Blogování je velmi oblíbené forma sebeprezentace a také jedna z možností, jak vydělat peníze na internetu. Máte blog a chcete začít vydělávat? Chcete si blog založit a mít nějaký přivýdělek? Mám zde pro vás několik tipů, přesněji 3 knižní tipy, které vám poradí, jak na to. Jak založit blog a jak začít vydělávat blogováním.

Vše, co se točí okolo internetu, se velmi rychle vyvýjí a nároky vzrůstají, konkurence je vysoká. To platí i pro blogování. Tím vás nechci strašit, ale zkrátka i v blogování je velká konkukence.

Je velmi snadné začít. Založit si blog je dnes otázkou několika minut, ať již na WordPressu nebo na nějaké jiné blogovací platformě.

Pokud to s blogováním myslíte vážně a chcete si pomocí blogu i vydělat nějaké peníze, je nutné mít svou doménu a na ní svůj blog. Zde je WordPress první volba. Samozřejmě potřebujete dobré téma, někdy se říká niku, o čem budete psát a čemu se budete primárně na blogu věnovat.

5 tipů pro úspěch v blogování

 1. Začněte teď
 2. Buďte organizovaní a trpělivý
 3. Stále se vzdělávejte
 4. Základem úspěchu je užitečný, hodnotný a originální obsah
 5. Věřte si, užívejte si to, bavte se.

Jak jsem upozornil, konkurence je velká, a kdo se chce více prosadit, musí tomu něco obětovat, a bude to hlavně čas. Budete muset vymýšlet téma pro články, psát, publikovat, fotit, komunikovat se čtenáři a další a další činosti. Více se o nich dočtete v níže uveřejněných knižních tipech pro blogery.

Úspěch většinou nepřichází přes noc. U blogování, kromě dobrého tématu a kvalitních a propracovaných článků, je důležitá trpělivost a pravidelnost. Proto velký důraz klaďte hned na začátku na výběr hlavního tématu blogu. Když vás téma bude bavit, budete se rádi v něm dále vzdělávat a půjdete více do hloubky, tak snáze vydržíte a dojdete k úspěchu.

3 knižní tipy pro blogery

Vybral jsem pro vás tři knížky, které, jak se říká, nesmí chybět v knihovně správného blogera.

První dvě doporučené knihy vás provedou hlavními úskalími tvorby blogu, práci okolo blogu. Nastíní možnosti a způsoby, jak pomocí blogu a blogování vydělat.

Obě jsou velmi prakticky zaměřené, žádné chození okolo a plané řeči. Obsahují množství různých odkazů na konkrétní blogy a příklady, jak vše okolo blogu správně udělat. Provedou vás procesem tvorby blogu a vyděláváním peněz blogováním.

A to pěkně od začátku. Od výběru domény, přes založení webu a výběru správného tématu. Provedou vás tvorbou článku. Najdete v nich také tipy na SEO, e-mailing a další technické věci okolo blogu. Samozřejmě nastíní i možnosti momentizace blogu, tedy, jak na blogu vydělat. Důležitá je také motivace.

V níže doporučené knize Tvorba úspěšného zarábajúceho blogu se třetí kapitola věnuje motivaci začínajících blogerů. 33 úspěšných českých a slovenských blogerů a odborníků na on-line markenting připravilo pro čtenáře knihy své hlavní rady, tipy a postřehy pro blogery. Zde je pár jejich postřehů:

„Úspěch v blogování i v jakémkoliv jiném snažení je o houževnatosti.“ Ondřej Martinek

„Nikdy není lepší čas začít, než právě teď.“ Jaroslav Janíček

„Pocit slobody, ktorý ti to dá, bude na nezaplatenie.“ Alexandra Kováčová

„Nejdůležitější je věřit, nevzdat se a vytrvat.“ Veronika Tázlerová

„Vydržet, i když to nejde rychle.“ Daniel Nytra

„Blogovanie ti umožní naplno rozvinúť tvoj potenciál a kreativitu, … „. Veronika Čopíková

( zdroj: Tvorba úspešného zarábajúceho blogu, Dognet, 2019, strana 16-23 )

Třetí kniha je o sociálních sítích, které k úspěšnému blogu budete určitě potřebovat. Představím vám knihu, která vás naučí o sociálních sítích přemýšlet jinak a přivede vás na správný směr a úspěch sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, Twitter, Youtube a další. Podobně, jako první dvě, i kniha o sociálních mediích, je plná praktických příkladů. Žádná vata, žádné chození okolo horké kaše.

