsluhy kávovaru. Jelikož pákové kávovary nemají mlýnek, je potřeba si jej dokoupit.

Při vložení šálku musíte napěchovat sítko v páce namletou kávou, kterou pak kávovar propasíruje do šálku. Pokud chcete cappuccino nebo latte, neobejdete se bez parní trysky, která mléčnou pěnu vyrábí.

Jsou vhodné pro milovníky kávy, kteří se rádi podílí na samotné přípravě.

Parametry a vlastnosti automatických a pákových kávovarů

Kvalitní kávovar je nemalou investicí do Vaší domácnosti. Dnes se ceny skutečně kvalitních přístrojů na přípravu kávy pohybují v ceně od 15 000 Kč. Levná zařízení Vám nenabídnout tak kvalitní kávu.

Výběr správného prodejce

Důležitým parametrem pro správný výběr kávovaru, je i výběr správného prodejce. Prodejců je na dnešním trhu příliš, např. kávovary Saeco, Jura, Krups, Bosch, Siemens, DeLonghi, apod.

Firma Saeco se specializuje na výrobu kávovarů. Jejich kávovary dokáží skutečně lahodné espresso. Dalším známým prodejcem jsou zařízení od společnosti DeLonghi. Ty jsou vhodné pro kanceláře, domácnost, případně i menší kavárny. Světovým prodejcem je Krups vyznačující se vysokou kvalitou, skvělým designem a jednoduchým ovládáním.

Důležité parametry

Při výběru jakéhokoliv typu kávovaru, ať kapslové, pákového či automatického je důležité se zaměřit především na jeho parametry, které jsou pro správný výběr nepostradatelné. Jedná se o následující parametry a vlastnosti:

 • parní tlak,
 • příkon,
 • design,
 • konstrukce,
 • ovládání,
 • vybavení a funkce,
 • a cena.

Parní tlak

Parní tlak je u automatických a pákových kávovarů jedním z nejdůležitějších parametrů a vlastností. Čím je hodnota parního tlaku vyšší, tím lépe. Na skvělou kávu Vám postačí tlak 9 bar a více. Pokud chcete sobě a svým blízkým dopřát vynikající chuť kávových a mléčných specialit, vybírejte kávovary s hodnotou od 15 do 30 baru.

Některé přístroje se dají sehnat s tlakem ani ne 4 bar, ty ale nepřipraví kávu s plnou chutí.

Příkon

Dalším důležitým parametrem je příkon kávovaru. Čím vyšší je hodnota příkonu, tím rychlejší ohřev a kratší doba přípravy horkého nápoje.

Design

Na trhu je k dostání spousta velmi atraktivních a kvalitních kávovarů. Ty Vám a Vaším blízkým připraví lahodnou kávu, zároveň se stanou dekorací Vaší kuchyně. Výrobci zařízení na výrobu kávy se zaměřují na elegantní design a jednoduché tvary. Automatické a pákové kávovary jsou zhotovovány v moderním provedení – různých tvarech a barvách. Výběr je opravdu široký a pestrý. Vámi zakoupený kávovar by měl odpovídat prostředí a barvám Vaší kuchyně, aby se stal krásným a moderním doplňkem.

Pokud ve Vaší kuchyni nezbývá místo nebo nechcete, aby kávovar zbytečně vyčníval, doporučuje se zakoupení luxusního vystavěného kávovaru.

Konstrukce

U konstrukce automatického a pákového zařízení byste se měli zaměřit na velikost nádoby na vodu. Objem nádoby u automatických kávovarů se pohybuje zhruba od 1 do 3,5 litru, u pákových kávovarů od 0,5 do 2,5 litru. Pokud se chcete vyhnout častému doplňování vody, doporučuje se vybrat spíše objemnější model.

Ovládání

U automatických a pákových kávovarů se můžete setkat s elektrickým a mechanickým ovládáním. Elektrický přístroj se ovládá pomocí dotykového displeje (panelu), kdežto mechanické probíhá pomocí tlačítek.

