Ne každému se chce téměř každý třetí den do obchodu pro čerstvé pečivo a čerstvý chleba. Ale téměř každý chleba miluje a nedokáže si bez něho představit den. Co tento problém vyřešit upečením chleba doma? Recept je jednoduchý, ušetříte cestu do pekárny a také možná pár kaček.

Co si připravit? Suroviny

  • sůl – 1 čajová lžička
  • hladká mouka – 500 g
  • mléko – 300 ml (vlažné)
  • droždí – 1 kostka
  • kmín – 1 čajová lžička
  • cukr – 1 čajová lžička

Postup – Jak upéct domácí chleba

Nejprve si připravte kvásek. Kvásek uděláte z mléka, lžičky cukru a droždí. ( Jak udělat domácí droždí – návod je zde >> )

Vše smíchejte a nechte kvásek vzejít. Poté si smíchejte veškeré zbývající ingredience, tedy sůl, kmín a hladkou mouku a vše společně (s kváskem) smíchejte. Po smíchání můžete chleba vylepšit například krájenými olivami či bylinkami. Vše záleží na vašich chuťových preferencích.

Těsto pořádně umíchejte a hněte. Pomůže pořádný kuchyňský robot. Poté nechte alespoň hodinu odpočinout, posypte hladkou moukou a dejte do formy na chleba. Pokud formu nemáte, můžete použít jakýkoli plech, kam těsto vytvarujete do bochánku.

Pečte v předehřáté troubě na 180 až 200 stupňů hodinu a půl. Chleba kontrolujte, ať ho nepřipálíte. Po vyndání nechte vychladnout a můžete podávat večeři!

Návod jak vybrat domácí pekárnu

Návod: Jak vybrat domácí pekárnu

Pro maximální spokojenost s domácí pekárnou je potřeba pečlivě zvážit jednotlivé parametry. S tím vám může pomoci následující návod, jak vybrat pekárnu… .

A co takhle zdravější verze?

Mnoho lidí vyřadilo chléb ze svých jídelníčků, protože buďme upřímní, moc zdravě se chléb netváří. Ale co si ho takhle upravit a upéci zdravou verzi?

Stačí naradit hladkou mouku moukou žitnou či celozrnnou. Místo mléka použijte vodu. Postup je jinak úplně stejný jako o běžného chleba. Můžete také experimentovat a přidat do těsta další přísady jako je například řepkový olej (20 ml) a přidat tak chlebu zdravé tuky.

recept a návod připravila: Kateřina Malínková

úvodní foto  by fancycrave1 from Pixabay