Zero waste – co to je a jak to funguje
Zero waste v překladu žádné odpadky se dá v dnešní době dost dobře nazvat životním stylem, který podporuje opětovné využívání zdrojů bez vytváření zbytečného odpadu. Nejen, že je to velká pomoc po ekologické stránce, ale zároveň je to i finanční pomoc.
Opětovným používáním například látkových tašek na nákup už nedáváme dalších pár kaček na plastové tašky, které často hned po vybalení nákupu vyhodíme. A co si budeme nalhávat, začíná to být velkým trendem, který obletěl svět a spousta mladých lidí se vrací k používání znovupoužitelných sáčků, krabiček, lahví nebo holících strojků.
Domácnost bez obalu
Například autorka Bea Johnson ve své knize Domácnost bez obalu uvádí pár kroků, kterými by člověk měl začít, aby snížil produkci svého odpadu a snížil tak i jeho negativní dopady na naši planetu. Podle ní bychom měli nejprve:
- Zamítnout vše, co nepotřebujeme. A to například plastové sáčky.
- Zredukovat, co potřebujeme, ale nejsme schopni zamítnout.
- Zužitkovat, co spotřebováváme a nemohli jsme zamítnout. Krásným příkladem jsou jogurty ve skle, které je pak možno použít dál a skladovat v nich například luštěniny či vločky.
- Recyklovat vše, co jde. Plast, papír, sklo i elektroniku.
- Zkompostovat. Kdo má možnost kompostovat, tak všechny přírodní zdroje jako dřevo, šlupky či shnilé ovoce dávat na kompost, na kterém můžeme dále pěstovat.
Úchvatná kniha Domácnost bez odpadu od světoznámé propagátorky životního stylu zero waste Bey Johnson je geniálním návodem kterak dosáhnout bezodpadové (či méněodpadové) domácnosti. Nesnaží se vás přesvědčit, abyste produkovali absolutně nulový odpad, ale chce vám pomocí praktických, osvědčených a vyzkoušených tipů a návodů pomoct, abyste produkci odpadu snížili – v takové míře, v jaké sami budete chtít.
Bea Johnson se už od roku 2008 snaží žít tak, aby její domácnost (4 lidé a pes) vyprodukovala pouze jednu litrovou zavařovací sklenici odpadu za rok. Svou mediální, přednáškovou a publikační činností rozpohybovala celosvětové zero waste hnutí.
Více se dozvíte na econea.cz …
Není těžké začít, jak si mnoho lidí myslí. Naopak je to velmi snadné, pokud člověk nepodlehne radikálnímu převratu svého života. Stačí pozvolna začít ubírat a znovu používat. Prvním dobrým krokem, který se dá dnes už lehce realizovat je třídit odpad. Jedním z důvodů, který si můžeme uvést je na třídění papíru. Každým správně vytříděným papírem totiž zabráníte pokácení dalšího stromu na toaletní papír.
V dnešní době letí minimalistický design, což se hodí, protože čím méně věcí, tím méně starostí a odpadu. Dobře zvažujte každou věc, kterou si kupujete. Zeptejte se sami sebe, jestli ji potřebujete a jestli ji budete opravdu využívat tak, jak byste chtěli. Navíc se vám bude o to lépe uklízet.
Plasty jsou všude, pojďme je omezit
Velkým tématem jsou plastové sáčky a igelitové tašky. Jen za malou procházku, kterou si uděláte po městě či lese, najdete minimálně čtyři plastové sáčky, které tam nemají co dělat. Poletují ve vzduchu, jsou zachycené na stromech nebo jsou ve vodě, kde se do nich často zamotává vodní ptactvo.
V dnešní době není problém si s sebou do obchodů nosit své látkové sáčky či síťovky, do kterých můžeme dávat ovoce, zeleninu i pečivo. To vše pak dáme do velké plátěné tašky a hurá domů bez plastů.
