Kokos – někdo ho miluje, někdo se mu vyhýbá obloukem. V kuchyni dnešní populace bývá však velmi často využíván, a to nejen ve sladkých pokrmech. Kokos na pultech obchodů seženeme v mnoha formách – od kokosového oleje, přes kokosové mléko, až po kokos strouhaný.

V následujícím článku vám nabídneme pár zajímavých informací o tomto druhu ovoce, jeho formách a využití. Nakonec se můžete těšit i na dva sladké recepty, které musí zkusit každý milovník dezertů. Pojďme se na něj podívat!

Představujeme: Kokos jako multifunkční potravina + 2 recepty k mlsání

O benefitech kokosu

Jaké jsou tedy pozitivní účinky, které nám kokos může přinést? Vnitřek tohoto hnědého ořechu obsahuje významné množství bílkovin, vápníku a vlákniny. Z vitamínů a minerálních látek pak draslík, sodík, fosfor, železo, zinek, vitamíny skupiny B a další. Olej lisovaný z kokosu je známý svými antibakteriálními a antivirovými účinky. Navíc napomáhá k lepšímu trávení, funkci mozku a bojuje proti kožním problémům.

Najdou se i lidé, kteří zastávají názor, že kokos pomáhá při procesu hubnutí. Jejich hlavním argumentem je kyselina laurová, kterou v kokosu najdeme, a která má údajně zvyšovat činnost metabolismu a následně pomáhat pálit více kalorií. Několik studií tuto informaci potvrzuje, nicméně stále se jedná o tuk, se kterým musíme být opatrní.

Nikdo není dokonalý!

A to platí i o kokosu. Tuk tohoto plodu je tvořen mastnými kyselinami se středně dlouhým řetězcem (zkratka MCT). Jedná se o tzv. nasycený tuk, který v mnohých lidech vyvolává negativní konotace ve spojení například s tukem palmovým či sádlem. Tento druh lipidu (tuku) se obecně doporučuje ve stravě omezovat, jelikož je ho v jídelníčku dnešní populace příliš mnoho. Jak se říká: všeho moc škodí, a tak i s kokosovými výrobky bychom to neměli přehánět.

Multifunkční kokosový olej

Kokosový olej se v první řadě hojně vyskytuje v kuchyni, kde se využívá především na smažení či pečení. Je totiž známý tím, že odolává velmi vysoké teplotě, díky čemuž se nepřepaluje. V mnohem větší míře ho však můžete upotřebit ve vaší koupelně. Hravě nahradí opalovací krém, zubní pastu, holicí pěnu, tělové mléko či vlasovou masku.

Krásně vyživuje a hydratuje jak pokožku, tak i vlasy.

Povalováním lžičky oleje v puse každé ráno a večer zase odstraníte veškeré nečistoty z dutiny ústní a částečně i vybělíte svoje zuby. Kokosový olej, jak vidíte, může nést označení multifunkční potraviny více než cokoliv jiného.

Kokosové mléko, kokosová voda a kokosová smetana – kde je rozdíl?

Voda se získává z mladých kokosů ještě před tím, než se uvnitř vytvoří známá bílá dužina. Na rozdíl od ostatních forem také neobsahuje kokosový tuk. Tato chuťově ne příliš výrazná tekutina bývá konzumována samotná v létě na osvěžení nebo jako izotonický nápoj pro sportovce. Je dokonce vhodná i pro miminka.

Mléko z kokosu získáváme smícháním tvrdé bílé dužiny a kokosové vody, přičemž smetana je ještě mnohem hustší konzistence a obsahuje logicky i více tuku. Smetanu z kokosu hojně využijete nejen v sladké, ale i ve slané kuchyni, a to především v té asijské. Kokosové kari je toho krásným a velmi chutným příkladem.

Kokosová mouka – ta existuje?!

Ano, koupit dnes můžete i kokosovou mouku, která se získává vysušením a vylisování dužiny, která se následně rozemele na jemnou moučku. Využití má především ve sladkých dezertech v kombinaci s klasickými moukami. Vyznačuje se nasládlou chutí, vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, bezlepkovým charakterem a nízkým glykemickým indexem.

Recepty pro mlsné jazýčky

Nakonec zde pro vás máme dva recepty na sladké pochutiny ze strouhaného kokosu, které si určitě zamilujete. Vyzkoušejte a uvidíte!

Kokosové tyčinky (Coconut Bars)

Na první nepečený recept budete potřebovat:

 • 200 g strouhaného kokosu
 • 25 g kokosového oleje
 • 2 odměrky proteinu (nejlépe kokosového)
 • 1 lžička medu nebo jiného sladidla
 • 100 g 90% čokolády

Hmotu vytvořenou z výše uvedených ingrediencí (kromě čokolády) ručně zpracujte do pevného těsta. Následně ji vyválejte na pevný podklad (př. prkénko) a dejte do mrazáku na cca 20 minut. Mezitím si rozpusťte čokoládu, kterou následně nalijte na z těsta vykrájené tyčinky. Nakonec dejte ztuhnout nejlépe opět do mrazáku a můžete mlsat. Jednoduše, rychle a chutně!

Čokokokosky

Na druhý, tentokrát už pečený recept si připravte:

 • 150 g strouhaného kokosu
 • 20 g holandského kakaa
 • 1 odměrku nejlépe čokoládového proteinu
 • Sladidlo dle chuti (nejlépe med či sirup)
 • 1 velkou lžíci kokosového oleje
 • 1 vejce
 • 1/3 lžičky prášku do pečiva
 • Kousky čokolády

Všechny ingredience smíchejte dohromady a pomocí rukou vytvořte lepivé těstíčko. Pokud je moc tuhé, přidejte kapku vody. Nechte chvíli odstát v ledničce. Poté tvořte malé kuličky a pomocí mokré vidličky je „rozplácněte“ na plech vyložený pečícím papírem. Dejte do předem vyhřáté trouby na cca 10 minut (180 stupňů). Sušenky hlídejte, aby se nespálily. Stačí jim málo.

Dobrou chuť!

autor článku: Nikola Vokáčová

Kde nakupovat

Na závěr mám pro vás několik tipů, kde nakupovat výrobky z kokosu. Začnu hned od potravin a výše uvedených receptů. Kompletní sortiment bio potravin, přírodní kosmetiky a ekologické drogerie a samozřejmě kokos a výrobky z kokosu nabízí Countrylife.cz

Hledáte přírodní kosmetiku z kokosu, různé oleje, mléka, šampony? To vše a mnoho, mnoho dalšího najdete na shopu Econea.cz 

Výrobky s kokosem najdete i stránkách věnovaných fitness a doplňkům stravy pro sportovce, například na Namaximum.cz

Kokosové výrobky najdete samozřejmě i internetových lékárnách a shopech zaměžených na zdraví. Zde mohu doporučit weby Pilulka.cz a Prozdravi.cz