V některých školách bývají lyžařské kurzy v daných třídách povinné. První hory většinou čekají děti už ve čtvrté nebo páté třídě, což znamená, že na ně musíte své děti dobře připravit. Nemusíte se bát, že by to děti nezvládly, když nikdy nelyžovaly, s takovým faktem jsou učitelé nebo instruktoři seznámeni, takže po příjezdu si děti rozdělí do skupiny podle jejich schopností.
Kurzy jsou jednoznačně prospěšné pro každé dítě a jeho vývoj. Nejen totiž, že se naučí jezdit na lyžích, ale stráví také týden mimo svůj domov, naučí se tak na jiný prostředí a režim, budou nuceni se o sebe postarat samostatně, protože nebudou mít za zády rodiče, kteří by vše udělali za ně a stráví také mnoho času v kolektivu svých vrstevníků.
Projdeme si vybavení na lyže, oblečení a další doplňky, které se budou dětem na lyžařském výcviku hodit. Zjistěte, na co nezapomenout.
Co sbalit dětem s sebou – výbava na lyžařský výcvik
S dostatečným předstihem dostávají děti vždy seznam věcí, které si mají sbalit s sebou na hory. Kromě základního vybavení na svah, mají předepsaný i seznam věcí, které budou potřebovat na volnočasové aktivity, které mají děti zabavit po večerech. Přesto je vhodné si základní věci připomenout.
Při výběru oblečení a vybavení vezměte v potaz, zda budou lyžovat jen na sjezdovkách nebo i běhat na běžkách. Rozdíl v lyžařské výbavě je asi jasný, ale je nutné říci, že třeba i rozdílné oblečení. Běhat na běžkách v oblečení na sjezdovky není komfortní a je spíše zatěžující.
Lyžařské oblečení a oblečení do chaty
Pokud se jedná o oblečení, řiďte se seznamem ze školy, ale jako rodič víte nejlépe, jak se vaše dítě obléká a tomu vše přizpůsobit.
Základem je lyžařské oblečení, ve kterém se děti budou pohybovat na svahu, nejvhodnější bývá vždy kombinéza, aby se dětem nedostával sníh všude, ne však všechny děti, ve svém věku budou kombinézu chtít, když všichni ostatní si ve škole povídají o tom, jak budou mít novou bundu.
- Zimní bunda
- Lyžařské kalhoty
- Mikinu
- Spodní prádlo, punčocháče, termoprádlo
- Ponožky
- Kukla pod přilbu
- Rukáv na krk
- Rukavice
Na běžky se volí lehčí bunda a místo silný lyžařských kalhot jsou vhodné spíše teplé elasťáky. Dětem se v tomto oblečení bude snadněji pohybovat. Důležitá je také pokrývka hlavy.
Ctěte pravidlo: raději funkční, tenčí a více vrstev než silné a méně vrstev.
Děti musí mít s sebou více oblečení, aby se mohly převléci, když přijdou ze svahu a jít poté opět ven.
Další oblečení budou děti potřebovat pro pobyt na chatě, při stravování a volných chvílích, samozřejmě také na spaní.
Lyžařské vybavení
Jestliže nejste ten typ lidí, kteří jezdí s dětmi na hory pravidelně, pak jistě nebudete mít vybavení doma a nevyplatí se ho kupovat. V půjčovnách je většinou proškolený personál, který vám pomůže s výběrem správného vybavení. Pokud si budete vybavení půjčovat od známých, raději se ještě zajděte ujistit za profesionálem, zda je přesně toto vhodné pro vaše dítě.
Lyže musí mít správnou délku k výšce dítěte, zároveň potřebujete boty, které nebudou dítě tlačit, ale ani padat a budou pasovat do vázání, v opačném případě je nutné vázání upravit na velikost bot.
Sjezdové lyže si nechte před odjezdem zkontrolovat a odborně seřídit. V půjčovně nebo lyžařském servisu si nechte vystavit Doklad o seřízení lyží. Ten musí každé dítě odevzdat před odjezdem.
Nezbytnou součástí výbavy je také ochranná lyžařská helma. Ta musí sedět přesně na hlavě, aby při pádu ochránila hlavu před poraněním. Vždy helmu před odjezdem vyzkoušejte. Helmy jsou dělané přes uši, někteří pod ní mají jen kuklu, jiní zase nic, to už záleží na vás, co dětem dáte. Pokud nemá helma sklopný kryt na oči, vybavte dítě také lyžařskými brýlemi.
Pokud budou děti jezdit i na běžkách a vaše dítě je začátečník, je vhodné mu pořídit lyže ( běžky ) na klasiku s tzv. šupinami, nebude muset řešit mazání, běžky nebudou tak rychlé a budou se snáze ovládat. Délka běžek pro děti cca. odpovídá výšce její postavy, případně jsou o pár centimetrů delší, záleží na lyžařských schopnostech dítěte.
Náš tip: Kvalitní lyžařské vybavení a oblečení na lyže najdete v Decathlonu. V tomto sportovním obchodě si vyberete kompletní vybavení na lyže a běžky ve velmi dobré kvalitě a za přijatelné ceny. Sortiment Decathlonu je velmi široký.
