Podzim, druhé nejdůležitější roční odbobí v údržbě trávníku. Hned po jaru, kdy jsme trávník nastartovali, obnovili, opravili, případně založili nový. Přečkali jsme léto za stálého sečení, hnojení a závláhy. Na podzim si vše musíme zopakovat, abychom připravili trávník na zimu a na jaře jsme ho mohli opět nastartovat.

Přinášíme Vám komplexního průvodce pro podzimní údržbu trávníku.

Podzimní údržba trávníku zahrnuje:

 • vertikutaci
 • dosev
 • hnojení
 • odstranění plevelů
 • sečení
 • ochranu proti chorobám

I na podzim je možné založit nový trávník. A tím hned začneme, podíváme se jak s novým trávníkem na podzim a následně se podíváme na regeneraci stávajících trávníků. Pusťme se do toho a připravme trávník na dobré přezimování.

Podzimní založení nových trávníků

Ideálním podzimním termínem pro výsev nového trávníku je září. V případě velmi pěkného a teplého průběhu počasí lze vysévat i v říjnu.

Většina travních směsí se vysévá v dávce 20-30 g na m2.

Při výsevu postupujeme podle klasického modelu. Dokonale si připravíme pozemek pro nový trávník. Plochu zbavíme plevelů, mechanicky nebo pomocí postřiku neselektivním herbicidem. Na vyčištěném pozemek provedeme přípravu půdy. Na kypření, zarovnání, případné vymodelování terénu. Při kypření je vhodné do země zapravit zásobní hnojivo, například NPK. Do krásně připravené půdy bez hrud zapravíme travní osivo. Po výsevu je vhodné zakulit semínka lehkým válcem a zavlažit.

Příprava půdy před výsem je velmi důležitá, protože ponechané nerovnosti nebo nově vzniklé prohlubně znemožní v budoucnu rovnoměrné sekání a zhoršují funkčnost a estetický vzhled trávníku.

Při výběru osiva bereme v úvahu budoucí funkci trávníku:

 • okrasný – s nízkou zátěží
 • okrasný snesoucí mírnou a střední zátěž
 • sportovní – velká zátěž
 • luční
 • a jiné specifické využití

Dle toho volíme požadovanou travní směs.

Naše tři tipy na travní osivo

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium SP 100

určeno pro: kvalitní okrasné trávníky na zahradách rodinných domů

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium je první trávní směs, která roste na trvale zastíněných plochách, ale stejně tak dobře i na slunci. Roste velmi hustě a vytlačuje tak mechy a plevele.

Trávník PREMIUM s jeho pěkně zelenou barvou vám budou sousedi závidět. Tento trávník roste velmi hustě, ale jen málo do výšky, vzniká tak mnohem méně odpadu při sečení než u běžných druhů trávníků. PREMIUM trávník roste v každém druhu půdy.

Rychle klíčí, a je již po několika týdnech hustý a zátěžový. 

Balení je 1 kg, 2 kg a 10 kg . Objednat můžete zde >>

Travní směs RASANA Top s Headstart® + ECOseed®Turf 10 kg

Špičková travní směs pro zakládání a renovaci okrasných a zátěžových trávníků.

Ošetřeno přípravkem ECOseed®Turf® – optimální ochrana proti Pythiu a Rhizoctonii a celá směs je i ošetřena technologií Headstart pro zlepšení a urychlení vzcházení.

Rasana Top obsahuje dle stávajících hodnocení nejlepší odrůdy jílku vytrvalého, lipnice luční a kostřavy červené. Směs s jemnolistými odrůdami jílku vytrvalého, které velmi dobře snášejí zátěž. Špičkové odrůdy zaručují při střední úrovni péče velmi kvalitní trávník s dobrou odolností zátěži. Díky velmi kvalitním odrůdám lipnice luční ( Poa pratensis ) snáší trávník velmi dobře sušší období.

