Jaký odpad nepatří do papíru? Tříděním dáváme papíru nový život a navíc šetříme naše lesy, jelikož z recyklovaného papíru se následně vyrobí stejné výrobky, jako ze stromů. Jaké chyby však lidé v třídění dělají a jaký papír se netřídí? Co patří a nepatří do modrého kontejneru? Pokračujte ve čtení, v článku je vše přehledně vysvětleno.

Mastnota do modrého kontejneru nepatří

Mezi nejčastější chyby v třídění papíru bývá házení použitých krabic od pizzy do modrých kontejnerů. Mastnota znehodnotí vlastnosti papíru a ten tak není dále recyklovatelný. Krabice od pizzy, hamburgerů, masa a jiných mastných výrobků, patří do klasického směsného odpadu.

Krabice od pizzy, hamburgerů, masa a jiných mastných výrobků, patří do klasického směsného odpadu.

Fotografie nový život nedostanou

Veškerý papír s povrchovou úpravou, tzn. papír s nejrůznějšími povrchovými fóliemi nebo postřiky, rovněž netřídíme a rovnou házíme do směsného odpadu. Stejně jako mastnota i povrchová úprava zásadně mění vlastnosti papíru, tudíž fotografie, pohlednice, účtenky a podobné předměty házíme rovnou mezi ostatní odpad.

Víte, že … 

2 226 973 stromů nebylo v lese zbytečně pokáceno právě díky tomu, že se vytřídilo zhruba 555 000 tun papíru! 1 tuna vytříděného papíru dokáže uspořit až 2 tuny dřeva.

Česká domácnost v minulém roce vytřídila skoro 49 kilogramů papíru a celková míra recyklace papírových obalů dosáhla 85 %. Díky tomu se třeba noviny tisknou na papír, který je až z 98 % recyklovaný.

A to má smysl!

( zdroj: jaktridit.cz )

Znečištěné kapesníky? V žádném případě

Další standardní chybou bývá třídění použitých kapesníků, ubrousků, plen a jiných hygienických potřeb. V tomto případě se jedná především o hygienické hledisko, kdy předměty jsou znečištěny biologickými látkami. Tak jako v předchozích případech nelze použité hygienické potřeby třídit.

Krabice od džusů a mléka do oranžového? Ne!

Posledním nejčastějším přešlapem v třídění papíru bývá házení krabic od džusů a mléka k novinám do modrého kontejneru. Pro krabice od nápojů byly zřízeny poměrně nedávno kontejnery oranžové. Pokud však Vaše obec dosud nevede oranžové kontejnery, doporučíme hodit nápojové kartony do plastů, jelikož si je dále zaměstnanci určení na recyklaci plastů rozeberou a pošlou správným směrem.

Obaly od vajíček a obálky s okénkem zlem nejsou

Co mnoho osob neví, že technologie umožňují recyklovat i několikrát recyklované věci, jako např. obaly od vajíček, které tudíž třídíme s novinami. Díky technologiím je rovněž možno do modrého kontejneru třídit obálky s okénky z folie.

 

Jak to máte s recyklací u Vás doma, třídíte papír správně? 

Náš tip:

Třídíte odpad? Máte zájem o přírodní výrobky, eko drogerii? Chcete ušetřit za energii a vodu? Ano, výborně. Mnoho dalších tipů pro zdravou domácnost najdete na blogu obchodu Econea. Například článek Jak jednoduše začít s eko domácností? Ten vás provede základy pro čistou a zdravou domácnost.

Jak správně třídit odpad. Zdroj: www.jaktridit.cz

 

Toro koš nerezový s plastovým víkem na tříděný odpad, 45l

  • Obsahuje tři vyjímatelné nádoby s možností vložení sáčku
  • Každá nádoba je vybavena samostatným madlem
  • Odpadkový koš Toro má nášlapný systém
  • Barevně rozlišené nádoby
  • Snadná údržba, nádoby jsou snadno omyvatelné
  • Můžete koupit na Alza.cz