Nebezpečný koronavirus COVID-19 dorazil do České republiky. Počty nakažených stoupají, takže se vyplatí znát opatření, jak snížit riziko, že se právě vy nakazíte. Všechny uvedená opatření jsou zároveň vhodná i během běžné chřipkové epidemie.

V článku najdete Základní rady a tipy: Jak se chránit před koronavirem a také video s návodem jak si správně mýt ruce a jak si ušít roušku. Plus další informace jako jsou důležitá telefonní čísla a kde hledat dlaší informace.

Dodržujte 

důkladnou osobní hygienu

noste roušku přes ústa a nos

omezte kontakt s ostatními lidmi

 

Důkladná osobní hygiena

Podle obecných doporučení hygieniků i WHO je aktuálně nejlepší prevencí důkladná osobní hygiena. Zejména jde o správné mytí rukou. Používejte ideálně mýdla s dezinfekčním účinkem a teplou vodu. Ruce je potřeba umýt opravdu důkladně. Nevynechávejte hřbet ruky ani prostory mezi prsty.

Pokud si nemůžete umýt ruce, používejte tekutou dezinfekci. Důležité to je zejména ve chvíli, kdy se dotknete madel v hromadné dopravě a podobně.

Nesahat si na obličej

Během pohybu venku, mezi lidmi a v práci se snažte omezit sahání na obličej. Právě přenos na některou ze sliznic je problematický a může zapříčinit přenos viru a následnou nákazu. Bezděčných pohybů si zpočátku nebudete všímat, ale je opravdu důležité snažit se je odbourat. Jakmile dorazíte domů a důkladně si umyjete ruce, můžete přistoupit také k šetrnému očištění obličeje.

Posílení imunitního systému

Nejde vyloženě o způsob, jak zabránit nákaze, ale silný imunitní systém pomůže s případným zvládnutím nemoci. Jezte dostatek zeleniny, ovoce a čerstvých potravin. Snažte se co nejvíce pohybovat na slunci, ať načerpáte vitamín D. Užívejte probiotika pro podporu střevní mikroflóry, kde jsou uloženy až 2/3 imunity. Omezte stres a nezapomínejte na kvalitní a dostatečný spánek.

Jak ušít roušku

 

Omezení kontaktu s lidmi

Samozřejmostí by mělo být omezení cestování do zemí s ohnisky nákazy. Pokud do problematické destinace přeci jenom musíte, nezapomeňte na dodržování karantény po dobu 14 dní. Chráníte tím nejenom sebe, ale především lidi okolo sebe, kteří mohou být k nemoci náchylnější.

Nyní je cestování zakázáno, byl vyhlášen nouzový stav a zákaz volného pohybu.

Zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky nabude platnosti dne 16. března v 00:00 hodin a bude trvat až do 24. března do 6:00 hodin.

Sledujte aktuální informace. Všechna opatření a nařízení najdete zde: koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni-a-doporuceni

Lidi se však vyskytují také v obchodech, v práci a na dalších místech, kde se s nimi běžně setkáváte. Pokud to jen trochu jde, snažte se omezit kontakt s cizími lidmi a dodržujte bezpečné odstupy ideálně alespoň 1,5 metru.

Noste roušku!

 

Důležitá telefonní čísla

Všechny základní informace ke koronaviru a nemoci covid19 od státu: jak se chovat, jak postupovat, co je zakázáno a další najdete na webu: koronavirus.mzcr.cz

V rámci lepší informovanosti byla zřízena speciální informační teleofinní linka. 

Nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212

V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112.

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Autor: Šárka Stuchlíková , doplnil: Michal Kudrna

úvodní foto: Image by Tumisu from Pixabay