Plánuje, co vysadit na zahradu? Kdy co zasít? Důvěřujte pověřeným termínům. Důležité je hlavně nic neuspěchat. jdeme na to, zde je několik tipů, co a kdy vysévat.

Domácí výsevní kalendář

Dny se prodlužují, světla přibývá, březen je ideální pro začátek, nebojte, nic nezmeškáte. Sazenice z uspěchaných výsevů jsou slabé, příliš vytáhlé a trpí v malých kelímcích nedostatkem živin. Jedinou výjimkou jsou papriky, které mají dlouhou vegetační dobu, na ty je třeba myslet již na konci února.

Bez skleníku budete rajčata, cukety, okurky a další plodovou zeleninu přesazovat ven stejně až v polovině května po zmrzlých.

Připravte si výsevní substrát, kelímky nebo truhlíky a jde se na to.

Co si doma předpěstovat:

únor – papriky

začátek března – lilky, saláty, kopr, bazalka

polovina března – rajčata, okurky, tykve, melouny

Kdy vysévat venku

Můžete začít v březnu, ale je třeba koukat na počasí. Chladné počasí, ranní mrazíky hlásí: počkej, ještě je čas. Půda musí být rozmrzlá a nesmí se při práci lepit na ruce ani na nářadí. První bedýnky a truhlíky musíte venku chránit bílou agrotextilií nebo perforovanou fólií na rychlení zeleniny. Pro brzké výsevy se hodí pařeniště.

Bez předpěstování se přímo na záhon nebo do pařeniště vysévají tyto plodiny: mrkev, petržel, pastinák, naťovou petržel, ředkvičky, červenou řepu, špenát, mangold, řeřichu, rukolu, kozlíček polníček, vodnici, cibuli (ale můžeme použít i droboučké cibulky tzv. sazečku), hrášek, koriandr, kopr, cukrovou kukuřici, zahradní fazol, zelené fazolky, měsíček, slunečnice a květinové směsi.

Bez skleníku budete rajčata, cukety, okurky a další plodovou zeleninu přesazovat ven až v polovině května.

Venkovní výsevní kalendář

  • březen – mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, cibule
  • duben – salát, hrášek, mangold, pór, ředkev
  • konec dubna/květen – cukety, okurky, dýně. kopr
  • květen – červená řepa, fazole a fazolky, kukuřice cukrová

Informace co kdy vysít, také najdete na výsevním sáčku, producenti osiv na tom docela zapracovali a na obalu najdete základní info o pěstování, většinou ztvárněné jasnými piktogramy.

Využijte zahradníka

Ne každý má doma čas a prostor na předpěstování paprik, rajčat, okurek nebo cuket. Zahradníci vás zachrání, jsou připraveni. Najděte si v okolí svého oblíbeného zahradníka a nakupte u něj silné sazenice plodové zeleniny, bylinek, salátů i letniček. 

U bylinek ušetříte spoustu času. Košaté keříky bylinek rovnou po nákupu stříháte a používáte v kuchyni.

Nákup sazenic má i další výhody:

  • Vyplatí se to, když s pěstováním začínáte nebo nemáte na předpěstování čas ani prostor. 
  • Můžete vyzkoušet i různé speciality, například roubovaná plodová zelenina (okurky, rajčata, tykve) a s tím i mnohem více úrody než z rostlin pěstovaných ze semínek. 

I když jsou sazenice dražší než pytlík semínek, nakonec ušetříte – čas a zklamání z nevydařených výsevů. Přesto ale alespoň nějakou plodinu zkuste ze semínka vypěstovat, je nádhera sledovat, jak se roste, jak se tvoří první lístky a plody.