Vyrob si úžasnou sůl do koupele

Taky si užíváš vanu plnou horké vody s uklidňujícím aroma esenciálních olejů? Sháníš tip na krásný a osobní dárek pro každého, kdo miluje relaxování? Nebo máš jen volný čas a nevíš co s ním? Pak je tenhle přesně pro tebe!

Proč právě koupelová sůl?

Koupelová sůl je velmi zdraví prospěšná. Má zvláčňující účinky na ztvrdlou a suchou kůži. Při dýchacích potížích a nachlazení zas pomáhá inhalace solného roztoku.

Skvěle však poslouží i k provonění šatníku, masážím či jako vonná dekorace. Zkrátka poslouží úplně každému.Co všechno budeme potřebovat na výrobu?

Na výrobu koupelové soli si připravte

  • hrubozrnnou sůl z Mrtvého moře,
  • 100% esenciální oleje (které jsou vhodné k masážím a koupelím),
  • bylinky dle vlastního výběru (ideální je rozmarýn, levandule, lístky růže…),
  • olivový olej,
  • dostatečně velkou nádobu na promíchání,
  • celofánový pytlík nebo vhodnou nádobu s dobrým uzávěrem
  • případně potravinářské barvivo, pokud chcete mít sůl barevnou.

Sůl zakoupíš běžně v drogériích. Co se týká bylinek, ty je nejlepší nasbírat na zahradě (např. levandule), anebo zakoupit ve specializovaných obchodech, kde ti určitě rádi poradí s výběrem vhodné bylinky a jejími účinky.

Jaké bylinky jsou vhodné

Váháš jakou bylinku do koupelové soli použít? V první řadě promysli, k jakému účelu má sůl posloužit. Pokud si chceš vyrobit sůl, kterou budeš chtít použít k inhalaci při dýchacích potížích, je ideální rozmarýn.

Na zvláčnění kůže je výborný měsíček lékařský. Domov ti zas provoní koupelová sůl s levandulí. Pozor však na různé alergie, pokud jsi ty nebo obdarovaný alergický na nějakou z bylinek, rozhodně je vynech, místo relaxace by ti přinesla přinejmenším nepříjemnou alergickou reakci!

Na uvolnění je ideální meduňka a levandule.

A jde se na to – postup

Jako první si připrav nádobu, ve které budeš všechny suroviny promíchávat. Na dno nasypej asi tři centimetry soli a na to vrstvu bylinek. Ve střídavém sypání pokračuj až do vytvoření poslední vrstvy soli. Úplně nahoru kápni asi dvě kapky stoprocentního esenciálního oleje a malou lžičku olivového oleje.

Pokud chceš mít sůl barevnou, můžeš přidat i pár kapek speciálního barviva pro koupelové soli nebo potravinářského barviva. Tím však sůl přestává být úplně přírodní.

Vše pak pořádně promíchejte, aby se všechny suroviny dobře propojily. Koupelová sůl je v podstatě hotová. Je však lepší nechat ji pár dní odležet, tím se hezky uvolní vonné esence.

Dárkové balení

Poslední fází je koupelovou sůl hezky dárkově zabalit. Poslouží nám k tomu obyčejný celofánový pytlík nebo jiná vhodná průhledná nádoba s uzávěrem, ve které koupelová sůl hezky vynikne. Po naplnění pytlík zavaž lýkem nebo jinou hezkou ozdobnou stužkou ve stejné barvě. Nádobu s uzávěrem pak stačí jen zašroubovat a případně také ovázat nějakou hezkou stužkou.

Pusť se do výroby

Tak a dekorace či krásný dárek je na světě! Neznám nikoho, koho by takový krásný dárek nepotěšil. Takže neváhej a pusť se do výroby. Zvládne to opravdu úplně každý a s pomocí rodičů dokonce i ti nejmenší!