Délka dětských lyží
Délka lyží – Dětské lyže by měly být o 10 – 20 centimetrů kratší, než je výška postavy dítěte. U úplně malých dětí, které budou lyžovat poprvé, to může být i 30 cm. Cca pokud postavíte lyže vedle dítěte, tak by jim špička lyží měla vycházet někam mezi bradu a nos.
Potvrzení o bezinfekčnosti
Návštěva lékaře – před odjezdem budete také muset navštívit dětského lékaře. Některé školy vyžadují povrzení o zdravotní způsobilosti. Děti určitě budou potřebovat potvrzení o bezinfekčnosti.
Potvrzení o bezinfekčnosti je čestné prohlášení, které vyplňují rodiče. Vyplňuje se vždy před odjezdem dítěte na lyžařský výcvik nebo např. na: školu v přírodě, táborový pobyt pro děti apod. Tímto prohlášením se zákonní zástupci dítěte zavazují, že dítě netrpí žádným onemocněním, kterým by mohlo ohrozit ostatní děti ve skupině.
Formulář ke stažení >> Potvrzení o bezinfekčnosti
Osobní potřeby a léky
Máte-li dítě, které musí pravidelně brát nějaké vlastní léky, určitě na ně nezapomeňte. Informujte vždy učitelský personál o všem, jaké léky mají pravidelně děti brát, aby jim je mohli podávat.
Jestli přemýšlíte, zda dát dětem mobilní telefon, poraďte se s učitelem, kteří si většinou přejí, aby děti telefon neměly, v krajní nouzi se vždy mohou rodiče s dítětem spojit přes mobil učitelů.
Samozřejmostí jsou hygienické potřeby, kapesníky, krém na obličej s UV a proti mrazu, jelení lůj a další drobnosti.
Psací potřeby, sešit, baterku a další vybavení? Ano, i něco z toho budou děti na lyžařském výcviku potřebovat. Zde se přesně řiďte pokyny od školy, aby děti měly vše, co budou potřebovat.
Cestovní zavazadlo
Při balení myslete také na to, že některé věci si děti budou muset přenést z parkoviště až do chaty, vybírejte proto ideálně kufr, který je na kolečkách a pohodlný batůžek, ve kterém budou mít nezbytné věci. Většinou budete mít informace o tom, kam až děti pojedou autobusem nebo vlakem a jak daleko je to k chatě. Doprava zavazadel z nádraží k chatě bývá zajištěna, ale přesto se vždy informujte předem a podle těchto informací zvolte cestovní zavazadlo.
Pro lyže je vhodné mít přepravní vak na lyže, lépe se přenáší a zároveň je chrání proti poškození. Přepravní vak se vyrábí pro lyžařské boty. Lyže je vhodné svázat speciálními pásky.
10 věcí, na které nesmíte zapomenout
- Lyže se seřízeným výzáním, hůlky
- Doklad o seřízení lyží
- Lyžařská přilba
- Lyžařské brýle
- Kvalitní lyžařské oblečení a lyžařské rukavice
- Obleční na převelečení, do chaty a na spaní, zimní boty, bačkory do chaty
- Potvrzení o bezinfekčnosti
- Hygienické potřeby
- Léky
- Peníze na skipas
Vzorový seznam – Co sebou na lyžařský výcvik
1. Výzbroj na lyže, běžky, případně snowboard
1× lyže (snowboard)
1× hole
1× boty na lyže
1× běžky
1× hole na běžky
1× boty na běžky
1× vak na lyže – pokud není, lyže s holemi pevně svázat dohromady
1× lyžařské brýle
1× přilba – pod přilbu je ideální kukla z kvalitního materiálu
1× chrániče kolenou, loktů – doporučujeme pro začátečníky
1× sjezdové oblečení – kombinéza nebo oteplováky, lyžařská bunda
1× oblečení na běžky – termoprádlo, mikina, lehčí bunda, teplé elesťáky
Doklad o seřízení lyží
2. Věci do chaty a na volný čas
Další oblečení pro volný čas a náhradní oblečení pro lyžování, počty upravte dle potřeby a času na lyžařském výcviku.
1× přezůvky – ideálně nazouvací, aby si nohy dostatečně odpočinuly
1× teplé boty
6× ponožky
3× teplé ponožky – ideálně podkolenky
6× spodní prádlo
2× termo prádlo
2× punčocháče
2× oteplováky
4× triko
2× mikina
2× svetr nebo rolák
1× teplá bunda
1× šálu
2× rukavice
2× čepice
1× teplé pyžamo
Ostatní vybavení
1× batoh na výlety
1× plastovou lahev na pití
1× krém na obličej s UV a do mrazu
1× jelení lůj
1× kapesníčky, toaletní papír, igelitové sáčky
1× hygienické potřeby: kartáček, pasta, mýdlo, žínka, osuška, ručník
1× pytel na špinavé prádlo
1× baterka
školní potřeby dle pokynů ze školy
Léky se seznamem dávkováním a podpisem zákonného zástupce, krabičky s léky vždy označte jménem dítěte.
Peníze na skipas
Potvrzení o bezinfekčnosti
Autor článků: Jana Korejtková, doplnil: Michal Kudrna
zdroj: Lyže Radotín, Bikero.cz, Decathlon.cz, www.skolkyvprirode.cz, www.lyzak.cz