Vysávání domácnosti nepaří k příjemným domácím pracím, každý se mu raději vyhne:-) Ale uklízet a vysávat se musí. Prach a špína se na podleze nemilosrdně stále usazuje, je třeba zakročit. Zvolte robotický vysavač, a ten bude pracovat za vás.

Použití robotického vysavače je nejmodernější způsob úklidu domácnosti. Stačí vysavač naprogramovat a on se činí za Vás. Vyluxováno je raz dva.

Vybíráme robotický vysavač

Na co se zaměřit při výběru robotického vysavače? Robot na vysávání mnoho výhod, ale počáteční investice je vyšší než u běžného vysavače, proto je třeba vše pečlivě zvážit.

Robotické vysavače vybíráme samozřejmě podle ceny, a ta je určována jejich výbavou. A nyní je otázka co je pro Vás důležitější. Komfort, vysávání bez starostí, moderní funkce, kvalita nebo ušetřená tisíci koruna?

Základní otázkou ale je: Jakou máme podlahu?

Robotické vysavače jsou prioritně určené pro čištění tvrdých podlah jako parkety, laminát či kámen. Koberce zvládnou vysát pouze výkonnější robotické vysavače, ovšem pouze koberce s krátkým vláknem (1 až 1,5 cm).

Rozloha a členitost obytného prostoru je dalším podstatným kritériem. Platí přímá úměra mezi složitostí členění podlahy a navigací robotického vysavače. Čím více místností a čím složitější tvar podlahové plochy, tím by měl být robotický vysavač inteligentnější.

A proto se dále již zaměřujeme na parametry robotického vysavače:

  • Navigaci
  • Typ a kapacita baterie
  • Sací výkon
  • Objem nádoby

Tipy na levnější robotické vysavače do 5000 Kč

Robotický vysavač SEVERIN RB 7025 CHILL Robotický vysavač CleanMate QQ-2R Sencor SVC 9031 RD

SEVERIN RB 7025 CHILL

CleanMate QQ-2R

Sencor SVC 9031 RD

Navigace robotického vysavače

Navigace je základním parametrem. V místnosti je pro vysavač mnoho překážek a čím lepší navigace, tím efektnější vysávání. Existují dva základní druhy navigace u robotických vysavačů nebo respektive dva druhy vysavačů: Na trhu můžeme nalézt modely bez navigace, nebo s navigací.

Levnější modely bez navigace se po místnosti pohybují zcela náhodně. Ale většinou se neumí vyhnout překážkám.  Tyto levnější modely nám také pomůžou a nezatíží tolik peněženku, ale nejsou zcela efektivní při pokrytí plochy pro úklid (okolo 70 %).

Robotické vysavače s navigací na orientaci v prostoru využívají moderní technologie – kamerový systém, ultrazvukové senzory, lasery, vnitřní GPS a jiné. Takto vybavené roboty na vysávání vysávají rychleji a lépe, mají efektivní pokrytí prostoru, udává se až do 98%, přičemž častokrát nezáleží ani na členitosti, ani na rozloze. Robotický vysavač s navigací patří ke strojům s vyšší cenovkou.

Mezi těmito dvěma je robotický vysavač se speciálně navrženým algoritmem na pohyb, mají jednodušší navigaci spočívající v senzorech. Tyto robotické vysavače alespoň před překážkou zpomalí a lehce se jí dotknou. Pokrytí je okolo 80-85%.

Typ a kapacita baterie

Robotické vysavače jsou bezdrátové, energii berou z baterie, kterou mají v sobě zabudovanou.Pro robotické vysavače se využívají pro napájení dva typy baterií Ni-Mh a Li-on.

Baterie Ni-Mh jsou modelově starší a jejich hlavní nevýhodou je tzv. paměťový efekt, kdy dobíjením nevybitých baterií dochází ke snížení její kapacity ( jednou za čas je je třeba nechat úplně vybít ). Naopak nové Li-on tento efekt nemají, je naopak omezuje počet nabíjecích cyklů ( většinou do 500 ) pak jejich kapacita klesá.

Kapacita baterie. Čím je vyšší, tím robot vysaje větší plochu na jedno nabití.

Špičkové robotické vysavače

Robotický vysavač iRobot Roomba 980 Robotický vysavač Neato Botvac Connected Robotický vysavač Miele Scout RX1 Red

iRobot Roomba 980

Neato Botvac Connected

Miele Scout RX1 Red

Sací výkon

Sací výkon je u robotických vysavačů nižší pokud to porovnáme s klasickým vysavačem, ale z toho nemusíme mít strach. Robotické vysavače nemají sací hubici, kterou nasávají nečistoty do sběrné nádoby.

Sběrná nádoba je hned za otvorem a vysávání také výrazně pomáhají rotační kartáče.

Objem nádoby

Objem nádoby robotického vysavače není až tak průkazný a hodnotící údaj. Ano, ovlivňuje, jak často ji budete muset vysypávat. Ale také si musíme říci, co budeme vysávat. Máte domácí zvíře? Pak určitě počítejte s častějším vysypáváním. Někdy se také uvádí, kolik vysavač zvládne plochy na jedno vysypání resp. naplnění nádoby na odpad.

Filtry

Robotické vysavače jsou vybaveny filtry. Ke špičce patří hepa filtry ( vhodné jak pro alergiky, tak i jako prevence vůči potížím s dýchacím ), využívány jsou také prachové mikrofiltry z tkaniny.

Hepa filtry jsou vhodné jak pro alergiky, tak i jako prevence vůči potížím s dýchacím, vybírejte HEPA filtry 12 a 13 ( označení účinnosti, stupeň 13 má účinnost až 99,9% ).

V současnosti je trhu velmi dobrý výběr v kategorii automatické robotické vysavače, které vám podlahy vyčistí bez vaší přítomnosti. Vyberte si, ať Vám roboti slouží 🙂