Přemýšlíte Jak udělat domácí paštiku? Čtěte dále, máme pro vás recept a návod, jak na to. A navíc, není to vůbec složitý.

Paštika jsou tepelně upravená játra do jemné podoby. Jedná se o tučný pokrm, který je nejoblíbenějším pokrmem hlavně ve Francii. I u nás se stal velmi populárním, podávaným převážně jako předkrm. V obchodech máte na výběr hned z několika desítek různých druhů paštik – paštiky z kuřecích, vepřových nebo zvěřinových jater, ochucené medem, česnekem, bylinkami a existuje mnoho dalších variant.

Proč domácí paštika? Na rozdíl od té kupované máte přesný přehled o surovinách, které do paštiky dáte a můžete si tak být jistí stoprocentní kvalitou pokrmu. Domácí paštika má také daleko lepší chuť. Společně se podíváme na přípravu a postup při výrobě domácí paštiky z kuřecích jater.

Játra vždy kupujte u své prověřeného řezníka. Ptej se na původ masa.

Paštika z kuřecích jater – ingedience

Pro přípravu domácí paštiky si připravte tyto suroviny a ingredience.

Ingredience:

  • 400 g kuřecích jater
  • 200 g másla
  • 1 stroužek česneku
  • 2 lžíce smetany (volíme tučnější)
  • 1 cibule
  • Čínské koření
  • Tymián

Postup

Nejdříve důkladně očistíme játra, mezitím si rozpálíme pánev s trochou másla, na kterém osmažíme prolisovaný stroužek česneku, na drobno nasekanou cibuli, tymián a čínské koření. Poté přidáme játra, která pečeme do hněda (nesmí být syrová, ani příliš propečená – uprostřed musí být růžová).

Po propečení dáme celý obsah pánve do mixéru a vše rozmixujeme, přidáme máslo (necháme si okolo 50 g másla ještě na závěrečné zalití), smetanu, osolíme a opepříme a ještě promixujeme.

Směs musí být zcela hladká a jemná, proto vše mixujte opravdu precizně.

Poté si připravíme menší misky, do kterých rozdělíme paštiku, rozpustíme si zbývající máslo, necháme vychladnout a paštiky máslem ještě přelijeme. Nechte chvíli uležet a spojit všechny chutě a poté je pokrm připraven.

Další varianty

Možností, jak připravit domácí paštiku je spousty, záleží na Vaší chuti. Základem jsou stále rozmixovaná játra, ke kterým můžete kombinovat ostatní suroviny.

Jednou z možností je například uvařený bůček, který můžete promíchat s játry nebo zvěřinová játra.

Často se do paštik přidává také „kapka“ alkoholu. Za koření můžete zvolit muškátový oříšek, který paštice dodá symbolickou vůni. Důležité je zvolit kvalitní játra, vybírejte co nejkvalitnější a nejčerstvější.

Mezi nejlepší játra se řadí foie gras, které jsou z velmi tučných kachních jater, ale jsou rovněž velmi drahá a způsob přípravy není přírodě šetrný.

K paštice se skvěle hodí opečená bagetka, toast nebo čerstvě upečený chléb. Přidat můžete brusinky, které dodají pokrmu tu správnou kyselost a doladí pokrm k dokonalosti.