Taky už máte plné zuby věčného víření vzduchu, a s ním poletujících částeček všudepřítomného prachu? Objeví se nečekaná návštěva, a vám jen nervózně kmitají oči z místa na místo, a všude vidíte, kde jste nestihla utřít prach? I když hned první radou, kterou vám dáme je skutečnost, že prachu se úplně nikdy nezbavíte, a lépe je se s jeho určitou mírou smířit, přinášíme deset tipů, jak prach v domácnosti výrazně omezit.

Začněte u oken 

Záclony a závěsy jsou dobrým pomocníkem, ale také zlým pánem. Chrání nás před nechtěnými zraky okolí, přináší soukromí i úkryt před horkými slunečními paprsky, ale prach, který na nich usedá a následně se všude víří je opravdu važitelný na gramy, v celém bytě možná i na kila. Proto lepším řešením jsou žaluzie, které můžete pravidelně otírat mokrou cestou.

Omezte lapače prachu

Dečky, přehozy, plyšáci, lampičky, ale i květiny, jsou sice krásné a rozhodně domov zútulní, přilákají však svou lákavou přistávací plochou prach ve všech jeho podobách. Proto uberte ze svých dekorací a odměnou vám bude lepší klima v domácnosti.

Úklidové přípravky (1)

Otevřené vitríny, knihovny a skříně mají stopku

Všude tam se totiž vtíravý prach dostane, a stačí menší průvan, a máte jej pak všude ve vzduchu i po místnosti. Volte proto raději uzavřené knihovny a regály, různé police a poličky omezte na nejnutnější minimum.

Kožené pohodlí

Kožené posezení je nejen hezké pro oko, ale také příjemné na dotek a ideální propohodlný odpočinek. Volit můžete i eko kůži či její imitaci, rozhodně však prachu vystavíte červenou kartu. Nejen že se prach nemá kam usazovat, ale také se snadno vlhkou cestou odstraní.

Začněte vysáváním

Velkou chybou bývá, že nejprve utíráme prach, a až pak vysáváme. Vypadá to docela logicky, jenže používáním klasického vysavače víříme a zvedáme prach odevšad, a všude po místnosti. Proto rada šestá doplňuje radu pátou, která říká, začněte vysáváním a …..

Až pak vytírejte a to denně

Mokrým stíráním uklidíte mnohem více prachu než jen zametáním či vysáváním, a rozhodně omezíte i jeho putování vzduchem. A i když zní dost trýznivě fakt, že byste měli vytírat denně, věřte, že za použití chytrých pomocníků vám to časem ani nepřijde, a byt budete mít útulný a bezprašný.

Co používáte doma na čištění a mytí? Jaký máte hadřík nebo houbičku? Jste spokojeni s jejich kvalitou? Máme pro vás něco nového, a to revoluční hadříky E-cloth. Proč revoluční? Dokonale čistí pouze s vodou – bez použití chemikálií odstraní špínu, mastnotu a až 99 % baktérií včetně E.coli.

Více o E-cloth si přečtěte  v článku: Revoluční Hadříky E-cloth.

Robotický vysavač

Je skvělý a praktický pomocník, jehož počáteční investice se vám vrátí v podobě úspory času a snížení prachu. Můžete jej vypustit dělat rajóny za vás, a ani nemusíte být doma. Robotický vysavač navíc nevíří tolik prach jako vysavač klasický a tak jej zvládne odstranit daleko víc.

Jak správně vybrat robotický vysavač? Přečtěte si článek: Vybíráme robotický vysavač.

Omezte koberce, ale ne úplně

Koberec absorbuje nejvíce prachu ze všech materiálů a nábytku, ale zároveň jej také nevíří, protože jej jaksi zašlapeme do něj. Proto omezení koberců je rozhodně na místě, lépe se vám bude udržovat celková čistota domácnosti. Ovšem úplně se jich také nezbavujte – menší kusové koberce totiž snadno udržujete, vyčistíte, ale také na sobě koncentrují prach z podlahy, a snadno jej tak vysajete.

Zákaz třepání čehokoli uvnitř

A to včetně ranního natřepávání peřin. Použijte k tomu raději balkón či okno, prašnost tak výrazně minimalizujete.

Čistička vzduchu Bionaire BAP600 Čistička vzduchu Beurer LW 220 BLC

Čistička vzduchu 

Bionaire BAP600

Čistička vzduchu

Beurer LW 220 BLC

Čistička vzduchu

Je zlatou tečkou na závěr. Díky ní se zbavíte největšího množství vzdušného prachu. Vždy však věnujte pozornost výběru a následnému nákupu. Jen kvalitní a prověřená čistička splní vaše požadavky a přání, a vy se tak přiblížíte svému snu o zdravé a čisté domácnosti.

A jak bojujete s nezvaným prachem u vás doma?