Kompostovat v kuchyni? Nebude to smrdět? A proč bych to vlastně dělal? S Vermikompostérem Urbalive to jde velmi snadno a bez zápachu. Moderní je chovat se ekologicky a v souladu s přírodou. Třídění odpadu a kompostování je základ u kterého můžete začít.
Vermikompostér Urbalive
Vermikompostér Urbalive je nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu pomocí kalifornských žížal.
Design: Jiří Pelcl
Výroba: Plastia a.s.
Vermikompostér Urbalive můžete použít v domácnostech, školních třídách nebo na pracovištích.
Vermikompostér Urbalive je vyroben tak, aby bylo kompostování při dodržování několika pravidel bezproblémové, jeho údržba i čištění snadné. Je sestaven z kompostovacích pater, kde pracují žížaly a kde vzniká vermikompost a nádoby, kam odtéká žížalí čaj.
Vermikompost obsahuje účinné enzymy a přírodní růstové hormony. Přidává se k zemině do květináčů a truhlíků.
Žížalí čaj je vynikající tekuté hnojivo obsahující vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám růst a udržovat je odolné vůči nemocem a škůdcům.
Co patří do kompostéru
Do vermikompostéru patří především odkrojky a zbytky zeleniny a ovoce, třeba bramborové slupky, ohryzky z jablek, zelené natě apod.
Nezapomínejte na čajové sáčky, žížaly se v nich často a rády rozmnožují, ale pozor na ty umělohmotné (obvykle pyramidového tvaru u dražších čajů).
Vhodná je také kávová sedlina, papírové kávové filtry, zbytky vařené zeleniny, rozdrcené vaječné skořápky, papírové ubrousky, navlhčená papírová lepenka, suché pečivo, zbytky pokojových a venkovních rostlin.
Co nepatří do kompostéru
Do vermikompostéru nepatří chuťově výrazné potraviny jako zázvor nebo velké množství citrusů, dále se nehodí:
- mléčné výrobky
- masné výrobky
- kosti
- olej
- sádlo a jiné tuky.
Kam v domácnosti umístit kompostér
Vermikompostér můžete umístit na chodbu, balkon, do garáže, dílny, ale i do kuchyně, kanceláře nebo do třídy ve škole.
Důležitá je pouze teplota okolí, která by se měla pohybovat kolem 20 ° C a správná vlhkost substrátu. Při dodržování správných zásad Vermi kompostování obsah kompostéru nezapáchá.
Kde sehnat správné žížaly
Pro vermikompostování byly vyšlechtěny tzv. kalifornské žížaly. Díky pruhovanému vzhledu se jim v angličtině říká tygří. Tento druh žížal je uzpůsobený ke konzumaci organických zbytků. Naše české žížaly ve stejných podmínkách nepodávají tak velký výkon.
Koukněte do mapy nejen komunitních zahrad na www.komunitnizahrady.cz
V mapě hledejte násady u těch, kteří jsou označeni jako „domácí kompostér“. Jsou to ti, kteří se sami rozhodli kompostovat a do mapy se zaregistrovali, aby podpořili ostatní.
Budeme rádi, když se na mapu sami přidáte, až bude váš kompostér v plném provozu.
Učme se od žížal!
Přečtěte si další zajímavé informace o Vermikompostér Urbalive, o žížalách, Ekoškole nebo Plastii.
Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky!
Tak znělo motto výzvy, kterou organizace TEREZA v rámci programu Ekoškola ve spolupráci se společností Plastia odstartovala letos v květnu. Z dvaceti pěti škol, které o vermikompostér projevily zájem, se jich vybralo patnáct. Hodnotily se nejlepší plakáty, na kterých žáci zachytili téma kompostování. Vítězné školy budou psát svá pozorování a zkušenosti do tzv. Žížalího deníku, který si můžete vytisknout i Vy doma. Informace mohou také získat díky facebookové poradně, kterou Ekoškola v září spustí. Více zde.
Kompostér v centru zábavy a poznání
Plastia darovala vermikompostér Urbalive také brněnskému VIDA! science centru, kde ho denně používá patnáct až dvacet zaměstnanců. „Kompostér máme v kuchyňce teprve dva měsíce a už se nám podařilo získat první žížalí čaj. Hned jsme ho využili na pohnojení květin,“ říká Lenka Kvasničková z VIDA! a dodává: „Voněl po kávě, lógr je totiž náš nejčastější bioodpad. Přesto se u nás žížalám skvěle daří. Kompostování v kancelářích určitě doporučujeme. Není to nic složitého.“
Nutí vás přemýšlet
Přímá zkušenost s kompostováním za pomoci žížal s sebou přináší celou řadu zajímavých otázek. Čím víc máte zbytků, tím víc je i žížal. Mohou se přemnožit, ale i umírat hlady.
„Díky kompostování možná začnete přemýšlet o trvale udržitelném rozvoji a o tom, jak je rovnováha ve světě důležitá,“ říká Lenka Novotná z Plastie. „S kolegy nás vermikompostér inspiroval k nejrůznějším debatám. Zamýšleli jsme se nad využitím tepla z kompostu nebo nad schopností kalifornské žížaly přežít ve středoevropské volné přírodě,“ dodává Lenka Kvasničková z VIDA!
Nejdůležitější druh v dějinách planety
Vědci považují žížaly za „klíčový druh“ pro vývoj života na Zemi. Dokonce je umístili na první místo v žebříčku nejvlivnějších druhů v dějinách planety – nad dinosaury i lidi.
Podle ekologů žížaly zcela zásadně ovlivňují fyzické, chemické a biologické vlastnosti půdy. Těžko si lze představit svět bez žížal v půdě. Určitě bychom měli méně jídla, více znečištění a více záplav či naopak nebezpečného sucha. Další informace zde.
Autor článku Učme se od žížal: Hana Laudátová
zdroj a foto: Plastia