Balení: 10 kg, objednat můžete zde >> 

Travní směs Král trávníků 10 kg

Král trávníků – Směs vybraných kvalitních travních odrůd s nízkými nároky na údržbu, odlolná proti sešlapání, s hustým pružným drnem.

 • určená pro založení trávníku v zahradách a okolí rodinných domů
 • složená ze špičkových odrůd trav ideální pro založení reprezentativního trávníku
 • garantované složení travních odrůd (vhodné i pro dosev)
 • vynikající vzhled po celou sezónu při nízkých nárocích na údržbu
 • hustý a pružný drn, který je brzy po založení trávníku schopen zátěže
 • vhodná pro většinu půdních typů
 • odolná proti mechům i plevelům

Velmi kvalitní travní směs určená pro zatěžované plochy i pro reprezentativní trávník.

Travní směs Král trávníků je směs moderního typu určená k založení kvalitního a odolného trávníku s nezvykle nízkými nároky na údržbu a přesto reprezentativním vzhledem.

Balení: 2 kg, 10 kg, objednat můžete zde >> nebo tady >>

Odstranění plevelů z trávníku

V září lze velmi úspěšně likvidovat plevele v trávníku. Je ještě dostatečná teplota pro účinnost přípravků proti plevelům a můžeme bezpečně provést dosev trávníku po vymřelých plevelích na holé plochy.

Pro postřik trávníku proti plevelům použijeme běžné přípravky: Bofix nebo Dicotex. Aplikujeme vždy na suchý trávník. Postřik provádíme postřikovači, dbáme na přesné dávkování. Po postřiku, aby se nesnížila účinnost, by němělo alespoň 4 hodiny pršet. Účinnek je patrný většinou do 5-7 dní od postřiku.

Podzimní vertikutace trávníku

Září je druhým nejvhodnějším měsícem, po dubnu, pro provedení vertikatace trávníků. Za celou sezonu se v trávníku nahromadily zbytky posekané trávy, plsť a stařina. Je třeba vyčistit trávník od biologických zbytků a nechat trávník nadýchnout!

Vertikutace také pomáhá při likvidaci mechu v trávníku. Před vertikutací provedeme aplikaci nějakého přípravku proti mechu v trávníku a následná vertikutace nám mech z trávníku krásně vyhrabe. Vertikutátor si vyberte zde >>

Vertikutace je velký preventivní pomocník proti chorobám v trávníku.

Po vertikutaci a likvidaci mechu je vhodné holé plochy ihned dosít.

Podzimní výživa trávníku – podzimní trávníková hnojiva

Na podzim je důležitá výživa trávníku, abychom trávník dostali do výborné kondice před zimou.

Od září až do poloviny listopadu ( dle vývoje počasí ) aplikujeme na trávník speciální podzimní trávníková hnojiva. Tato trávníková hnojiva mají upravený poměr živin pro podzimní výživu trávníku. Kdy již neprotřebujeme, aby trávník se táhl do výšky, ale zaměřujeme se na posílení kořenového systému rostliny a její odolnosti proti stresovým situacím.

Podzimní trávníkové hnojiva mají snížený obsah dusíku ( N ) a naopak zvýšený obsah draslíku ( K2O ). A minimum fosforu. Draslík je prvek podporující odolnost trávníku vůči stresovým situacím ( sucho, vymrzání, choroby ). Draslík zároveň řídí buněčnou stavbu rostlin.

Podzimní trávníková hnojiva mají tyto výhody:

 • zaručují dobré přezimování trávníku
 • odolnost trávníku proti vymrzání
 • prevence proti houbovým chorobám
 • schopnost trávníku lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům

Naše tipy na podzimní trávníková hnojiva:

Podzimní trávníkové hnojivo Wolf-Garten LK-B 250

Speciální podzimní trávníkové hnojivo Wolf-Garten pro podzimní hnojení a výživu trávníků. Podporuje dobré přezimování trávníků.

Hledáte kvalitní hnojivo pro výživu trávníku v období před zimou? Hnojivo od Wolf-Garten je velmi dobrou volbou.

