Víte, jaké jsou společné rysy těch, kteří ve svém životě dokázali vybudovat nemalé bohatství? Inspirujte se! Dodržováním následujících tipů se můžete stát milionářem i vy!

U milionářů, kteří se o své bohatství zasloužili vlastním úsilím, se objevují podobné charakterové rysy a vzorce chování. Pokud ve vás však slovo „bohatství“ vyvolává představu soukromých letadel, drahých aut a jachet, zamyslete se znovu. Milionáři jsou často lidé, kteří na první pohled nevypadají na to, že jim na účtu sedí miliony.

Ve většině případů jsou milionáři skromní lidé. Utrácejí mnohem méně za materiální věci než jejich vrstevníci. Svého postavení a finančního zajištění dosáhli, protože se důsledně řídili několika strategiemi budování bohatství, které může začít aplikovat v běžném životě každý z nás – a to počínaje dneškem. Níže naleznete několik účinných tipů, jak vybudovat bohatství.

Stanovujte si a dosahujte vytyčených cílů

Bohatí lidé prostě nečekají, až jim peníze spadnou do klína. Na místo toho plánují a pracují na dosažení svých finančních cílů. Mají jasnou vizi toho, co chtějí, a jsou ochotni podniknout všechny nezbytné kroky, aby to dostali.

Aktivně šetřete a investujte

Odkládání minimálně 20 % z jejich příjmů na spořicí účet s vysokým zúročením nebo investování finančních prostředků do různých aktiv je pro movité lidi samozřejmostí. Nechte vaše peníze vydělávat za vás.

Udržujte si stabilní zaměstnání

Zůstat u jednoho zaměstnavatele 30 až 40 let s sebou nese mnoho výhod, včetně velmi pěkného konečného platu, významných příspěvků na penzijní spoření, ročních bonusů, možnosti investovat do akcií společnosti apod.

Najít stabilní zaměstnání je stále těžší, nicméně existuje řada lidí, kteří mají to štěstí, že mají jistotu zaměstnání – zejména státní úředníci a další státní zaměstnanci. Toto dokazuje, že nemusíte být ředitelem soukromé společnosti, abyste se měli dobře a byli finančně zajištěni.

Obklopujte se odborníky

Bohatí lidé často nepodávají sami své daňové přiznání a obvykle to také nejsou investoři. Vědí, jaké jsou jejich silné stránky, a pokud jejich silné stránky nespočívají v daňové přípravě a finančním plánování, nechávají tyto záležitosti na specializované odborníky.

Zajistěte si více zdrojů příjmů

Vedle hlavního zdroje příjmu z hlavní pracovní činnosti je zkombinovat další možnosti, jak získat peníze. Může to bít extra práce na částečný úvazek, zdroje příjmů z pronájmu nebo z vašich investic.

Udržujte se zaneprázdnění

Ideálním scénářem je druhá práce, která podporuje vaši vášeň, udržuje vás aktivní a přináší vám také nějaké peníze navíc. Věnujte se něčemu, co vás bude bavit, i kdyby k tomu nebyla připojena žádná výplata, jako například uvedení místních sportovních aktivit, doučování nebo tvůrčí činnost.

Buďte opatrní ohledně vašich výdajů

Bohatí lidé dávají pozor, aby se nestali terčem podvodníků. Vědí, že jakmile zbohatnou, pravděpodobně se na ně bude zaměřovat každý, od internetových podvodníků až po online prodejce nekvalitního a předraženého zboží.

Neplýtvejte

Bohatí lidé věří, že pokud něco nepoužíváte, měli byste za to přestat platit. Může to být cokoli, od prémiového televizního kanálu přes členství v klubu až po domácí bezpečnostní systém. Řídí se měsíčním rozpočtem, který jim pomáhá zjistit, kam jdou jejich peníze, aby mohli v případě potřeby provést potřebné škrty.

Pamatujte, že peníze nekupují štěstí

Zapomeňte na myšlenku, že čím více peněz vyděláte, tím šťastnějšími se stanete. Mnohé studie zjistily, že emoční pohoda není přímo úměrná zvyšujícím se příjmům. Ano, peníze vám mohou přinést finanční jistotu, ale permanentní úsměv vám na obličeji nevykouzlí. Více peněz s sebou také přináší více starostí a zodpovědnosti.

Zaplaťte si vše sami

Nespoléhejte se na půjčky, jestliže něco opravdu chcete a v současnosti si to finančně nemůžete dovolit – stanovte si cíl a odkládejte si na jeho splnění peníze stranou. Jen tak se stanete finančně nezávislí a nespadnete do dluhové pasti. Toto je zásadní princip, jak si udržet finanční kázeň.

Věřte, že trpělivost je ctnost

Bohatí lidé se díky trpělivosti dostanou tam, kde jsou. Mají základní přesvědčení, že finanční zajištění přichází postupně a hromadí se díky pečlivému ukládání, investování a sestavování rozpočtu po několik desetiletí.

Sečteno a podtrženo

Mentalita milionářů není tak záhadná, jak si mnoho lidí myslí. Malé kroky k vylepšení rozpočtu, stanovení finančních cílů a dlouhodobé finanční plánování vás mohou posunout blíže k blahobytu.

Autor: Anna Mrázková

Stát se investorem – Jak ovládnout tvůrčí magii akciového trhu

Mikuláš Splítek

  • Nakladatel: Jan Melvil publishing
  • Počet stran: 320
  • Rok vydání: 2020

 

Anotace

Zní to snadně: z více než šedesáti tisíc veřejně obchodovaných firem vyberete ta 4 %, která dlouhodobě překonávají průměr trhu. Otevřete si účet u obchodníka s cennými papíry, určíte obnos investice a nakoupíte akcie. Tohle dokáže každý!

