Každý z nás si přeje mít na zahradě krásný a hustý trávník. V létě, kdy je často suché a horké počasí, bez dostatku srážek, potřebuje mnohem větší péči pro dobrý růst. Zdravě vypadající trávník vypadá vyrovnaně, jednolitě, bez mnohých prázdných míst a přítomnosti plevelů, se sytě zelenou barvou, hustým pažitem, se zdravým a hustým kořenovým systémem. K tomu trávník potřebuje zejména dostatek vody, živin a pravidelné sečení.

Sekání trávníku

Sekání trávníku je základní údržbou při pěstování. Docílíme pěkný vzhled a dojem jednolitosti. Sečení podporuje odnožování trav a hustotu trávníku. Nesmíte ale zkracovat při jednom sečení trávník více než o 1/3 výšky, jinak je trávník řídký a ještě rychleji roste. Výška sečení se odvíjí podle typu trávníku a pohybuje se mezi 2 až 5 cm.

V horkém počasí jej sečte raději méně. Důležité je mít ostrý nůž u sekačky, jinak často dochází k třepení konců trávy a ty pak žloutnou a hnědnou. V posečené trávě odebíráme z půdy i biomasu, proto je pro vytvoření nových přírůstků třeba dodat nové živiny formou hnojiv.

Hnojení trávníku

Pro trávník je nutné dodat živiny pomocí minerálních hnojiv jako je třeba AGRO Trávníkové hnojivo. Obsahuje všechny potřebné mikroprvky, hořčík zajišťující sytě zelenou barvu a síru podporující zdravý vzhled. Na menší ploše stačí hnojivo ručně rozhodit, na větších plochách můžete použít posypový vozík, anebo ruční rozmetadlo pro rovnoměrnou a pohodlnou aplikaci. Aplikujeme 1x měsíčně na suchý trávník za ne moc vysokých teplot. Hnojit je možné nejdříve 2 až 3 dny po sečení. Po aplikaci je nutné trávník zavlažit. Ideální je rozhodit hnojivo před deštěm, voda pak uvolní živiny do půdy.

Jde to i bez chemie

Natura Organické trávníkové hnojivo

Jemně granulované hnojivo je vyrobeno jen z přírodních surovin – z drůbeží podestýlky s přidáním melasy a melasových výpalků. Obsahuje potřebné živiny pro trávník v příznivém poměru včetně přirozeného obsahu stopových prvků. Uvolňování živin je pozvolné a rovnoměrné v průběhu vegetačního období. 

 Neškodí domácím mazlíčkům. 

Kde koupit:

Hubení plevele

Pokud se začnou v trávníku více objevovat plevele, použijte selektivní herbicid. Přípravek neuškodí trávě a plevele likviduje. Přípravek Plevel v trávníku STOP má ve svém složení 3 účinné látky a spolehlivě zlikviduje veškeré širokolisté plevele v trávníku. Aplikuje se postřikem nejdříve 2 až 3 dny po sečení. Plevele musí mít vytvořenu dostatečnou listovou plochu, přes kterou se přípravek do plevele dostane.

Další sečení lze provést nejdříve 3 až 7 dní po aplikaci. Přípravek musí mít dostatek času prostoupit úplně celou rostlinou až do jejích kořenů. Herbicid aplikujeme za teplot do 25 ° a na přímém slunci. Alespoň 2 hodiny po aplikaci by nemělo pršet, aby se účinná látka nesmyla.

p

Nezapomeňte na vodu

Cílem závlahy není pouze zavlažit listy, ale je třeba dostat vodu ke kořenů v půdním profilu do hloubky cca přes 15 cm. Proto zavlažujeme spíše větší dávkou vody v delších intervalech. Základní dávka je cca 15-25 litrů / m2 v intervalu za 3-5 dní.

Při velkých vedrech okolo 30 a více stupňů je třeba dávku zvýšit ( 30-40 l/m2 ) a interval snížit na 1-2 dny. Při delším období velkých teplot jdeme až na 50 litrů/m2.

Hnojení i hubení plevele současně

Použít můžeme i speciální trávníkové hnojivo s názvem Floria TRAVIN ( kompletní návod na aplikaci Travinu zde > ). Jde o vysoce komplexní prostředek, který obsahuje kromě hnojiva také účinné selektivní herbicidy a zeolit. Pomocí jedné aplikace dodáme našemu trávníku veškeré potřebné živiny, ale současně působením přípravku po dobu 2 měsíců postupně likvidujeme všechny drobné a postupně vzcházející plevele v našem trávníku.

Jde o takové inteligentní hnojivo, které dokáže samo rozlišit plevel od trávy. Díky třetí složce s názvem zeolit, kterou přípravek obsahuje, tento přípravek preventivně působí proti mechu v trávníku a současně také celkově zlepšuje jeho strukturu a vodní režim v půdě. Trávník viditelně změní svůj vzhled k lepšímu.

Přípravek Travin je k dispozici v balení 0,8 kg, 4 kg, 8 kg a 20 kg.

Aplikuje v dávce 30 g/m2

Kde koupit:

Alza.cz

Svet-travniku.cz