10 tipů, jak si udělat čas na své koníčky

Myslíte si, že nemáte čas na své koníčky? Problém většinou není přímo v nedostatku času, ale v tom, že nejde o vaši prioritu a prostor si prostě nevyčleníte. Inspirujte se 10 tipy, jak to změnit a konečně si udělat čas na své koníčky.

1. Vyčleňte si čas v diáři

Pořád své koníčky odsouváte na dobu neurčitou? Potom se není čemu divit, že vlastně nikdy ani nezačnete a věnujete se jim méně, než je vám milé. Efektivním řešením přitom je elegantní trik, kdy si čas pro svůj koníček jednoduše vyhradíte.

Například na každý týden si do diáře napíšete lekci tenisu, zpěvu, malování či cokoliv jiného. Tím pádem získáte jasnou představu o tom, kdy čas prostě máte a najednou to opravdu půjde.

2. Optimalizuje běžné úkoly

Víte, kolik času strávíte mytím nádobí, úklidem a dalšími běžnými činnostmi? V rámci celého týdne jde klidně o hodiny. A ty se dají věnovat mnohem zajímavějším a zábavnějším činnostem.

Snažte se optimalizovat běžné denní úkoly pomocí chytrých přístrojů nebo s využitím jiné pracovní síly. To v případě domácích prací znamená například pořízení myčky a občasné zaplacení uklízečky.

3. Přihlaste se na kurz

Ušijte na sebe bič a přihlaste se do kurzu. Jakmile totiž zaplatíte kurzovné, získáte další motivaci, proč si čas na svůj koníček prostě udělat. A nezáleží ani tolik na tom, jestli jde o kurz, kam je potřeba pravidelně docházet, nebo online program.

Když se kurz opakuje pravidelně, stane se z něj návyk a váš koníček přirozeně zapadne do všedního života. S tím jde ruku v ruce vyčlenění pevného místa v diáři, kdy si vyhradíte čas právě na svou oblíbenou zálibu.

4. Soustřeďte se na činnosti, které děláte

Že je multitasking symbolem produktivity? Většinou to platí spíše naopak. Když v jednu chvíli děláte víc věcí najednou, nic vlastně neděláte pořádně. Tím pádem mohou i jednodušší úkoly trvat o něco déle. Při snaze o produktivitu je totiž důležité nezapomínat také na efektivitu

Zkuste se doopravdy soustředit na aktuální úkol a až po jeho splnění přejít na další. Možná tím ušetříte několik desítek minut, které věnujete svému koníčku. Navíc se vyhnete chybám z nepozornosti a zvýšíte kvalitu své práce.

5. Využívejte každou volnou chvíli

Je pro vás příliš těžké vyhradit si celou hodinu nebo víc času? Pro některé činnosti stačí i pár minut denně. Koníčkem totiž může být pohyb, psaní nebo třeba učení se cizích jazyků. A ve všech případech platí, že alespoň pár minut je lepších než nic.

Další variantou, jak získat trochu času navíc, je dřívější vstávání. Hlavně o víkendu se přímo nabízí nevyspávat, ale raději vstát o hodinu dřív a věnovat se koníčku.

6. Zredukujte nepříjemné činnosti

Život je příliš krátký na to, abychom svůj čas věnovali činnostem, které nás nebaví nebo dokonce otravují.

Nemáte rádi obchody s oblečením? Nakupujte online. Přes internet dnes pořídíte skoro cokoliv a ušetříte čas za cestu do obchodu, stání ve frontě u kasy a podobně.

Nepříjemné může být i každodenní dojíždění do práce, takže zvažte změnu práce, stěhování, nebo využijte home office, pokud je to možné.

7. Zjednodušte postup

Největší pravděpodobnost, že se dostanete ke svým koníčkům, je ve chvíli, kdy nejde o složitý postup. Logicky je tedy horší vyhradit si čas na komplikovanější činnosti, ke kterým potřebujete více pomůcek, speciální prostory a podobně.

Dobrým příkladem je cvičení. Tím, že si zajdete zaběhat do parku nebo si zacvičíte doma, ušetříte cenný čas i nutnost speciálního vybavení. Zjednodušit se dá téměř cokoliv, jen je občas potřeba slevit z představ o dokonalosti. Koníčky jsou však hlavně o zábavě, takže není potřeba cílit na perfektní výsledek.

8. Využívejte moderních technologií

Většině koníčků se můžete bez problémů věnovat z pohodlí domova nebo odkudkoliv na světě, kde bude internetové připojení. Moderní technologie v podobě video kurzů a nejrůznějších aplikací vytváří další příležitostí, jak se věnovat koníčkům kdekoliv.

Hodně materiálů je dostupných zdarma, případně za malé poplatky. Díky internetu se můžete naučit skoro cokoliv včetně cizích jazyků, nebo například zúročit svou zálibu sdílením, vytvářením návodů a podobně.

9. Zkoušejte nové věci

Nebojte se zkoušet nové věci, protože hlavně díky možnostem v online světě se můžete naučit téměř cokoliv. Pusťte si video tutoriály, prohlédněte články s návody, nebo rovnou vyzkoušejte celý kurz věnovaný činnosti, která vás zajímá.

I z pohodlí domova se tak můžete naučit malovat, hrát na piano, skládat origami nebo třeba napsat knihu. Nakonec třeba i zjistíte, že jste ve svém koníčku natolik dobří, že si s jeho pomocí zvládnete přivydělat nějakou tu korunu.

10. Eliminujte žrouty času

Řeč je o brouzdání na sociálních sítích, koukání na konzumní pořady v televizi a podobně. Místo času věnovaného těmto činnostem totiž můžete získat okénko pro svůj koníček.

Schválně si zkuste omezit čas na sociálních sítích a uvidíte, že za den získáte k dobru až několik desítek minut. V týdenním součtu už půjde třeba o hodinu a ta se dá využít pro libovolný koníček.