Jak číst etiketu krmiv v případě psích granulí
Pro správnou orientaci při čtení etiket psích granulí je třeba vědět jednak některé obecně platné zásady a také orientovat se v tom, co se za kterým názvem či označením skrývá. Proto přinášíme praktický přehled uváděných surovin ze seznamu složení.
Spotřebujte do aneb datum expirace
Na etiketách krmiv je třeba hledat hlavně seznam surovin, dobu expirace a dávkování pro psy obvykle dle váhy a věku. Obecně platí, jak podle směrnic EU, tak podle našeho zákona, že výrobce musí na obalech granulovaných krmiv pro psy uvádět datum spotřeby (Best before) zkratkou Exp.
Dejte přednost krmivu s přesným určením složení
Výrobci jsou povinni v každém krmivu deklarovat vždy 8 základních znaků jakosti, a to buďto v procentech nebo v 1 g či 1 kg krmiva. Jedná se o následující jakostní znaky: voda, bílkoviny, tuk, vláknina, vápník, fosfor, sodík, popeloviny.
Vyhledávejte takové druhy krmiva, kde jsou veškeré suroviny určeny zcela jasně a zřetelně. To znamená, že na nich bude například údaj rýže, nikoli obilovina, namísto neurčitého výrazu živočišný tuk bude na etiketě uvedeno kuřecí tuk atp.
Bílkoviny
Bílkoviny ve stravě psů jsou tím nejdůležitějším prvkem. Uvádí-li výrobce čerstvé maso ve složení granulí, je třeba vnímat tuto informaci s rezervou, neboť čerstvé maso obsahuje 70 – 80% vody a ta se musí v případě granulí vysušit. Zajímejte se však nejen o procentuální zastoupení bílkovin v krmivu, ale také o zdroj bílkovin. Živočišné proteiny s vyšším obsahem esenciálních aminokyselin jsou vhodnější než rostlinné proteiny, které mají menší obsah e. aminokyselin a navíc jsou pro psy hůře stravitelné.
Sacharidy
Jako zdroj sacharidů v psím suchém krmivu patří k těm nejdietnějším brambory. Následují vločky z brambor, rýže, oves, amarant, proso, kukuřice, pšenice, řepná dužina. Protože obecně platí pravidlo, kdy na etiketě krmiva je uvedena jako první nejvíce zastoupená surovina, často se stává, že výrobci rozdělí některou surovinu na vyšší množství položek, aby nefigurovala na prvním místě například rýže místo maso. Pak na obsahu právě z tohoto důvodu čteme například: rýžová moučka, rýžový slad, bílou rýže, hnědá rýže apod.
Foto: Snowinspired
Konzervanty
Chemické konzervanty jsou v každém krmivu vždy ty nejrizikovější látky. BHA, BHT, sorban draselný, propylgallát a mnohé další označení, se kterým se můžete setkat na obalu, a představuje látky určené ke konzervování granulované psí stravy. Při delší expiraci krmiva mohou být uváděny různé chemické suroviny, které krmivo zakonzervují a jeho doba spotřeby pak může být běžně 14 až 18 měsíců.
Bohužel jsou konzervanty v krmivech v některých případech uváděny pod výrazem „přidané látky povolené v EU“. Často konzervanty způsobují nevolnost, průjem, alergické reakce a v horších případech i rakovinné bujení nebo dokonce zvyšují karcinogenní účinky jiných karcinogenů.
Vedlejší živočišné produkty
Pod tímto pojmem je třeba vidět převážně pařáty, zobáky, střeva včetně obsahu, kůže, krev a další složky, které jsou v podstatě odpadním materiálem, který by ale ve volné přírodě vlk či pes také běžně konzumovali.
Popel (popeloviny)
Popeloviny jsou ve složení granulí složkou, která by zůstala, pokud by se ostatní části krmiva spálily. Podrobně jsme se problematice popela a popelovin v psí stravě věnovali v článku s názvem „Kde se bere v psím krmivu popel a co znamená“.
Organoleptické přísady
Mezi takzvané organoleptické přísady se zařazují extrakt ze zeleného čaje, extrakt z aloe vera a extrakt z hroznových zrnek.
Antioxidanty
Také antioxidanty jako většina dalších surovin jsou u různých druhů krmiv různé. Běžně užívanými antioxidanty jsou tokoferoly, různé podoby chemicky vyráběného vitamínu E. Přípustným antioxidantem je i ethoxyquin. Ten může být v deklaraci uveden jako E324. Případné neuvedení tohoto antioxidantu na obalu výrobku je považováno za porušení zákona. Nejčastějším antioxidantem je extrakt z rozmarýnu.
Úvodní foto: kelseyannvere