„DVB-T2 je budoucí standard pozemního televizního vysílání v České republice, který přináší divákům jejich oblíbené pořady ve vysokém HD rozlišení. To vše doplněné dokonalou kvalitou přenosu zvuku a s jasně ostrým obrazem a plnou sytostí barevného pole. TV nabídne svým divákům realistické přechody mezi jednotlivými barvami s až 5x podrobnější vizualizací.“ web Českých radiokomunikací.
Projděte si tento článek. Najdete odpovědi: Kdo to musí řešit? Proč? Kdy? Jak? Kdo nemusí?
Proč je nutný přechod z DVB-T na DVB-T2
Jde o změnu z DVB-T na DVB-T2. A dá se říci, že jde o změnu vynucenou. Stále větší rozmach mobilních telefonů a podobných zařízení sebou nese na velké nároky na sítě.
Jde o změnu vynucenou rozvojem. Nemůže za to Česká televize, ani Evropská unie. Děje to všude. Je to důležité pro rozvoj mobilních sítí. Dotkne se to všech volně dostupných televizních programů šířených zdarma pomocí pozemního vysílání.
Mobilní operátoři si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Řešením je přechod na spektrálně efektivnější sytém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni. Zároveň v novém systému umožňuje vysílání ve větší HD kvalitě.
Kdy ke změně dojde
Ke změně již dochází. první vysílače televizního signálu jsou na nové DVB-T2 připravené. Vypínání původního DVB-T začne už 27. listopadu se vypínají vysílače Praha Cukrák a Praha Žižkov, ze kterých přijímají signál obyvatelé Prahy a středních Čech.
Harmonogram vypínání naleznete zde >>
Dle webu Českých radikomunikací je konečné datum je 24.6.2020.
Vysílání DVB-T sítí bude definitivně a celoplošně ukončeno 24. června 2020. Po tomto datu nebudete moci na klasickou televizní anténu naladit televizní vysílání, aniž byste neměli televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2.
Piktogram s vykřičníkem
Pokud se Vám v pravém horním rohu televizní obrazovky začal počínaje pátkem 1. listopadu objevovat piktogram s vykřičníkem, znamená to, že se Vás patrně týká vypínání dosavadního pozemního vysílání, a tedy přechod na nový, modernější vysílací standard DVB-T2. zdroj: www.ceskatelevize.cz
Koho se přechod z DVB-T na DVB-T2 týká
Přechod na DVB-T2 se týká všech, kdo přijímají televizní signál pomocí klasické pokojové nebo venkovní antény, případně společné televizní antény a dosud na modernější standard DVB-T2 nepřeladili.
Od 1. listopadu se na Vašich televizních obrazovkách může objevit piktogram, který značí, že se Vás nejspíše týká přechod na vysílací standard DVB-T2. Pokud jej vidíte, začněte jednat.
Sledujete teď televizi pomocí set top boxu se starým DVB-T, budete se muset připravit na změnu.
Vybrat novou televizi s DVB-T2 >>, Vybrat set-top-box DVB-T2 >>
Kdo to nemusí řešit
Diváků, kteří mají kabelovou televizi, satelit nebo sledují televizi pouze přes internet, se změny netýkají.
Jak přejít na DVB-T2
Potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265).
Při koupi ho poznáte podle kulaté zlaté samopleky s logem DVB-T2 ověřeno, která signalizuje, že přístroj byl pro příjem nového standardu vysílání úspěšně otestován.
Pokud nechcete hned kupovat novou televizi, můžete si koupit set top box s logem a samolepkou DVB-T2 ověřeno, který bude umět vysílání přijmout. To je nejlevnější varianta.
Změnu nového set top boxu nebo televize moc neokládejte. Nemusíte se bát, že když koupíte nový přístroj a ještě nebude u vás spuštěno nové DVB-T2, že budete bez televize. Nové přístroje jsou zpětně kompatabilní, umí nové DVB-T2 i staré DVB-T.
Častá otázka je: Mám doma více televizí. Musím mít pro každou televizi zvlášť set top box? Odpověď je bohužel jednoznačná. Každá televize musí mít vlastní přijímač/tuner pro DVB-T2. Pokud se starších televizí nechcete zbavovat, je nutné pro každou z nich opatřit samostatný set top boxem, případně koupit novou televizi s DVB-T2/HEVC tunerem.
Zlatá samolepka s logem DVB-T2 Ověřeno
Pro změnu potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265).
Při koupi ho poznáte podle kulaté zlaté samolepky s logem DVB-T2 Ověřeno, která signalizuje, že přístroj byl pro příjem nového standardu vysílání úspěšně otestován.
Jaké programy budou v DVB-T2 a v jakém rozlišení
DVB-T2 dovolí vysílat ve vyšší kvalitě HD než v dnešním DVB-T. V síti Českých Radiokomunikací toho plně využije veřejnoprávní Česká televize, která svoje vysílání nabídne ve Full HD, tj. 1920 × 1080 bodů (1080p) .
Ve vyšším rozlišení 1440 × 1080 (1080p) bude vysílat šest stanic TV Prima, Televize Seznam a Barrandov (jen hlavní kanál). Tyto privátní TV stanice budou ale v HD dostupné až ve finální síti, v aktuální přechodové jsou v SD kvalitě.
Stanice Novy, Óčko a Šlágr budou v bezplatném DVB-T2 dál vysílat v nízkém rozlišení (940 × 540), tedy půjde o SD signál, budou tedy na divácích šetřit.
Před spuštěním finálních sítí 22 a 23 budou v provozu ještě tzv. přechodové sítě. V nich budou všechny komerční stanice vysílat v nižším SD rozlišení 960 × 540 bodů.
Tabulka ukazuje rozdělení programů a jejich kvalitu vysílání po kompletní přechodu na DVB-T2 a spuštění finální sítě. Toto je aktuální stav, může dojít ještě k určitým posunům v rámci vyjednávání mezi stanicemi a Českými radiokuminikacemi.
Další zdroje:
Vybrat novou televizi nebo stačí Set Top Box
Konec starého vysílání se blíží. Je nutné se připravit na DVB-T2. Jaké jsou výhody Set Top Boxu a jaké klady hovoří rovnou pro novou televizi.
Koupí Set Top Boxu výrazně ušetříte. Cena set top boxů začíná okolo 500 Kč. Koupíte malou krabičku a hned máte vystaráno. Ale znamenáto další ovladač na stole, další krabičku na tv stolku a také kabely navíc. U starších televizí navíc nevychutnáte kvalitu HD obrazu.
Nová televize umí DVB-T2, tuner, který to umí je zabudován přímo v ní. Stačí vám 1 ovladač a nebudete mít žádné další zbytečné kabely. Nevýhodou je samozřejmě vyšší pořizovací cena, ale nabídka je velká. Můžete vybírat z modelů okolo 4000 Kč s úhlopříčkou 82 cm ( 32″ ) , ale také z modelů za 60000 Kš s úhlopříčkou 163 cm ( 65″ ). A to vůbec nemluvím o špičkových modelech za 100 a více tisíc. Možnosti jsou téměř nekonečné.
Vybrat novou televizi s DVB-T2 >>