Některé jeho uživatelky na něj nedají dopustit, jiné ho odsuzují. Jedná se o úžasnou a ekologickou alternativu ke konvenčním vložkám a tampónům, nebo naopak o nepohodlné a nehygienické řešení, jak se vypořádat s menstruací? Řeč je o menstruačním kalíšku…

Jestli za sebou již máte zkušenost s pořizováním menstruačního kalíšku, jedna z prvních myšlenek při otevření obalu asi byla: „A jak to mám použít? “. Naštěstí každé balení obsahuje i příbalový leták s dosti názorným návodem. Také na internetu existuje mnoho instrukcí, jak kalíšek správně složit a zavést. Složit? Ano, jedná se totiž o poměrně široký silikonový kelímek, který při zavádění budete muset složit…

Menstruační kalíšek. foto: econea.cz

Jsou ale informace, které se na příbalovém letáku nedozvíte. Pojďme se podívat více zblízka na výhody a nevýhody menstruačního kalíšku.

Výhody menstruačních kalíšků

Šetrnost

Objektivní výhodou je, že menstruační kalíšek představuje veganskou a mnohem ekologičtější alternativu k vložkám nebo tampónům, neboť se jednoduše používá opakovaně. Vězte, že mnoho tamponů nebo vložek vyrábí značky, které testují na zvířatech, a vy tak jejich používáním testování na zvířatech podporujete a dotujete svými penězi.

Cena

Menstruační kalíšek je z dlouhodobého hlediska mnohem výhodnější. Každý měsíc za hygienické potřeby utratíte v průměru kolem 80 Kč, a to jen pokud si pořizujete nejlevnější a zřejmě také nejméně kvalitní vložky a tampóny. Ročně to dělá v průměru tisíc korun. Přičemž nejlevnější menstruační kalíšky koupíte již za 400 Kč. To znamená, že za 5 měsíců se vám počáteční investice vrátí. Navíc takový menstruační kalíšek, pokud ho správně ošetřujete, vydrží až deset let!

Zdraví intimních partií

Co je důležitější než vaše zdraví a pohodlí? Nezapomeňte, že mluvíme o jedné z nejcitlivějších oblastí vašeho těla, která je velmi náchylná na nejrůznější infekce, mykózy a jiné nepříjemnosti. Stačí nevhodné spodní prádlo, agresivní kosmetický přípravek či nekvalitní hygienické potřeby a vaše intimní partie si zadělávají na problém! Proto musíte být opatrné s tím, jakými prostředky tyto oblasti ošetřujete. Menstruační kalíšek je ze silikonu, což je nezávadný materiál, který nedráždí kůži, nevyvolává alergie a nemění pH pokožky.

Praktičnost

Kde si jen teď a tady vyměním tampón? Asi všechny jsme trpěly tím, že jsme chtěly a nebyly schopné si v danou chvíli tampon změnit, že?

Menstruační kalíšek stačí vyjmout a znovu zavést jednou za 12 hodin! Již se nemusíte stresovat tím, kde si každé dvě hodiny vyměnit vložku nebo tampón. Veškerý dlouhý čas strávený ve škole, v práci, na cestách v autě nebo letadle bez problémů přečkáte.

Menstruační kalíšek totiž shromažďuje mnohem více krve než tampon nebo vložka. Takže pokud hodně krvácíte, kalíšek je pro vás skvělá volba.

Pohodlí

S menstruačním kalíškem můžete strávit den na pláži, koupat se v bazénu či s ním v klidu spát bez spodního prádla, protože pokud jste ho dobře zavedly (potřebujete několik tréninkových průprav), kalíšek neproteče.

Yuuki Menstruační kalíšek

Yuuki Menstruační kalíšek. Koupit na Econea.cz

LadyCup Menstruační kalíšek

LadyCup Menstruační kalíšek. Koupit na Econea.cz

Nevýhody menstruačních kalíšků

Způsob zavádění a vyjímání kalíšku

Zpočátku je potřeba zvyknout si na nový způsob zavádění a vyjímání kalíšku. Podle návodu se tyto úkony mohou zdát komplikované, ale s praxí počáteční pochybnosti vymizí.

Krev

S menstruačním kalíškem by mohly mít problém citlivější povahy, které špatně snáší krev. Po vyjmutí je jí totiž kalíšek plný a může se stát, že se krví potřísníte. Což však není nic, co by nešlo vyřešit trochou vody a mýdla.

Diskrétnost

Pro vyprázdnění budete potřebovat místo s umyvadlem a tekoucí vodou, abyste mohly kalíšek omýt, než ho opět zavedete. Kalíšek tedy není v jistých situacích tak diskrétní jako například tampón, který prostě vyhodíte. I když na druhou stranu s kalíškem nemusíte řešit, kam co vyhodit, protože žádný odpad neprodukujete. Stručně řečeno, k výměně tampónu je zapotřebí koš, k vyprázdnění kalíšku umyvadlo. V případě nouze (pokud nemáte přístup k tekoucí vodě) můžeme k očištění kalíšku použít mokré ubrousky nebo si s sebou vzít lahev s vodou.

Další tipy a rady při nákupu a používání menstruačních kalíšků

Při prvním zavedení kalíšku se doporučuje současně použít vložku, zamezíte tak možnému úniku menstruační krve způsobeným nesprávným zavedením. S praxí se naučíte kalíšek zavádět tak, aby k nechtěnému úniku nedocházelo.

Může se stát, že se po prvních pokusech zavést kalíšek budete cítit nekomfortně. Menstruační kalíšek by vás ale neměl obtěžovat, v ideálním případě byste o něm neměly vědět. Pokud ho v těle cítíte, znamená to, že není správně zaveden. Buďte trpělivé, většinou trvá až několik menstruačních cyklů než se s kalíškem sžijete a naučíte se s ním bezchybně manipulovat. Jakmile se tak ale stane, pravděpodobně už se k vložkám ani tampónům nevrátíte.

Menstruační kalíšek si můžete snadno koupit na různých místech: v lékárnách, drogeriích, veganských a ekologických obchodech, na internetu

Při výběru je dobré vědět, že existují různé velikosti. Od malých, přes střední až velké kalíšky. Malé až střední jsou určeny pro ženy do 25. let, které ještě nerodily. Naopak velké jsou vhodné pro ženy po 25. roku, jež jsou matkami.

Důležité je dodržovat jednoduchá hygienická pravidla a kalíšek po skončení menstruace vyvařit alespoň na 5 minut ve vroucí vodě. Nepoužívejte na jeho omývání běžná mýdla, postačí čistá voda, popřípadě mýdlo určené k intimní hygieně.

Tak do toho! Za zkoušku nic nedáte.

autor článku: Mgr. Mrázková Anna

úvodní foto: Jackson David from Pixabay 

Jak vybrat menstruační kalíšek

Praktické rady pro výběr správného menstruačního kalíšku a další tipy na jeho šetrné a hygienické použítí najdete na blogu Econea.cz, kde vše sepsali do článku: Jak vybrat ten nejlepší menstruační kalíšek