Při nákupu zahradního nábytku by nás měly zajímat tři hlavní otázky:

  • Jaký druh a materiál zvolíme?
  • Kam nábytek umístíme?
  • Kde budeme zahradní nábytek skladovat?

Při výběru nového zahradního nábytku nás napadne jistě i několik dalších otázek, týkajících se kupříkladu dodatečné péče o nábytek, doplňků nebo koupě nejrůznějších sestav. Ovšem stejně tak, jako i u jiných potřeb, bychom měli přemýšlet dopředu. Tedy přemýšlet o výběru ještě dříve než přímo v obchodě se zahradním nábytkem.

Vybírejte zahradní nábytek podle jeho funkce a zamýšleného umístění

Umístění nábytku je nesmírně důležité. Musíme si totiž uvědomit, že zahradní nábytek vybíráme i podle jeho vztahu k povětrnostním podmínkám. Pokud bude náš nábytek stát na zastřešené terase, kam nepronikne ani jedna kapka deště, můžeme zvolit množství přírodních materiálů, jakými jsou například banánový list, ratan, nebo vodní hyacint.

V-Garden VeGA SET 4

Ratanový nábytek Allibert Georgia antracit

V-Garden VeGA SET 4

z tmavě červeného dřeva Meranti

Ratanový nábytek

Allibert Georgia antracit

Na lehce odkrytou terasu, kam nám občas pár kapek deště spadne a vítr tam zanese nějaký ten pyl, volíme odolnější typy materiálů. Vhodný tak je například umělý ratan, nerez nebo teak. Do venkovních prostorů využijeme masivní plastový nábytek z kvalitních materiálů, jako je hliník nebo již výše zmíněné teakové dřevo.

I podle typu podkladu terasy volíme druh zahradního nábytku. Bylo by totiž nemilé, kdybychom si ihned po pořízení nové terasy odřeli čerstvý lak a zanechaly další stopy na některých dřevěných podlahách. Stejně tak si musíme uvědomit, že spáry mezi dlažbou mohou výrazně ovlivnit stabilitu některých druhů zahradního nábytku, například kovových židlí.

Na našem trhu najdeme desítky druhů materiálů, z nichž se dřevěný nábytek vyrábí

Už jsme zmínili, že si na vaši zahradu můžete pořídit kvalitní plastový nábytek, nábytek kovový, dřevěný, ratanový, nebo dokonce betonový. Přestože plastový nábytek je vnímán spíše jako strašák našich zahrad, musíme si uvědomit, že do tohoto úhlu pohledu se dostal kvůli svým nekvalitním „bakelitovým“ předchůdcům.

Dnes existuje velké množství kvalitních masivních plastových druhů nábytku, které jsou jak funkčně tak technologicky téměř nerozeznatelné od ostatních typů materiálu.

Dřevěný nábytek zaplavuje náš trh. Proto se není čemu divit, že vybrat si to nejkvalitnější dřevo není vůbec lehké.

V-Garden Teak Pohoda Set 4 Luxusní masivní stolová sestava 4 skládacích židlí a skládacího stolu z exotického prémiového teakového dřeva.

V-Garden Teak Pohoda Set 4 – Luxusní masivní stolová sestava 4 skládacích židlí a skládacího stolu z exotického prémiového teakového dřeva.

 

Zvlášť když nás výrobci a prodejci lákají na nejrůznější druhy dřeva, například dřevo teakové, eukalyptové nebo tzv. „dřevo pečené.“ Pokud chceme dřevěný nábytek používat na venkovních terasách, nesmíme zapomínat na pravidelné ošetření ve formě nejrůznějšího lakování, moření, voskování či olejování.

Umělý ratan se stává velmi populárním nábytkem, především díky svým užitkovým vlastnostem. Mezi nejodolnější materiály patří hliník, který může venku přečkat i zimu.

Praktické uskladnění

Další neméně důležitou vlastností zahradního nábytku je jeho skladnost.

Kromě správného výběru materiálu existuje ještě další kritérium výběru – zda si pořídit spíše skládací nebo pevné zahradní sestavy. Odpověď závisí pouze na tom, kde máte zahradní sestavy umístěné a zda je uklízíte před deštěm nebo po letní sezoně. Zaručeně pohodlnější variantou je pořídit si skládací zahradní sestavy. Nábytek kdykoliv složíte, přemístíte či uskladníte a nezabere Vám prakticky žádné místo.

Pokud máme velký dům, garáž nebo zahradní domek, nemusíme se o tuto funkci téměř zajímat. Pokud ale mnoho prostoru nemáme, musíme zvolit nábytek s odmontovatelnými deskami, skládací nábytek nebo nábytek z vhodných materiálů, který by po zakrytí přečkal zimu na otevřené terase.

Pokud však přihlédnete k těmto doporučením, vězte, že na našem trhu naleznete mnoho druhů a typů kvalitního zahradního nábytku, na němž si odpočinete a který vám bude dělat radost.