Vybavení a funkce

Řada kuchyňských spotřebičů nabízí několik skvělých a moderních funkcí, ani automatické a pákové kávovary nejsou výjimkou. Několik funkcí, které tyto kávovary nabízí, si zmíníme.

Automatické kávovary

 • Příprava dvou šálku najednou Vám ušetří čas i energii při přípravě kávy např. pro návštěvu.
 • Nahřívání šálků – studené šálky rychle sráží teplotu nápoje.
 • Nastavení výšky podstavce – funkce je velmi praktická pro různé velikosti šálků.
 • Samočištění šetří energii a čas.

Pákové kávovary

 • Příprava dvou šálku najednou Vám ušetří energii a čas při přípravě kávy.
 • Nahřívání šálků – studené šálky sráží teplotu nápoje.
 • Nastavení výšky podstavce – tato funkce je velmi praktická pro různé velikosti šálků.

Cena

Jedním ze zásadních a základních kritérií je cena. Cena se odvíjí od počtu funkcí, vybavení, výkonu či objemu nádoby na vodu. Cena pákových kávovarů je nižší než cena automatických kávovarů.

Zdroj: Photo by Tim St. Martin on Unsplash

Jaké lze připravit nápoje z automatických a pákových kávovarů?

Nedílnou součástí každého z nás se stal horký nápoj, ať součástí snídaně, oběda, odpoledního posezení, obchodní schůzky či večerního odpočinku. Z automatických a pákových kávovarů lze připravit celou řadu horkých nápojů.

Milovníci kávy si jistě oblíbí kvalitní espresso, latte macchiato, cappuccino a jiné kávové speciality. U některých přístrojů lze nachystat i horkou čokoládu a čaj.

Káva, zejména kvalitně připravené espresso, je základem pro mnoho různých nápojů, například s kapkou alkoholu: bombardino, irská nebo alžírská káva, případně s trochou šlehačky, jak se dělá vídeňská káva.

p

Parametry správného espressa

Espresso se připravuje ze 7,2 gramů umleté kávy. Má objem vody 25-35 ml a teče 20-30 vteřin. Tlak má být 9 barů a teplota vody okolo 90 stupňů celsia.

Výhody a nevýhody automatického a pákového systému

Každý kuchyňský spotřebič má své pozitivní a negativní stránky. A není tomu jinak i u automatických a pákových kávovarů. Kvalitní automatický kávovar by měl mít funkci namletí kávy, která výrazně ovlivňuje její výslednou chuť.

Automatický systém

Výhodou automatických kávovarů je vysoká nezávislost na člověku, příprava kávy jediným stisknutím tlačítka, funkce časovače či programování a displej. Přístroj se sám zapne a uvaří nápoj na Vámi stanovenou dobu. Na dotykovém displeji, který je umístěn většinou v horní části kávovaru, si jednoduše vyberete nápoj, na který máte chuť.

Další velkou výhodou je výškově nastavitelná plocha pro šálek, díky níž zamezíte stříkání kávy kolem kávovaru. Silnější aroma Vám pomáhá udržet funkce předehřívání šálku.

Nevýhodou automatického systému může být vyšší pořizovací cena. U automatických kávovarů se cena pohybuje v rozmezí od 8 000 do 70 000 Kč.

Jednoduchá obsluha a příprava kávy

Umí jediným stiskem tlačítka připravit kávu od namletí, upěchování až po její spaření a napěnění mléka. Integrovaný mlýnek vám zajistí čerstvě namletá zrnka kávy. 

Vhodné do domácnosti i kanceláře.

Vyšší pořizovací cena

Pákový systém

Výhodou pákových kávovarů je nízká pořizovací cena a snadnější údržba. Cena se u pákových kávovarů pohybuje od 1000 do 25 000 Kč. Vždy jen záleží na tom, jaký model si přejete. Nevýhodou může být náročnost na přípravu kávy a potřeba vlastního mlýnku na kávu. Další nevýhodou je neintegrovaný zásobník na kávu, kterou musíte před každou přípravou doplnit. Automatické espressovače umí připravit celou řadu nápojů, některé modely až desítky. V případě, že mají také zásobník na mléko, naservírují vám mimo jiné i latte macchiato nebo cappuccino.

