Ještě než nakoupíte koupelnové baterie – výběr vodovodní a sprchové baterie

Při výběru baterie se rozhodně nevyplácí vsadit pouze na její vzhled anebo na momentální trendy, zohlednit by se mělo hned několik faktorů, které vám zaručí její nerušené užívání i na desítky let. Podívejme se tedy na to, které zásadní faktory výběr koupelnových baterií ovlivňují.

Rozdělení baterií podle umístění

Druhy baterií rozlišujeme v prvé řadě podle umístění: vanové, sprchové, umyvadlové a bidetové. Dalším prvkem, který je rozlišuje, je jejich způsob instalace na dané místo. Dělíme je na podomítkové, nástěnné a stojánkové, které je možné nainstalovat jak vedle umyvadla, tak na něj. A posledním způsobem rozlišení je způsob jejich ovládání, což znamená, že se může jednat buďto o baterie termostatické nebo směšovací.

Materiál, z něhož jsou baterie vyrobené

Při koupi baterie se vždy vyplatí investovat do kvalitního materiálu. Ideální jsou kousky se silnými mosaznými stěnami a s keramickou kartuší. Keramická je vždy mnohem odolnější než plastová. Také kvalitní pochromování stojí za investici, díky němu pak nikdy neriskujete případné poškrábání, zatímco u nekvalitní povrchové úpravy se může vrchní vrstva začít záhy odlupovat.

U kartuší vsaďte na kvalitu

U pákových baterií je snad nejpodstatnější výběr takové, která je osazena opravdu kvalitní kartuší, čili těsněním. V případě pákových baterií je to vždy ta nejnamáhanější součást baterie, v níž se jednak mísí teplá voda se studenou, jednak zavírá a otvírá přívod vody.Šetřete vodou díky úsporným bateriím

V dnešní době, kdy úspory hrají prim ve všech oblastech našeho života, je důležité šetřit i vodou. Pro úsporu vody je doporučováno používat pákové vodní armatury. Dají se skvěle a pohodlně ovládat a navíc se na nich mnohem rychleji nastaví požadovaná teplota vody.

Značné množství vody ušetříte také s využitím omezovačů průtoku v kartuších a díky perlátorům nebo omezovačům teploty.

Ještě než se rozhodnete, která baterie bude tou pravou pro vaši koupelnu nebo kuchyň, než vyberete baterii, která bude vyladěná v souladu s ostatním vybavením vaší domácnosti, zvažte, zda se vydáte cestou nákupu termostatické, pákové, kohoutkové nebo elektronické baterie.

Více o úsporách v koupelně si přečtěte v článku: Jak ušetřit v koupelně

Termostatická baterie

Baterie vanová EXTOL VITTORIA 72026, termostatická

 

Ve sprchovém a vanovém provedení se používají termostatické baterie, které nabízejí největší úsporu vody a navíc jsou i bezpečné. Volí je nejčastěji rodiny s malými dětmi, protože díky termostatu teče voda ihned v takové teplotě, která vám vyhovuje a díky dětské pojistce není třeba se obávat náhodného opaření.

Pákové baterie

Trendem dnešní doby jsou právě pákové baterie. Vynikají komfortem ovládání, kdy stačí pouhý jemný dotyk a voda se spustí. Oproti kohoutkovým bateriím ušetří více vody z toho důvodu, že namíchání správně teplé vody zabere méně času. Z hlediska regulace vody dále rozlišujeme pákové baterie na termostatické a směšovací.

Kohoutkové baterie

Volba kohoutkové baterie je obvykle spojena s klasickým výběrem. Stále je o ně velký zájem. Kohoutkové baterie jsou vidět jak v luxusních interiérech, tak v koupelnách řešených v retro stylu, například Britové je mají v oblibě neustále.

Současné kohoutkové baterie mají pochopitelně mnohem propracovanější mechanismy, ale také design. Zvolíte-li kohoutkovou baterii, rozhodně doporučujeme sáhnout po té, která má keramické sedlo. Tento typ baterií velmi dobře těsní, tudíž nemá tendenci kapat.

Elektronické baterie

Také elektronické baterie šetří náklady nejen za vodu, ale i za její ohřev. Není nezbytné se jich pro spuštění dotýkat a navíc poskytují vždy jen takové množství vody, které je nezbytné. To jsou jejich hlavní přednosti.

Voda se spouští v takové teplotě, která byla předem na baterii nastavena. Totožné je to i s tlakem vody. Jejich vyšší pořizovací cena však řadí tyto baterie do skupiny výrazně nákladnější, ovšem z dlouhodobého hlediska.