Vzhledem k situaci, která v Česku v posledních dnech nastala, přechází stále více společností na home office. Mnozí zaměstnanci s uvedeným způsobem výkonu profese nemají žádné zkušenosti a podobná změna pro ně může být opravdu náročná. Existuje ale několik zaručených rad, které pomáhají podobný přechod zdárně překonat.

Samozřejmě, že níže uvedené zásady platí i mimo období pandemie, karantény a podobných omezení. Zařiďte si pracovní koutek, nastavte pracovní čas, nezapomeňte na své pracovní rituály a pustě se do práce.
Pracovní koutek

Prvním krokem k úspěchu je, vytvořit si doma svůj pracovní koutek. Mělo by se jednat o světlou část místnosti, ve které nechybí stůl a další náležitosti potřebné k výkonu profese. Uvedené opatření zlepší celkové soustředění a zároveň zabrání pocitu, že je práce všude kolem. Pracovní povinnosti zůstanou spojené jen s koutkem, což bude mít pozitivní vliv na psychickou pohodu i na bezproblémový chod domácnosti.

Dodržování rituálů

Ranní odchod do práce doprovází řada vědomých i nevědomých rituálu, které pomáhají naladit se na pracovní vlnu. Ani při práci z domu by proto neměly být vynechávány.

Dopřejte si ranní rozcvičku, upravte se, oblékněte si to, co nosíte do práce, a poté se odeberte do pracovního koutku. Pracovní nálada zaručena!

Mohlo by se hodit:

Konec prokrastinace 

Petr Ludwig

Poznatky a metody popsané v Konci prokrastinace již několikátým rokem pomáhají tisícům lidí …

Tuto a mnoho dalších poučných hledejte v katagorii Osobní rozvoj.

Tvorba plánů

Pracovní den by měl mít určitou strukturu.

Tvorba plánů by se tedy měla stát denním chlebem, který pomáhá zlepšit pracovní motivaci. Úkoly mizející ze seznamu zvedají náladu a podporují chuť pokračovat v práci. Navíc, pokud si svou pracovní dobu pečlivě naplánujete, zbytek dne můžete s klidným svědomím věnovat jiným aktivitám.

Pozor, při plánování nezapomínejte na obědové a další pauzy.

Pracovní doba

Stává se, že pracovní doba pomalu spěje ke konci, ale zadané úkoly se stále kupí. Udělejte tedy všechno proto, abyste nakonec zaklapli notebook. Nastavte si budík, naplánujte si ihned po skončení pracovní doby další aktivity, ať už je to jen telefonát s kamarádkou nebo procházka s dětmi. Vyhněte se také práci o víkendu, nezvedejte pracovní hovory a nekontrolujte poštu.

Vytyčení hranice

Často se stává, že rodina i blízké okolí nerozumí tomu, co je to pracovat z domu. Z vytyčení hranice se tedy stává nezbytné opatření, které zlepšuje celkovou orientaci v časových možnostech pracujícího. Vyhnete se tak telefonátům v nevhodnou chvíli, nebo pozvánkám, které z pracovních důvodů nemůžete přijmout. A celkově tak snížíte množství faktorů, které ovlivňují pracovní výkonnost a kvalitu plnění povinností.

úvodní foto by William Iven from Pixabay 

autor článku: Michaela Per

Mohlo by se hodit:

Notebook HP ProBook 450 G6

Tento Notebook HP ProBook 450 G6 a mnoho další najdete v kategorie domaciprace/notebook

Přístroje od Apple najdete v kategoriie MacBook