Nabídky na novou pracovní pozici potkáme na mnoha místech. Která místa je třeba zkontrolovat, pokud se rozhodnete pro kariérní postup? Kde najít novou pracovní nabídku?

Sociální sítě

Řada firem už při hledání nových pracovníků upustila od tradiční inzerce. Kandidáty na pracovní posty oslovují přímo a zvou je na pohovory. Rozhodně si vytvořte profil na profesní síti Linkedin. Zaměstnavatelé na sociální síti vyhledávají tak, že zadávají klíčová slova, která se týkají nové pracovní pozice. Na to myslete, až budete vyplňovat váš profil a životopis.

Životopis na síti Linkedin by měl být velmi stručný, nehodí se překopírovat ten, který běžně rozesíláte zaměstnavatelům. Pozornost věnujte i výběru fotografie. V žádném případě nenahrávejte žádnou jinou než portrétovou.

Další sociální sítí, kde je možné najít zajímavé pracovní nabídky je Facebook. Prohlédněte si skupiny, které začínají slovy: „Hledám práci“. Zpravidla následuje město, ve kterém práci hledáte. Zaměstnavatelé často zadávají inzerci přímo do takových skupin.

Nabídky práce zveřejněné na internetu

Neomezujte se na hledání jen v nejznámějších inzertních portálech. Je třeba myslet na to, že zveřejnění jednoho inzerátu stojí firmu tisíce korun. Mnoho firem inzeruje spíše na menších a levnějších serverech. Projděte i ostatní inzerci.

  • Jobs.cz
  • Prace.cz
  • pracezarohem.cz
  • web.jobote.com/cs/
  • welcometothejungle.com/cs
  • personalistika.cz
  • tip-prace.cz
  • profesia.cz

Přímá nabídka zaměstnavatele

Nejlevnější cestou, jak zveřejnit inzerát, je prostřednictvím vlastních firemních stránek. Proto jestliže hledáte práci v určitém oboru, vypište si zaměstnavatele, které v oboru působí. Nabídky práce naleznete přímo na jejich stránkách, zpravidla v sekci kariéra.

Každý zaměstnavatel, který má volné pracovní místo je povinen, nahlásit skutečnost úřadu práce. Není nutné být zaregistrovaný jako uchazeč o práci, stačí si jen pravidelně procházet stránky, na kterých úřad práce zveřejňuje volná pracovní místa.

Služby profesionálů

Vůbec neuděláte chybu, když se zastavíte na pohovor v jedné nebo dokonce několika personálních agenturách. Po pohovoru vás zaregistrují a zkontaktují vás se zaměstnavatelem, který hledá nové pracovníky. Některé firmy nedávají nabídku pracovních míst veřejně a pouze zadají požadavek personální agentuře. Dozvíte se tak i o nabídkách, které nemusí znát nikdo jiný.

Lidé z vašeho okolí

Není potřeba mít známosti, abyste získali místo. Je ale dobré, informovat o záměru hledání místa vaše okolí. Můžete si také vytvořit velmi krátkou prezentaci na Facebooku a požádat o sdílení. Jakmile začnou personalisté hledat nové pracovníky, vždy se nejprve ptají stávajících zaměstnanců firmy, zda neznají někoho, kdo by se na pozici hodil. Vaši známí vám jistě dají první doporučení.

Vyšší výdělky u našich sousedů

Dávno neplatí, že byste museli novou práci hledat jen tam, kde jste se narodili. Zkuste kontrolovat nabídky i v jiných městech nebo dokonce v jiných státech. Jako občan Evropské unie máte možnost pracovat v kterékoliv z členských zemí. Pro pobyty do tří měsíců nepotřebujete vyřizovat nic navíc, stačí vám jen pas nebo občanský průkaz.

Dříve jste museli mít pracovní povolení pro práci v Německu a Rakousku. To dnes neplatí. Jakákoliv země pro vás musí zajistit stejné pracovní podmínky, jako pro své občany. A to nejen co se týká rovnosti v získání místa, ale i pozdějších podpor v nezaměstnanosti, sociálních dávek nebo dokonce dávek v důchodu. Jakmile se rozhodnete v zemi zůstat déle, je třeba se zaregistrovat a nahlásit adresu na které v zemi pobýváte. I na běžných pracovních pozicích, které nevyžadují vysokoškolské vzdělání, se měsíční výplaty pohybují v přepočtu kolem 60 tisíc korun. Líbilo by se vám dělat číšníka, prodavačku nebo recepční ve vyhlášeném letovisku na břehu moře a užívat si takovou výplatu?

Najděte jiný směr v životě

Při hledání nové práce v zahraničí se nemusíte omezit jen na země EU. Prohlédněte si nabídky práce v Kanadě, Austrálii na Novém Zélandu. Můžete zcela změnit svůj život a získat nádhernou zkušenost, která vás bude provázet po celý zbytek profesní dráhy.

Než půjdete na pracovní pohovor, pečlivě se připravte. Zjistěte si informace o firmě, a především překontrolujte vaše příspěvky na sociálních sítích a nevhodné smažte. Hodně štěstí v novém zaměstnání.