Pákové kávovary jsou vhodné pro milovníky kávy, kteří jsou tak trochu baristy. Pákové kávovary jsou vhodné pro milovníky kávy, kteří jsou tak trochu baristy.

Chcete si občas zaexperimentovat a pochlubit se návštěvě svým výtvorem? Máte raději čerstvě namletou kávu než kupované kapsle? Pak zvolte tento typ kávovaru.

Nižší pořizovací cena

Snadnější údržba

Vhodné pro milovníky kávy

Náročnější příprava kávy

Potřeba vlastního mlýnku ( u dražších modelů součástí )

Kvalitní kávovary Vám zajistí perfektně připravené latte macchiato, espresso a jiné speciality, které si zamilujete. Jestliže si chcete vychutnat skvělou kvalitní kávu, cappuccino, horkou čokoládu a čaj bez zbytečných starostí a míchání ingrediencí, doporučuje se zakoupit kvalitní kávovar. Je na Vás jestli chcete zvolit kapslový, automatický či pákový systém. Kterýkoliv kávovar se stane skvělým a moderním doplňkem Vaší kuchyně.

Pákové kávovary – Naše tipy

Sencor SES 4010SS espresso

 • bojlerový topný systém
 • tělo z nerezové oceli
 • funkce krátkého předspaření
 • otočná tryska na páru
 • volba funkce páry/horké vody
 • nerezový filtr pro 1 nebo 2 šálky kávy

cena: 2799 Kč ( 4home.cz )

De’Longhi EC 157

 • Pákový kávovar tlak 15 bar,
 • objem nádržky na vodu 1 l,
 • s parní tryskou,
 • odkapávací systém,
 • příprava dvou šálků najednou,
 • automatické vypnutí
 • cappuccino a latte

Cena: 2299 Kč ( Alza.cz )

De’Longhi EC 685 BK

 • Ohřev vody termoblokem
 • Flow-stop  pro nastavení velikosti kávy
 • 3 druhy filtrů (na pody, 1 porci mleté kávy, 2 porce mleté kávy),
 • Nastavitelná tryska pro snadné napěnění
 • Pasivní nahřívač šálků
 • Odvápňovací zvukový signál

Cena: 3789 Kč ( Mall.cz )

De’Longhi Barista Pack ECKG 6821.M

Profesionální sada De’Longhi Barista Pack pro přípravu kávy se skládá z pákového kávovaru Dedica EC685.M a elektrického mlýnku na kávu Dedica KG521.M a příslušenství: pěchovač na kávu, odklepávač na kávu a konvička na mléko.

 • Nastavitelná parní tryska pro napěnění mléka
 • Odnímatelná nádržka na vodu s objemem 1,2 l
 • Příprava dvou šálků najednou
 • Výškově nastavitelný podstavec
 • Nahřívač šálků
 • Odvápňovací zvukový signál
 • Funkce pro automatické vypnutí

Pákový kávovar Sage SES880BSS Espresso

Pákový kávovar Sage s objemem nádržky na vodu 2 l, s přehledným dotykovým displejem, s parní tryskou a nahřívačem šálků.

 • Kvalitní kónický mlýnek & intuitivní dotykový displej
 • Elektronická kontrola teploty vody
 • Bleskurychlé nahřátí – kávovar je připravený k použití během 3 vteřin
 • Napařovací tryska na mléko & 230g zásobník na kávová zrna
 • Možnost nastavení množství extrahované kávy
 • Ukazatel tlaku při extrakci kávy
 • Vysoký prostor pod výpustí pro přípravu long coffee

Další modely z kategorie pákových kávovarů najdete na Alza.cz

Automatické kávovary – naše tipy

KRUPS Latt’Espress, EA829U10

Automatický kávovar: tlak 15 bar, displej, s parní tryskou, mléčný systém, nastavení množství vody, nastavení množství kávy, odkapávací systém, odvápňovací systém, mlýnek na kávu, samočisticí systém, automatické vypnutí, režim úspory energie a cappuccino a latte, objem nádržky na vodu 1,7 l, mechanismus mletí kónické kameny, velikost zásobníku mlýnku 260 g, 3 stupně hrubosti mletí.