Balení: 2,5 kg, 6,25 kg, objednat můžete zde >>

Trávníkové hnojivo Garden Boom Autumn 15 kg

Trávníkové hnojivo s optimálním složením živin pro podzimní výživu trávníku. Postupné uvolňování živin po dobu 2-3 měsíce.

Hnojivo Garden Boom Autumn je určeno podzimní výživu trávníku a pro zajištění jeho dobrého přezimování. Speciálně upravené složení živin s vysokým obsahem draslíku dodá trávníku potřebné živiny a velkou odolnost proti nepřízni počasí a nepřímo i jako prevence proti chorobám. Trávník bude lépe odolávat stresovým podmínkám.

 • postupné uvolňování živin
 • zajištění dobrého přezimování trávníku
 • odolnost proti stresovým podmínkám
 • prevence proti chorobám trávníku

Balení: 15 kg, objednat můžete zde >>

Trávníkové hnojivo Eurogreen High-K P56 25 kg

Špičkové NK trávníkové hnojivo s vysokým obsahem draslíku pro podzimní hnojení a při nedostatku draslíku. Pro exclusivní travníky.

Vysoký obsah dralíku podporuje ochranu trávníku před nemocemi a vymrzáním. Draslík současně podporuje odolnost při zátěži a pomáhá překonávat suché letní periody. Dlouhodobě pusobící dusík zajištuje v pozdním podzimu zásobu živin a zároveň zabraňuje rychlému růstu a při zachování minimalizace výplachu živin. Vymývání je minimalizováno kontrolovaným uvolňováním živin odpovídající požadavkům rostlin.

Pro výživu trávníku v období:

 • od října do listopadu
 • pro hnojení při nedostatku draslíku
 • před obdobím sucha.

Balení: 25 kg, objednat můžete zde >>

Sečení trávníku na podzim

Trávu i podzim sečeme v pravidelných intervalech. Sečene až do listopadu s ohledem na vývoj počasí. Před zimou nenecháváme trávník příliš vysoký. Vysoká tráva přitahuje plíseň sněžnou.

Posečenou trávu odstraňujeme. Zbytky posečené trávy zase přitahují choroby. Průběžně také odstraňujeme z trávníku spadané listí.

Vybíráte novou sekačku? Velký výběr různých modelů sekaček najdete zde >

Ochrana proti chorobám trávníku

Důležitá je prevence. Proto, jak již bylo uvedeno výše, trávník na podzim vertikutujeme, zbavíme biologických zbytků, spadaného listí. A přihnojíme podzimním trávníkovým hnojivem.

Jako prevenci zejména proti plísni sněžné je vhodné trávník předzámrazem postříkat přípravky proti chorobám. Velmi účinná a v odborné literatuře doporučená ja účinná látka azoxystrobin. Tuto látku obsahuje například přípravek Ortiva. Vhodné jsou například i účinné látky Benomyl, iprodion, mancozeb, thiophanat-methyl a jiné.

Příprava ploch pro nový trávník

Podzim je vhodným termínem pro přípravu půdy pro nový trávník. Tento úkol je pro trpělivé. Jelikož letos připravíme pozemek pro nový trávník, ale osévat a radovat se z nového trávníku budeme až příští jaro.

V září je možné připravit pozemek pro nový trávník. Z kultivujeme a zarovnáme. Necháme obrůst plevelem. Plevel zlikvidujeme přípravky tomu určenými – použijeme neselektivní herbicidy. Tímto zásahem vyčistíme plochu o plevelů. A zároveň nám zemina přes zimu slehne.

Na jaře necháme plochu obrůst plevelem a opět použijeme neselektivní herbicidy. Zasypeme místa, kde se zemina po zimě propadla a osejeme plochu travním osivem.

Tento postup je poměrně zdlouhavý, ale zajistíme si téměř dokonalé vyčištění plochy od nežádoucích plevelů a půda bude dokonale připravená.

Připravte trávník na dokonalé přezimování!

Krásný barevný podzim.

článek připraven ve spolupráci s shopem www.svet-travniku.cz