Pěstování zeleniny – Co kdy vysévat

21.3.2021

Plánuje, co vysadit na zahradu? Kdy co zasít? Důvěřujte pověřeným termínům. Důležité je hlavně nic neuspěchat. jdeme na to, zde je několik tipů, co a kdy vysévat.

Domácí výsevní kalendář

Dny se prodlužují, světla přibývá, březen je ideální pro začátek, nebojte, nic nezmeškáte. Sazenice z uspěchaných výsevů jsou slabé, příliš vytáhlé a trpí v malých kelímcích nedostatkem živin. Jedinou výjimkou jsou papriky, které mají dlouhou vegetační dobu, na ty je třeba myslet již na konci února.

Bez skleníku budete rajčata, cukety, okurky a další plodovou zeleninu přesazovat ven stejně až v polovině května po zmrzlých.

Připravte si výsevní substrát, kelímky nebo truhlíky a jde se na to.

Co si doma předpěstovat:

únor – papriky

začátek března – lilky, saláty, kopr, bazalka

polovina března – rajčata, okurky, tykve, melouny

Kdy vysévat venku

Můžete začít v březnu, ale je třeba koukat na počasí. Chladné počasí, ranní mrazíky hlásí: počkej, ještě je čas. Půda musí být rozmrzlá a nesmí se při práci lepit na ruce ani na nářadí. První bedýnky a truhlíky musíte venku chránit bílou agrotextilií nebo perforovanou fólií na rychlení zeleniny. Pro brzké výsevy se hodí pařeniště.

Bez předpěstování se přímo na záhon nebo do pařeniště vysévají tyto plodiny: mrkev, petržel, pastinák, naťovou petržel, ředkvičky, červenou řepu, špenát, mangold, řeřichu, rukolu, kozlíček polníček, vodnici, cibuli (ale můžeme použít i droboučké cibulky tzv. sazečku), hrášek, koriandr, kopr, cukrovou kukuřici, zahradní fazol, zelené fazolky, měsíček, slunečnice a květinové směsi.

Bez skleníku budete rajčata, cukety, okurky a další plodovou zeleninu přesazovat ven až v polovině května.

Venkovní výsevní kalendář

  • březen – mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, cibule
  • duben – salát, hrášek, mangold, pór, ředkev
  • konec dubna/květen – cukety, okurky, dýně. kopr
  • květen – červená řepa, fazole a fazolky, kukuřice cukrová

Informace co kdy vysít, také najdete na výsevním sáčku, producenti osiv na tom docela zapracovali a na obalu najdete základní info o pěstování, většinou ztvárněné jasnými piktogramy.

Využijte zahradníka

Ne každý má doma čas a prostor na předpěstování paprik, rajčat, okurek nebo cuket. Zahradníci vás zachrání, jsou připraveni. Najděte si v okolí svého oblíbeného zahradníka a nakupte u něj silné sazenice plodové zeleniny, bylinek, salátů i letniček. 

U bylinek ušetříte spoustu času. Košaté keříky bylinek rovnou po nákupu stříháte a používáte v kuchyni.

Nákup sazenic má i další výhody:

  • Vyplatí se to, když s pěstováním začínáte nebo nemáte na předpěstování čas ani prostor. 
  • Můžete vyzkoušet i různé speciality, například roubovaná plodová zelenina (okurky, rajčata, tykve) a s tím i mnohem více úrody než z rostlin pěstovaných ze semínek. 

I když jsou sazenice dražší než pytlík semínek, nakonec ušetříte – čas a zklamání z nevydařených výsevů. Přesto ale alespoň nějakou plodinu zkuste ze semínka vypěstovat, je nádhera sledovat, jak se roste, jak se tvoří první lístky a plody.

Přečtěte si také:

Jak na zdravé mlsání

Jak na zdravé mlsání

Večerní zdravé zobání  Večer každého honí mlsná a většinou sáhne po sáčku chipsů, po štráfku čokolády nebo sladkých bonbonů. Večerní hlad je...

číst více
Jak vybrat motorovou pilu

Jak vybrat motorovou pilu

Řezání dřeva je pro majitele chat, chalup a rodinných domů velmi častou záležitostí. Většina rodin totiž vlastní kotel na dřevo, který každoročně...

číst více

0 komentářů

0 komentáøù