Blog za milion

Natasha Courtenay-Smith

 • Počet stran: 288
 • Rok vydání: 2018
 • Jazyk: český
 • Nakladatelství: Esence
 • Základní cena: 299 Kč

Kde koupit:

Kosmas.cz | KnihyDobrovsky.cz | Martinus.cz | Alza.cz

ukázka z knihy Blog za milion

O autorce

Natasha Courtenay-Smith je britská podnikatelka a přední britská odbornice na média a on-line marketing. Je zakladatelkou a bývalou ředitelkou tiskové a reklamní agentury Talk to The Press, jedné z prvních britských tiskových agentur ve Velké Británii, která spolupracovala s blogery, zastupovala a pomáhala jejich rozvoji. Nyní vede další společnost z oblasti médií a marketingu Bolt Digital.

Více o autorce najdete na jejím webu: natashacourtenaysmith.com

Anotace knihy Blog za milión

Kdo by v dnešním světě nechtěl vědět, jak založit úspěšný blog? V této knize se dozvíte, jak v dnešním blogerském světě vyniknout a jak tímto způsobem dokonce vydělávat peníze. Kniha vás seznámí s radami těch nejúspěšnějších blogerů a blogerek a to všechno nezávisle na věku či povolání. Založte si svůj blok, nebo pozvedněte již ten existující na vyšší úroveň díky četbě této skvěle napsané knihy.

Kde koupit:

Kosmas.cz | KnihyDobrovsky.cz | Martinus.cz | Alza.cz

13 důvodů, proč začít blogovat

 1. Blogovat je snadné – stát se blogerem s vysokými výdělky není žádná hračka, ale sám proces blogování je jednoduchý.
 2. Můžete vydělat peníze
 3. Můžete vystoupit z pověstných krysích dostihů a vylepšit si vlastní životní styl
 4. Dostáváte věci zadarmo 🙂 – na recenze, při spolupráci …
 5. Můžete si zvýšit profit, budovat vlastní značku
 6. Dostanete více šancí, více příležitostí
 7. Naučíte se nové techniky práce se sítí
 8. Blogování může pomoct vaší existující webové stránce
 9. Blog dává vašemu podniku duši a identitu
 10. Blog vylepší SEO vaší web stránky
 11. Můžete nabídnout ( a získat ) pomoc při řešení problémů
 12. Můžete změnit svět ( příklady najdete v knize )
 13. Zažijete dobrodružství. Práce na blogu a věci okolo vás zavedou na místa, která by jste nečekali

Sepsáno dle knihy Blog za milion.

Tvorba úspešného zarábajúceho blogu

Kolektiv autorů

 • Počet stran: 410
 • Rok vydání: 2019
 • Jazyk: český a slovenský
 • Nakladatelství: Dognet
 • Základní cena: 686 Kč

Kde koupit:

Martinus.cz 

ukázka z knihy Tvorba úspešného zarábajúceho blogu

 O autorech

Obsah knihy Tvorba úspešného zarábajúceho blogu připravilo přes 40 úspěšných blogerů a blogerek a odborníků na on-line marketing z Čech a ze Slovenska. Jsou mezi nimi Janka Schweighoferová ( www.travelhacker.blog ), Simona Piťová Milková ( cisarovenovesaty.sk ), Dušan Plichta ( www.dusanplichta.com ), Jakub Čižmár ( www.jakubcizmar.cz ), Zdeněk Dvořák ( www.likni.cz ), Ondřej Martinek ( www.ondrejmartinek.cz ), Andrea Pavelcová ( www.FitFab.cz ) a řada dalších.

Anotace knihy Tvorba úspešného zarábajúceho blogu

Stať sa úspešným blogerom môže takmer každý. Prelúskajte sa 400 stranovou knižkou, ktorú pripravilo viac ako 40 blogerov a odborníkov na online marketing. Prináša všetko dôležité, čo potrebuje vedieť bloger začiatočník, no aj pokročilý. Nechýbajú úprimné slová od skúsených blogerov a blogeriek a tiež kúsok motivácie pre úspešný štart.

Z autorov nechýbajú profesionáli z viac ako 10 ročnou praxou z online, email či social media marketingu. Dali sme si záležať na tom, aby každý autor priniesol pridanú hodnotu a skúsenosti z praxe.

Vybírám z obsahu:

 • Pár motivačních slov o blogerů
 • Základní kroky k vlastnímu blogu. Jak udělat WordPress blog.
 • Jak získat zadarmo čtenáře blogu
 • Jak tvořit obsah blogu, aby získal návštěvnost z Google zadarmo
 • Jak dělat sociální sítě a virální obsah
 • E-mail marketink pro blogery
 • Jak se dá s blogem vydělat, včetně příkladů úspěšných blogerů
 • Dohoda spolupráce blogera s firmou
 • Legislativa a blogování
 • 7 příběhů úspěšných blogerů
 • 12 bonusů o blogerů pro blogery

Knížka je vhodná pro všechny bez ohledu na věk a profesi. Stačí mít chuť realizovat se, přinášet svým čtenářům zajímavý obsah a něco si přitom vydělat.