Všichni však víme, že umění investovat není výsledkem správného technického postupu. Co ale stojí za úspěchy velkých investorských jmen? Je schopnost rozpoznat klíčové informace a okamžiky akciového trhu vrozeným talentem vyvolených, který nelze předat?

Mikuláš Splítek vás přesvědčí, že jistá magie sice za investováním stojí, ale lze se ji naučit. Provede vás procesem, během něhož se proměníte v soustředěného investora, který vnímá pocity a zohledňuje fakta svého vnitřního umělce i vědce, ale hlavně chápe, že dobrá investice je vyjádřením jeho úsilím vytříbeného světonázoru.

Chcete-li projít osobnostní proměnou v investora, dozvíte se:

  • Jak se zorientovat v terminologii akciového trhu
  • Jaký je rozdíl mezi hodnotovou a růstovou strategií
  • Jak najít originální nápad, posoudit jej a vytvořit svou investiční tezi
  • Jak provést odhad růstu ziskovosti a kdy konečně začít investovat
  • Že složené úročení je osmým divem světa a proč je dobré nastavit investiční horizont na nekonečno

Na volné noze – Podnikejte jako profesionálové

Vlach Robert

  • Nakladatel: Jan Melvil publishing
  • Počet stran: 760
  • Rok vydání: 2017

Anotace

Podnikáte na sebe? Anebo s tím chcete teprve začít? Nechejte si poradit od nejpovolanějšího. Robert Vlach, známý podnikatel a konzultant vám ve své 760stránkové knize o podnikání nezávislých profesionálů na volné noze (tzv. freelancerů) poskytne přesně ty informace a zkušenosti, které potřebujete pro svůj úspěch a růst. Kniha těží ze zkušeností stovek profesionálů z desítek oborů a nabízí osvědčené knowhow pro podnikání na volné noze – základy pro prvopodnikatele, nejlepší praktiky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s desetiletou praxí. Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb, přes náročné první roky, až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornosti a dobrém jméně.

Nečekejte však žádný recept na rychlý úspěch. Robert Vlach je na volné noze dlouhých 17 let a jako zakladatel úspěšného portálu navolnenoze.cz vyslechl nespočet podnikatelských příběhů s dobrým i špatným koncem, z nichž mnohé uvádí jako příklady. Ukazuje klady i zápory podnikání a doporučuje bezpečné, pomalé strategie úspěchu pro lidi, kteří jdou se svým jménem poctivě na trh a chtějí se vyhnout chybám i slepým uličkám.

V knize se mimo jiné dozvíte: V čem se práce na volné noze zásadně liší od všech jiných přístupů k podnikání. Proč je reputace to nejcennější, co profesionál má, jak o ni pečovat a jak ji neztratit. Jak důležitá je odbornost a které vlastnosti rozhodují o úspěšnosti freelancerů. Co by měl obsáhnout podnikatelský záměr, jak začít a dále rozvíjet kariérní strategii. Jak se vyhnout nejčastějším chybám, které dělají i zavedení odborníci s letitou praxí. Jak zvyšovat svou produktivitu pro lepší výdělek, spolupráci týmu i spokojenost klientů. Co očekávají klienti (i když to přímo neřeknou) a jak o ně pečovat, aby vás milovali. Jak nastavit a postupně zvyšovat cenu odborné práce a vyjednávat o zakázkách. Proč se v marketingu obejdete i bez placené reklamy a jak používat sítě, blog či web. Jak předcházet rizikům, výkyvům příjmu a proč potřebujete lepší finanční sebeřízení.

Tato kniha je pro vás, pokud: Jste na volné noze. Jako freelancer řešíte problémy, kterým nerozumí nikdo ve vašem okolí. Uvažujete o svém prvním podnikání či právě začínáte podnikat. Pracujete na volné noze již dlouho a chcete si osvojit nové dovednosti. Máte firmu, která stojí hlavně na vás a na vašem dobrém jméně. Přemýšlíte o své kariérní strategii, a kde budete za deset, dvacet let. Zvažujete odchod ze zaměstnání na volnou nohu a bojíte se riskovat. Studujete a nevíte, že freelancer je na tom obvykle lépe než brigádník. Děláte bokovky při zaměstnání či studiu a začíná to připomínat podnikání. Máte živnost, jednoho velkého klienta a touhu více se osamostatnit. Spolupracujete často s freelancery a chcete jim lépe rozumět. Zajímá vás podnikání na volné noze obecně, jako trend na trhu práce. Chcete pracovat odkudkoli a mít větší nezávislost, volnost, svobodu. 

Bohatý táta, chudý táta

Robert Toru Kiyosaki

  • Nakladatel: Pragma
  • Počet stran: 376
  • Rok vydání: 2020

Anotace

Tato kniha by měla být povinnou četbou pro finanční plánovače nebo kohokoliv, kdo se zajímá o to, jak se stát finančně nezávislým. Je to jedinečný úvod do psychologie tvoření bohatství. Abyste se dostali nad finanční vrchol, musíte si přečíst tuto knihu Roberta Kiyosakiho. Jde o zdravý rozum a obchodní důvtip pro vaši finanční budoucnost. Po dvaceti letech od první publikace vychází nové rozšířené vydání, které je aktualizováno pro dnešní dobu.