Francouzský vynálezce Denis Papin se na sklonku 17. století pokoušel sestrojit parní čerpadlo na vodu a dal tak základ pro významného pomocníka v kuchyni. Ano, je to papiňák, jinak také tlakový hrnec.

Denis Papin objevil při svém zkoumání, že válec, ve kterém vřela voda pod tlakem, může působit jako časovaná bomba a způsobit výbuch. Opatřil proto válec ventilem, který v případě potřeby přetlaku přebytečnou páru odpustil … .

Papin's_digesterPrvní „papiňák“ byla vysoká nádoba s podstavcem, ve které se topilo jako v kamnech, zajištěná masivním železným víkem a velkým svěrákem. Výtvor jak z alchymistické dílny. Dnešní tlakové hrnce to je něco jiného.

Tlakový hrnec ( papiňák ) má dnes v kuchyni téměř každá hospodyňka. Výborně slouží pro vaření tužších mas, vaření brambor a k další přípravě pokrmů. Výrazně ovlivňuje a zrychluje čas přípravy.

Pan Denis Papin by se divil, jak dnešní tlakové hrnce vypadají a co vše umí. Často mají mechanický nebo digitální časovač. Umí různé kousky nejen uvařit maso. Slouží k rychlé přípravě pokrmů, zlepšují jejich chuť, v některých můžeme péct, ohřívat jídlo v páře nebo pomohou při výrobě jogurtu.

Zde jsou některé ze současných zástupců tlakových hrnců – papiňáků:

Tlakový hrnec Tescoma President

702746 Tlakový hrnec PRESIDENT má robusní konstrukci, a proto odolá intenzivnímu a dlouhodobému používání. Díky atraktivnímu tvaru a provedení ve vysokého lesku se navíc stane ozdobou vaší kuchyně.

Koupit můžete přímo v oficiální značkovém shopu Tescomy

Můžete si vybrat ze dvou velikostí hrnce o objemu 4 a 6 litrů, náhradní těsnění lze v případě jeho ztráty nebo opotřebení snadno koupit v oficiálním e-shopu TESCOMA. Návod k použití obsahuje také orientační časy pro vaření více než 50 druhů surovin.

Jaké má další výhody? Podívejte se na oficiální video představení:

zdroj: Tescoma

Tlakový hrnec Tefal Clipso

1000 Tlakový hrnec Tefal Clipso
  • Objem: 8 l
  • Vyrobeno z kvalitní nerezové oceli 18/10
  • Extrémně snadná manipulace díky novému exkluzivně patentovanému systému otevírání a zavírání pomocí jedné ruky
  • Chytrý časovač, odolný proti potřísnění vodou, pro dokonalou kontrolu vaření

Tento tlakový hrnec může zakoupit na Mall.cz

 

Tlakový hrnec Fagor Future

product_47100 Tlakový hrnec Fagor Future

Kvalitní nerezový tlakový hrnec o objemu 6 l se sendvičovým dnem pro výborný rozvod tepla a víceúčelovým pařákem. Vhodné na všechny typy varných desek včetně indukce.

Tento tlakový hrnec může zakoupit na Kasa.cz

K dispozici je také hrnec o objemu 4 l, 8 l a 10 l nebo zvýhodněná sada 4 a 6 litrů.

2 tipy pro výběr tlakového hrnce

Jakou zvolit velikost tlakového hrnce

Velikost tlakového hrnce se odvíjí, jako u jiných nádob pro vaření, od počtu členů v domácnosti i typu připravovaného pokrmu.

Velké tlakové hrnce od 6 litrů výš ( 8 a 10 litrů ) se hodí zejména na vývary a guláše pro větší rodinu. Menší hrnce kolem 4 litrů objemu využijete na dušené maso a zeleninu.

Myslete na bezpečnost

Nepodceňujte bezpečnost, na té nešetřete a raději si připlaťte za model s dostatkem bezpečnostních pojistek proti přetlakování hrnce. Pojistky by na sobě měly být nezávislé.

Například Tlakový hrnec President od Tescomy jeho výrobce opatřil čtyřmi bezpečnostními pojistkami, díky kterým je jeho používání zcela bezpečné, a dodávají ho včetně praktického napařovacího síta s rukojetí.

Kvalitní tlakový hrnec je vetšinou opatřen bezpečnostní pojistkou, která vám zabrání sejmout z něj poklici, dokud je tlak v hrnci příliš vysoký. Bezpečnostní pojistka se uvolní až ve chvíli, kdy tlak v hrnci úplně klesne.

Samostatnou kapitolou jsou pak elektrické tlakové hrnce, které jsou dražší, ale mají komfortnější obsluhu a více bezpečnostních prvků. Například tlakový elektrický hrnec Bionare AVAIR ELLA LUX vaří rychleji, úsporněji a bezpečněji. Téměř není potřeba při vaření nic hlídat a navíc se sám vypne. Zvolený program nastaví dobu vaření.