Kde koupit: Martinus.cz 

Jak na sítě

Michelle Losekoot, Eliška Vyhnánková

 • Počet stran: 328
 • Rok vydání: 2019
 • Jazyk: český
 • Nakladatelství: Jan Melvil publishing
 • Základní cena:

Kde koupit: Kosmas.cz | KnihyDobrovsky.cz | Martinus.cz | Alza.cz

Kniha Jak na sítě byla vydáná také jako audiokniha, knihu načetla Tereza Dočkalová. Objednat si ji můžete ma Alza Media.

ukázka z knihy Jak na sítě

O autorkách

Autorky už proškolily na svých kurzech více než 12 tisíc lidí.  Patří k naši předním odbornicím na sociální sítě a vše okolo nich.

Michelle Losekoot se živí marketingem už přes deset let. Vymýšlí pro své klienty strategie a obsah na sociální sítě, pečuje o online komunity a píše texty. Posledních sedm let také školí firemní týmy a vede veřejné kurzy obsahového marketingu. Pravidelně usedá v porotách marketingových soutěží a přednáší na konferencích.

Eliška Vyhnánková – od roku 2011 působí jako konzultantka a lektorka sociálních sítí pro jednotlivce, firmy i státní úřady. Pravidelně přednáší, moderuje odborné akce, píše články a je porotkyní marketingových soutěží. Odchodu na volnou nohu předcházela dlouholetá aktivní práce se sítěmi a také rozvoj nástrojů na monitoring sociálních sítí ve společnosti NEWTON Media. Má za sebou stovky seminářů pro tisíce účastníků.

Více o autorkách na webu: www.jaknasite.cz

Anotace knihy Jak na sítě

Chcete umět sítě využívat ve svůj prospěch? Prodávat těm, kteří nepřišli nakupovat, a psát pro lidi, kteří nechtějí číst? Nebo potřebujete dát sítím řád a pojem strategie sociálních sítí vám zatím nic neříká? Případně je vaší nejčastější otázkou co tam proboha mám pořád dávat? A jak mám měřit, jestli kampaň funguje? Má vůbec smysl do sociálních sítí investovat peníze? A kolik?

Ať už si podobné otázky kladete sami za sebe, za vaši komunitu či za firmu, máme dobrou zprávu. Sociální sítě vám mohou opravdu výrazně pomoci, když víte, jak na ně. Jak na sítě je první knihou, která vedle mnoha dílčích postupů a příkladů z českého i světového prostředí přináší i něco mnohem hlubšího a univerzálnějšího: důmyslný systém pro tvorbu obsahu, pro vyhodnocování jeho úspěšnosti a pro skvělou komunikaci s vašimi stávajícími i potenciálními zákazníky, klienty či komunitou.

Naučí vás o sítích přemýšlet tak, abyste už žádné návody nepotřebovali. A nemusí to být drahé ani složité! Autorky už několik let pomáhají vzkvétat sociálním sítím jednotlivců, firem i institucí, mezi něž patřily například Hlavní město Praha, Česká televize, PUMA, O2, Akademie věd České republiky, EON a další. Proškolily dvanáct tisíc „sockařů“ a přesně vědí, na co se chcete zeptat.

Michelle i Elišce se ve spolupráci s ilustrátorkou Karolínou Urbánkovou podařilo vytvořit chytrou knihu, která nemá na českém (a troufáme si tvrdit, že ani na světovém) trhu obdoby. Navzdory rychlému vývoji v oblasti sítí je postavena nadčasově, čte se jedním dechem, baví a přitom jednoduše ilustruje kroky, které vás dovedou k úspěchu. Je pravděpodobné, že Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn či YouTube budou jednou převálcovány modernějšími nástupci – nicméně díky ovládnutí 4 základních principů budete na všechny změny připraveni.

Jak na sítě je jednoduše nezbytná kniha pro všechny marketéry, freelancery, podnikatele a influencery, kteří chtějí na sociálních sítích zazářit.

Kde koupit: Kosmas.cz | KnihyDobrovsky.cz | Martinus.cz | Alza.cz

Kniha Jak na sítě byla vydáná také jako audiokniha, knihu načetla Tereza Dočkalová. Objednat si ji můžete ma Alza Media.

Čtyři hlavní principy úspěchu na sociálních sítích:

 • ZAUJMI – Jak to funguje
 • NASLOUCHEJ – Co musím vědět, než začnu
 • VYPRÁVĚJ – Co tam mám dávat
 • VYHODNOCUJ – Jak poznám, že to funguje

To jsou čtyři hlavní principy, který musí ovládnout každý, kdo na sociálních sítích uspět.

Více v knize Jak na sítě.

Jděte do akce, založte si svůj vlastní blog!

Autor článku: Michal Kudrna, blog Sportigo.cz

Úvodní foto: Photo by NeONBRAND on Unsplash