Když se řekne olej, vybaví se nám zpravidla vaření a smažení. Kokosový olej ale nemusíte využívat pouze v kuchyni, najde své místo i v oblasti kosmetiky, péče o pleť i medicíny. Díky své univerzálnosti, prospěšnosti a široké škále využití je označován za malý zázrak.

Kokosový olej je poslední dobou čím dál více populární. Získává se jader zralých kokosových ořechů a je oblíbeným a především zdravým pomocníkem při vaření. Kokosový olej má vyšší bod varu, hodí se tedy při upravování jídla při vyšších teplotách. V kokosovém oleji najdete zdravé mastné kyseliny.

Řada výzkumů dokázala, že používání kokosového oleje zlepšuje trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Pomáhá také stabilizovat hladinu cholesterolu. Kokosový olej je i výborným zdrojem energie. Při pravidelném používání pomáhá předcházet kvasinkových infekcím a také reguluje hladinu hormonů v těle.

Využití v kuchyni:

  • místo másla na chléb
  • smažení a pečení
  • náhražka smetany do kávy/čaje
  • příprava desertů

Kosmetické využití kokosového oleje

Budete-li pravidelně natírat své tělo kokosovým olejem, vaše pokožka bude dokonale hydratovaná. Díky jeho rychlému vstřebávání se nemusíte bát, že vaše kůže zůstane dlouho mastná na dotek. Studie také dokazují, že kokosový olej napomáhá při výskytu celulitidy a strií.

Navíc funguje jako přírodní ochrana před slunečními paprsky. Pokud se naopak na slunci spálíte, hojivý kokosový olej můžete použít místo mléka po opalování.

Trápí-li vás suché paty, pak sáhněte po kokosovém oleji. Mimo jiné také zabraňuje plísňovým infekcím. Kokosový olej můžete použít, pokud máte suché a popraskané rty. Olej vám pomůže, když se na rtech či kolem úst objeví opar. Díky jeho jemnému lesku už nemusíte sahat po balzámu nebo rtěnce s leskem.

Kokosový olej smíchaný s jedlou sodou (1:1) používají někteří lidé jako náhradu zubní pasty. Olej má totiž antibakteriální účinky a snižuje riziko vzniku zubního kazu. Aplikace kokosového oleje či přípravků z něj na oblast obličeje napomáhá redukci vrásek a hydrataci pleti. Je také ideálním pomocníkem při odličování. Stačí nanést trochu kokosového oleje na vatový tamponek, klasicky krouživými pohyby odlíčit make-up a poté opláchnout obličej vlažnou vodou.

Zářivé vlasy s vůní kokosu

Olej z kokosových ořechů je výborným pomocníkem také v péči o vlasy. Můžete jím nahradit vlasový balzám a kondicionér. Naneste přiměřené množství kokosového oleje na celou délku vlasů a nechte působit. Vlasy budou silnější a lesklejší. Navíc také předejdete vzniku lupů.

Domácnost a kokosový olej

Využít ho můžete tako v domácnosti při úklidu. Menší množství kokosového oleje aplikujte na hadřík, se kterým utíráte nábytek, předejdete tak usazování prachu. Dřevěný nábytek se poté bude krásně lesknout. Kokosový olej lze tako použít místo krému na boty.

Došel vám masážní gel? Čím jiným ho nahradit, než kokosovým olejem. Doporučuje se také užívat lžíci kokosového oleje denně, pokud vás trápí kašel.