Balkony a lodžie mnohých bytů v tomto období stále hýří širokým spektrem barev kvetoucích okrasných rostlin a vzduch je provoněn nepřeberným množstvím bylinek, využívaných nejen v kuchyni. Pěstitelé dokonce na balkoně sklízí šťavnatou zeleninu či sladké ovocné plody.

Dny se však pomalu krátí, noci jsou čím dál tím chladnější a pokud se nechceme se svými balkonovými rostlinami nadobro rozloučit a rádi bychom v jejich pěstování pokračovali i v příštím roce, bude potřeba je již brzy zazimovat.

Kdy a jak ale rostliny začít připravovat na zimu, aby v pořádku přečkaly až do jara?

Nejvhodnější období

Pokud váháte, kdy je nejvhodnější doba k zazimování, vězte, že rostlinky mohou zůstat venku tak, jak jsou, až do prvních nočních mrazíků. V případě, že mají chladné období opět vystřídat teplé dny, stačí při ojedinělém krátkodobém mrazu rostliny zakrýt dočasně chvojím či textilií.

Správná doba k zazimování květin bývá obvykle přibližně v polovině října a takto zazimované by rostliny měly zůstat až do dubna. Délka zazimování se však rok od roku liší dle aktuálního počasí.

Jak rostliny zazimovat

Když přijde čas zazimování, je vhodné rostliny zkrátit na polovinu a přemístit je do světlé, chladné místnosti, v níž se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 5-15 °C, přičemž je příhodné rostliny přenést do interiéru v odpoledních hodinách, kdy jsou venkovní teploty vyšší. Rostlinkám tak přesunem nezpůsobíme teplotní šok.

Vhodným prostorem pro jejich uložení může být nevytápěná chodba, prosklená lodžie, světlý sklep či skleník. Sklep by však měl disponovat oknem, aby rostliny měly dostatečný přísun denního světla. V tmavém sklepě lze uskladnit pouze hlízy a cibule.

Mimoto by místnost, určená k zazimování, neměla být příliš vlhká, aby květiny a bylinky neplesnivěly.

V chladném období je v neposlední řadě potřeba omezit zálivku. Pokud byliny budeme příliš zalévat, tak jejich kořenový systém uhnije. Obecně platí, že čím nižší je teplota prostředí a čím méně má rostlina listů, tím méně bychom ji měli zalévat. Doplňovat vodu postačí až při úplném vyschnutí půdy.

Aby mohly květiny přes zimu v klidu vegetovat, nedodáváme jim v žádném případě ani hnojivo. S hnojením bychom měli začít až na jaře, což je období, kdy se zeleň probouzí a opět začíná bujet.

Ochrana rostlin před mrazem při nedostatku prostoru v interiéru

Pokud však není v interiéru dostatek prostoru pro zazimování rostlin, je nezbytné je zajistit tak, aby na balkoně byly chráněny před mrazem.

Ideálním místem je pro rostliny závětrné stanoviště, chráněné před deštěm, přičemž bychom neměli zapomenout na tepelnou izolaci jejich kořenového systému. Buďto můžeme rostliny uchovávat v termoizolačních nádobách, což je mnohem nákladnější řešení, nebo můžeme květináče, v nichž jsou uchovávány, izolovat bublinkovou folií, polystyrenem, kokosovou rohoží, slámou či jutou. Rostliny lze také v menších květináčích vložit do větší nádoby a mezery mezi nimi vyplnit listím či již zmíněnou slámou.

Pro přezimování nejsou vhodné samozavlažovací truhlíky a květináče. Pokud ale přeci jen chceme v samozavlažovacích nádobách rostliny ponechat, měly bychom z nich odstranit přebytečnou vodu.

Před zazimováním nezapomeňte rostliny sestřihnout a poté kolem nich rozprostřít mulčovací kůru či chvojí.

 

Pokud splníte všechny tyto podmínky pro zazimování, můžete se ze svých pestrých květin a voňavých bylinek těšit i v příštím roce a trávit tak příjemné chvilky na balkoně obklopeni zelení.

autor článku: Jitka Peštová

Další zajímavé a praktické tipy pro pěstování okrasných rostlin, dřevin nebo zeleniny najdete v našem partnerském magazínu Rosmarinus.cz, přečtěte si například články:

5 tipů pro jedlý balkón – zahrada na balkóně

3 tipy pro domácí pěstování bylinek

Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny