Víno je ušlechtilý nápoj, který si postupně získal slávu a oblibu po celém světě. V posledních desetiletí i u nás se stále zvyšuje kultura pití vína. Pijeme víno kvalitnější, více přemýšlíme nad jeho výběrem, cestujeme za vínem na Moravu nebo i do zahraničí. O víno doma lépe pečujeme.

Podobně jsou na tom bylinky v naší kuchyni. Stále více kuchařek a kuchařů si pěstuje, sbírá a suší vlastní bylinky a používá je při vaření a pečení.

Dnes spojíme červené víno a některé bylinky a části jiných zdravý prospěšných rostlin do léčivého “ lektvaru, který zatočí s chřipkou.

Recept proti chřipce

Boj proti chřipce je nyní, v tomto zimním období, velmi aktuální. Bojujeme s ní jak se dá, léky a vitamíny, citronem, v posteli, různými lektvary. Jeden takový a velmi účinný bych pro Vás měl, zde jsou ingredience a postup:
 
Svaříme 1/4 litru červeného vína a přidáme po 1 dílu květ černého bezu, květ lípy, květ podbělu, list jitrocele. Dále přidáme dobromysl, truskavec a mátu peprnou.
Vše osladíme medem. Lektvar vypijeme horký a ulehneme. Doporučuji ulehnout sám, extrakt způsobuje silné pocení.
 
Asi nyní nemáte k dispozici všechny bylinky, můžete je zakoupit v různých prodejnách zdravé výživy nebo v Bylinkách. Zároveň máte inspiraci, co budete dělat v létě. Chodit na bylinky a sušit a sušit. A potom se jen budete těšit jak se v zimě zahřejete a chřipku porazíte.
 
Nyní si dejte alespoň dvě deci dobrého vína jako prevenci. Protože jak už víme: víno má na lidský organismus pozitivní účinky a prosím, střídmě, ale pravidelně. Protože jen střídmé a pravidelné pití vína, zejména k jídlu, působí blahodárně na tělo i ducha 🙂