Moře je naší rodné zemi vzdáleno stovky kilometrů a tak si milovníci vodních radovánek můžou dopřát alespoň zmenšenou – i když o nic méně zábavnější – variantu v podobě zahradních bazénů. Dnes už snad není ani zahrady, kde by se nepyšnil alespoň miniaturní nebo rovnou zapuštěný a zastřešený bazén.

Toužíte-li však i po křišťálově čisté a zdravotně nezávadné vodě, důkladné péči se nevyhnete! V jednoduchých šesti krocích to zvládne i naprostý začátečník!

 

1.Vše začíná u vodovodního kohoutku

A u samotného napouštění bazénu. Sami dobře víte, že napustit bazén není zrovna nejlevnější, proto je také důležité napouštět bazén správně, abyste jej k velké smůle nemuseli hned zase rychle vyprázdnit.

Pokud totiž budete svůj bazén napouštět příliš rychle či v denní špičku, může se lehce stát, že proud vody s sebou do bazénu strhne i nečistoty a váš bazén místo zářivě čistý bude rezavě nevábný.

Ve snaze ušetřit se raději vyhněte pochybným zdrojům vody z řeky či z neověřené studny, kdy nepřirozený poměr minerálů a kovů může být lehce důvodem usazováním vodního kamene, ale také zmiňovaného zbarvení vody do hněda.

Pokud napouštíte bazén, který jste už loňskou sezónu využívali, důkladně jej odzimujte – a to i v případě, že jste jej správně zazimovali. Opět vezměte před napouštěním vody do rukou gelové čističe, vyměňte písek ve filtraci a po napuštění bazénu použijte startovací desinfekci.

2.Hlídejte si pH vody v bazénu

Ne nadarmo je důležité, aby voda v bazénu měla ideální pH, které je optimální v rozmezí 7,0 – 7,4. Pokud bude pH vyšší, snižuje se nejen účinnost použité desinfekce v bazénu, ale voda také nepříjemně zapáchá po chloru. Příliš nízké pH způsobí příliš velkou kyselost vody, která následně dráždí vaše oči a také pokožku, kovové části bazénu korodují a i vaše plavky ztrácí na svém šmrncu. Pokud se ptáte, jak zjistíte pH vody, odpověď je snadná. Za pár korun zakoupíte pH proužky a zahrajete si na malé chemiky.

ideální pH, které je optimální v rozmezí 7,0 – 7,4

3.Posviťte si na tvrdost vody

I to, jak je napouštěná voda tvrdá, je důležitý údaj, který se vyplatí sledovat. Informaci o tvrdosti vaší vody snadno zjistíte u dodavatele, pokud používáte vodu ze studny, nebo si sdělený údaj chcete raději ověřit, můžete si díky kapkovým testerům vodu sami přeměřit. 

Zjištěný údaj by pak neměl převýšit hodnotu 18ºN. Pokud je naměřená hodnota vyšší, nejenže se vám na stěnách bazénu začne usazovat vodní kámen, ale voda je také často zabarvená a zakalená.

 

4.S bazénovou chemií buďte kamarádi – přesně podle návodu

Žádný extrém není dobrý a zlatá střední cesta je tak vždy dlážděna úspěchem. Při dávkování bazénové chemie se vždy řiďte doporučením výrobce a striktně dodržujte návod k použití. Budete-li do vody přidávat méně chemie než je uvedeno, ve snaze ušetřit nebo z obavy z příliš chemické vody, na oplátku se vám ve vašem bazénu přemnoží viry a bakterie, které zaviní i vleklé zdravotní potíže. 

Použijete-li chemie příliš mnoho, váš bazén bude nelibě vonět po chloru, budou vás štípat oči, pokožka a vaše plavky nevydrží ani jednu sezónu.

 

5.Nebraňte se výměně vody

Až dosud jste si mysleli, že stačí vodu do bazénu napustit jen jednou na začátku sezóny a po celé léto si pak už vystačíte jen s bazénovou chemií? Tak právě teď vás vyvedeme z omylu – pokud tedy stále toužíte po čisté a nezávadné vodě. Vodu zkrátka budete muset občas vyměnit – tedy alespoň její část. 

Nemusíte bazén rovnou celý vypouštět, stačí vodu nechat odpustit a dopustit čistou, která vnese opět jiskru do vašeho bazénu.

6.Povolejte do zbraně chytré bazénové pomocníky

Kromě účinné bazénové chemie, ať už na bázi chloru či bez něj, si můžete s čistotou vody poradit také díky dalším chytrým a účinným pomocníkům. Pokud toužíte po bezchlórové úpravě vody, můžete vyzkoušet UV sterilizátory či ionizátory vody. O čistotu vody v bazénu také skvěle pečují oblíbené bazénové vysavače, dokonce i typy zcela automatické, které necháte pracovat přes noc a ráno si můžete dát pár temp na rozcvičku v dokonale čistém bazénu.

O to, aby se vám váš bazén příliš nezanášel prachem, hmyzem, pylem či dalšími nečistotami v podobě listů či klacíků, se postarají krycí plachty nebo rovnou praktické bazénové zastřešení, které pomáhá udržet také teplotu vody ve vašem bazénu, případně instalujte solární ohřev vody.