Uchovejte si vzpomínky – Vyrobte si svůj scrapbook.

Která žena by si ráda neuchovávala vzpomínky v podobě fotografií, popisků, pohledů, samolepek aj. Znáte leporelo? Pro starší je zde takové modernější – Scrapbook.

Jedná se o knížku/album/složku, kam si zaznamenáváte své nejrůznější vzpomínky. Mohou to být vzpomínky na cestování, váš život, vaši drahou polovičku, zvíře, sportovní kariéru, těhotenství aj.

ukázka: Scrapbook (Zdroj: myphotobook.ie)

Jak si vytvořit svůj scrapbook?

V obchodech je možné si scrapbook koupit již předpřipravený. Mnohdy ovšem levnější a zábavnější forma je, si vytvořit vše od píky. Bude stačit např. složka, do které budete vkládat listy papíru, nebo eurosložky. Můžete využít i sešit.

Vhodné není použít blok s tvrdou vazbou. Po vkládání fotek a jiných materiálů budete mít knihu příliš „nafouklou“ a nepůjde zavřít.

Čím jej naplnit?

Aby scrapbook plnil účel, je třeba jej něčím naplnit. Kromě fotografií je dobré ho také vyzdobit. Zde je několik základních věcí, na které byste neměli zapomenout.

Barevné papíry

Mimo čistého bílého papíru, který tvoří základ můžete jednotlivé strany vyzdobit kusy nalepeného barevného papíru. Existují různé – klasické barevné A4, holografické, látkové, semišové, třpytivé a mnoho dalších.

Samolepky s písmeny

Samolepky jsou takový malý základ výzdoby. Seženete je opravdu všude na internetu, v papírnictví, nebo i v obchodech, jako je např. Hornbach. Nejlevnější místo jsou zajisté čínské eshopy, nejznámější je Aliexpress.com.

Písmena se vám budou hodit na tvoření popisku událostí, jmen apod.

Samolepky se vším všudy

Tematicky založené samolepky se vám budou hodit k přikrášlení dané stránky s určitou tematikou. Narodilo se vám dítě? Použijte samolepky s dětskou tematikou. Byli jste zrovna v cizí zemi? Kupte si tematické samolepky přímo tam.

Taktéž jsou hezké samolepky s různými geometrickými tvary, kterými můžete olepit třeba okraje fotek a jiných tiskovin.

Razítka

Razítka sežene spíše v papírnictví nebo v obchodech určené na ruční výrobu. Některá si můžete vyrobit i doma třeba z brambor.

Washi pásky

Tyto pásky slouží k orámování, podržení a jinou výzdobu fotek, poznámek aj. Můžete je využít i ve svém diáři. Vzorů je na trhu nespočet. Ve vašem srcapbooku budou vypadat lépe než obyčejná izolepa.

Vaše osobní úlovky

Mimo fotek je taktéž velmi efektivní sbírat jiné suvenýry, které budete lepit k jednotlivým událostem. Jedná se o pohledy, samolepky, vstupenky, letenky, lístky na koncert, otisk nožičky, vytržený chlup vaší kočky aj.

Kde nakupovat?

Jestli na tyto věci nepospícháte, doporučuji objednat na zahraničních eshopech, jako je například Aliexpress, Wish nebo Ebay. Zde seženete všechno za pár korun. Kvalitativně jsou na dobré úrovni.

Další místo jsou obchody určené pro „ruční kutilství“. Je to vlastně takové jiné papírnictví. Papírnictví je mimo jiné další místo, kde tyto potřeby najít. Některé potřeby, jako jsou samolepky, lepidla, nůžky apod. naleznete i v hobby marketech.

autorka článku a foto: Michaela Černochová

Čtyři tipy z Instagramu

Nápady a inspiraci, jak by mohl vypadat scrapbook najdete na Instagramu nebo Pinterestu.

Scrapbook – jdu to toho

Jedna knižní inspirace. 

Suvenýry, kresbičky, kamarádi, rodina, záliby, vzpomínky, poznámky, tajemství, samolepky, jízdenky, poklady… Všechny si je schovej v naprosto fantastickém scrapbooku, který si sama vytvoříš. S nalepovacími růžky na fotky a s krásně barevnými vzorovanými papíry můžeš ozdobit každou stránku. Sbírej, stříhej, nalepuj a kresli všechno, co na svém báječném životě tak miluješ!

Kniha: Scrapbook – jdu to toho

autor: Kateřina Eliášová

nakladatelství: Slovart