Cena: 8999 Kč ( Alza.cz )

Sencor SES 8010CH

 • LED panel s dotykovými tlačítky zajišťující snadnou obsluhu
 • parní tryska pro lahodné latté a krémové cappuccino s mléčnou micro-pěnou
 • patentovaná spařovací jednotka –  (lze mýt v myčce nádobí )
 • spuštění programu Espresso a Lungo jedním dotekem
 • funkce horké vody pro přípravu americana nebo čaje
 • mlýnek z nerezové oceli pro precizní mletí – 5 stupňů nastavení mletí kávy 
 • topný systém Thermoblock k zajištění optimální teploty vody
 • 1,1 l odnímatelná nádržka na vodu
 • kapacita zásobníku na kávu 150 g

Cena: 5999 Kč ( 4home.cz )

Siemens TI305206RW

Všechny kávové speciality včetně cappuccina získáte jediným stisknutím tlačítka. Kemarický mlýnek s dlouhou životností, výškově nastavitelná výpusť pro vysoké skleničky, tlak 15 barů. Intuitivní displej.

 • tryska na mléko vyjímatelná a oddělitelná pro jednoduché čištění pod tekoucí vodou nebo v myčce
 • automatický čisticí a odvápňovací systém souhrnně volitelné v programu Calc n clean 

Cena: 12798 Kč ( Mall.cz )

Automatický kávovar Philips Saeco Xelsis SM7580-00

Jediným stisknutím si připravíte dva šálky najednou, včetně capuccina a latte macchiata. Funkce Latte Perfetto umožňuje vybrat si od teplého mléka až po napěněné mléko. Automatické čištění párou po každém použití je samozřejmostí.

Mlýnky jsou 100% keramické, mají 12 různých nastavení.

Pomocí dotykového displeje s funkcí Coffee Equalizer™ lze intuitivně nastavit různé parametry nápojů: můžete přizpůsobit sílu, objem, teplotu a chuť kávy, množství a objem mléčné pěny a dokonce i pořadí kávy a mléka.

Automatický kávovar De’Longhi ECAM 650.75.MS

Připraví prakticky jakoukoli kávu, ale i lahodné cappuccino, latte macchiato nebo horkou čokoládu. Kromě 13 přednastavených nápojů si můžete vytvořit vlastní, který následně uložíte do paměti kávovaru. 

Kávovar si poradí se zrnkovou i mletou kávou a nabízí funkci nahřívání šálků. Pomocí vestavěného kolečka lze regulovat hustotu napěnění a samozřejmostí je snadné čištění mléčné nádoby.

Má tichý, 13ti stupňový mlýnek z oceli pro použití zrnkové kávy. Do zásobníku se vejde až 400 gramů a jeho obvod je potažený těsnící pryží.

Automatický kávovar JURA S8 Chrome

 • Intelligent Pre Brew Aroma System
 • impulsní extrakční proces pro dokonalé propaření kávy
 • vysoce výkonné čerpadlo s tlakem 15 barů
 • vodní filtrace CLARIS Smart a inteligentní vodní systém 
 • ovládání pomocí dotykového displeje
 • napěňovač mléka
 • možnost doplnění o Smart Connector
 • příprava 16 nápojů 
 • nastavitelná síla kávy
 • mobilní aplikace JURA Coffee App

Integrovaný mlýnek AromaG3 se zdokonaleným řezným úhlem namele zrna ještě přesněji a rychleji se zachováním dokonalého aroma. Proces impulsní extrakce (P.E.P.) navíc optimalizuje dobu extrahování u krátkých specialit a napomáhá k zvýraznění aroma a intenzivní chuti kávy u espressa a ristretta

Kompletní přehled automatických kávovarů najdete na Alza.cz 

Poznámka: všechny uvedené ceny byly zobrazeny na shopech dne 5.12.0219, v průběhu času se mohou měnit a na jednotlivých shopech se mohou lišit. Berte je, prosím, pouze jako orientační. Zobrazené ceny negarantujeme, nejsme prodejci výše uvedených produktů.