Respirátory jsou polomasky, které jsou celé vyrobeny z filtračního materiálu. Zakrývají ústa a nos tak, aby nedošlo k vdechování nefiltrovaného vzduchu.

K připevnění respirátoru k obličeji slouží pružné pásky.

Ochranné schopnosti respirátorů se vyjadřují podle FFP normy. Respirátory se dělí do tří skupin ( FFP1 – FFP3 ) podle toho, jakou velikost částic jsou schopny zadržet.

První třída respirátoů FFP1 dokáže zadržet 80-90 % jemný částic s aerosolů, druhá třída FFP2 má účinnost 95% a navíc dokáže zadržet i některé slabší toxické látky. Nejvyšší třída FFP3 má účinnost 99 % a zachytí prach, aerosoly, viry, bakterie a spory.
FFP1

FFP1 respirátory chrání před většími netoxickými prachovými částicemi a aerosoly. Účinnost 80 -90 %.

Tento typ nejčastěji využití řemeslníci. Použitelné při vrtání, řezání, pískování. Zachytí kovové částice, rez, cihelný prach a další.

FFP2

FFP2 respirátory chrání před jemnějšími prachovými částicemi a aerosoly. Účinnost 95 %.

Dají se použít při nástřiku vodou ředitelných barev, při práci se sklem a minerálními vlákny, stříkání pesticidy, svařování a také jako ochrana při alergiích.

Zadrží materiály jako sádra, cement nebo dřevěný prach.

FFP3

FFP3 respirátory chrání proti jemnému i mírně toxickému prachu, proti bakteriím a virům. Účinnost 99 %.

Hodí se pro práci ve farmaceutickém průmyslu, pro třídění odpadů, při řezání a broušení lakovaných a mořených materiálů. Dokáží zachytit i azbestová vlákna a některé toxické látky.

Abyste byli chránění vůči koronaviru, budete potřebovat respirátor s FFP3.

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem

Rouška nepředstavuje primárně ochranu před viry a bakteriemi. Jejich hlavním účelem je pouze ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Je lepší nosit alespoň roušku než nemít žádnou ochranu. Pro ochranu před virovými onemocněními opravdu fungují efektivněji respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. Ideální variantou jsou ty s vydechovacím ventilkem.

Rouška chrání vaše okolí před vámi, respirátor chrání vás.

K čemu slouží roušky?

Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční.

Základní preventivní tipy , jak se ochránit před koronavirem, najdete v článku Jak se chránit před koronavirem

zdroj: koronavirus.mzcr.cz/otazky-odpovedi/ , www.alza.cz/respiratory

úvodní foto by rottonara from Pixabay