Znáte to – každoroční stresování ohledně vánočního shonu. Kdo mi uklidí dům, když jsem celé dny v práci? Kdo za mě nakoupí dárky, když mám v peněžence pár korun? Kdo se postará o teplo domova, když já už skoro šílím? Nebojte se! Vánoce se dají opravdu strávit v naprosté pohodě.

Tabulka úkolů

Možná to zní dětinsky a hloupě, ale věřte nám, že to funguje! Udělejte si čas a narýsujte si svou vlastní plánovací tabulku. Táta uklidí garáž, jedno dítě se vrhne na úklid balkonu, druhé na kuchyňskou linku a třetí se postará o zvířecí mazlíčky.

Každý den naplánujte něco jiného a postupně se tak stane váš dům uklizený a připravený na Vánoce.

Zapojte do úklidu celou rodinu a uvidíte, že bude o stres méně. Nestyďte si říct o pomoc i někomu dalšímu z rodiny. Babičky vám například jistě rády pomohou pohlídat děti, abyste si mohla v klidu doma vytřít podlahu.

Čas pro sebe

A u babiček chvíli zůstaňme. Co takhle udělat si jeden den v týdnu volno jen pro sebe, případně pro sebe a svého partnera? Že to zní jako sci-fi? Pokud něco opravdu chcete, prostě to udělejte! Vždyť se přece jedná „jen o Vánoce“ a vy jste také jen člověk. Vypněte, zajděte si po práci s kamarádkou na kávu, dopřejte si masáž nebo si s partnerem vyražte na svařák. Zasloužíte si to a rodina zas o tolik nepřijde, když nebude na stole každý večer teplá večeře.

Seznamy, seznamy a zase ty seznamy

Mimo tabulky úkolů si pečlivě sepiště také seznam na nákup, a to nejen seznam jídla, ale také dárků. K němu si sestavte svou finanční kalkulaci, abyste se nemusela stresovat, že vám dva dny před Štědrým dnem nevyšly peníze na chleba.

V dnešní hektické době není problém nakoupit dárky přes internet, a to vám ušetří spoustu času i zbytečného stresování. Dejte si ale bacha na termíny doručení. Některé e-shopy odesílají poslední balíčky maximálně týden před Vánoci. Jednoduše si do kalendáře zakroužkujte den, který vyhradíte pouze objednávání. Doporučujeme také koupit jeden neutrální dárek navíc. Nikdy nevíte, kdy vás nějaká kolegyně nebo kamarádka překvapí nečekaným dárkem. Pak budete připravená i vy.

A kdy začít plánovat?

  1. Mezi 29.listopadem a prvním prosincovým týdnem nakupujte vánoční dárky, dárkové papíry a v klidu si vše zabalte, případně i vymyslete, kam všechny balíčky schováte
  2. První a druhý prosincový týden se pusťte do vánočního pečení
  3. Třetí prosincový týden věnujte úklidu
  4. Poslední adventní víkend věnujte jen a jen rodině a těšení se z toho, že jste se zase sešli společně u jednoho stolu.

Naše vánoční tipy pro uklidnění nervů:

  • stáhněte si váš oblíbený vánoční film, uvařte si k němu kakao a mlsejte sušenky v teple domova
  • při vaření si v televizi pusťte „falešný“ krb. Výborně se při jeho praskání dřeva i spí.
  • vyrobte si s dětmi vánoční ozdoby