Také můžete omezit nákup nového oblečení. Na rovinu, všichni máme doma minimálně třetinu oblečení, které nenosíme a necháváme ho ve skříni se slovy, ale jo, to ještě vynosím. Nejde o to tyto kusy vyhodit, ale naopak je začít nosit, či je dát do second handu a tam také vybrat pár nových, které unosíte, pokud máte touhu po „novém“ oblečení. Navíc nové kusy oblečení jsou často napouštěné hromadami toxických látek, které při nošení našemu tělu škodí a až po minimálně dvaceti vypráních se tyto látky z oblečení zcela odstraní, proto je i zdravé nakupovat oblečení tzv. z druhé ruky.
Každý potřebuje pít, ale proč si musí každý den kupovat jednu láhev, kterou hned po dopití vyhodí? Je to neekologické a pokud kupujete sycené a slazené minerálky, tak si nezdravé. Stačí si koupit lahev, kterou budeme opakovaně používat a pít vodu, která je konec konců pro naše tělo nejlepší a pokud máte radši sladší věci, tak si do takových lahví můžete dělat vodu se šťávou nebo smoothie.
Pokud jste blázni do kafe či čajů, tak proč si nepořídit dobou a stylovou termosku a udělat si dobrou kávu či čaj podle vaší chuti do vaší chuti doma.
Hygiena
Také je důležité zmínit hygienu. Na výrobu zubních kartáčků se používá hned několik syntetických materiálů, které jsou nerecyklovatelné. A přitom řešení je více než snadné. Stačí si pořídit třeba bambusový kartáček, který se plně kompostovatelný. Také si můžete vyrobit vlastní zubní pastu.
A nejen u dentální hygieny můžeme zredukovat odpady, ale také u péče o naši pleť. Hlavně dámy dnes používají velké množství vatových tampónů, které hned po použití vyhodí. Když bychom počítali čtyři tampóny denně, tak to dělá 112 tampónů za měsíc, což je přibližně 1344 tampónů ročně za jednu osobu. Řešení je zde zase jednoduché. Látkové tampóny, které jen vyperete necháte uschnout a můžete použít znovu.
Holící strojky jsou další známou, která se dá ekologicky nahradit. Stačí jen používat strojky s vyměnitelnými žiletkami a tím snížit svůj vlastní plastový odpad. A nebo se neholit. 😉
A když už jsme u hygieny, tak další super volbou pro ženy jsou menstruační kalíšky. Jsou pro dělo zdravější než tampóny a také mnohdy pohodlnější.
Bezobalové obchody
Velkou výhodou se začínají stávat bezobalové obchody, které vznikají všude ve světě. Přijdete tam se svými obaly, krabičkami a sáčky a naberete si například luštěniny.
Pokud jste milovníky brček, tak přestaňte používat ta plastová, ale kupte si vlastní nerezové, bambusové či skleněné, které ve fešném obalu můžete nosit všude s sebou.
Je mnoho způsobů, jak zredukovat či nevytvářet další odpad a je jen na naší kreativitě a šikovnosti, jak moc ho bude.
Velkou inspirací může být mnoho blogerek a instablogerek, které tento trend hojně propagují přes sociální sítě a ovlivňují tím tisíce lidí, kteří pak dále tuto myšlenku šíří a propagují.
Nejde jen o usnadnění života, ale umožnění kvalitního života našim potomkům a dalším generacím.
Bez obalu – Jak žít zero waste, Barbora Tlustá
Anotace knihy:
Zero waste znamená nulový odpad. Znamená to žít bez odpadu, udržitelným způsobem, být šetrný k životnímu prostředí, k místu, kde žijeme a chceme žít i nadále. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete? Kolik čeho kupujete, kolik obalů pak vyhodíte? Máte pocit, že toho doma máte prostě moc? Zkuste zero waste!
Tato knížka je pro všechny, kteří by zero waste chtěli vyzkoušet, ale zatím neví, jak na to. Ukáže vám, jak do života postupně zavádět změny, které vám pomůžou omezit produkci odpadu, odmítnout zbytečný přebytek, začít žít udržitelně a uvědoměle, zdravě, kreativně a v klidu.
Heslem této knihy je: zavádějte změny do života tak, abyste z nich měli radost.
Kniha Bez obalu – Jak žít zero waste od autorky Barbory Tlusté vyjde na přelomu dubna a května, objednat si ji můžete na kosmas.cz a knihydobrovsky.cz