Recyklovaný odpad dost možná skončí zase u vás doma. Divíte se? Podívejme se co se děje s odpadem, který třídíme.

Je to tak, ale nemusíte se vůbec děsit. Nikdo vám nepřijde vrátit sešlapanou PET láhev nebo vyhozenou papírovou krabici od nového spotřebiče. Odpad, který vytřídíte, se recykluje, česky řečeno znovu využívá a vrací do cyklu.

Na konci článku najdete naše tipy na produkty, které vám třídit domácí odpad pomohou a usnadní.

Plasty ze žlutého kontejneru

Plasty ze žlutého kontejneru míří na třídící linku. PET láhve se ručně dělí podle barev a ty se pak slisují a expedují. Stejně tak PE folie se vytřídí podle barev a putují k opakovanému zpracování. Bude z nich granulát na výrobu dalších fólií.

Pěnový polystyren je například součástí stavebních tvárnic s vysokou izolační schopností. Většina dalších plastů se používá na výrobu zahradního nábytku, obrubníků nebo zámkové dlažby. Někdy může být i součástí paliva v cementárnách.

Papír

Možná vás překvapí, že papír se z velké části třídí ručně. Nejdříve se odstraní nečistoty, mastný a zablácený papír a pak nastává další třídění. Zvlášť přijdou noviny, časopisy, počítačové sjetiny a lepenka. Papírů je víc jak 20 druhů. Roztříděný papír se lisuje do balíků, které míří do papíren.

Z lepenky, kartonáže a směsného papíru se vyrábí znovu lepenka, noviny přijdou do směsi na další novinový papír. Vznikne tak až 100% recyklovatelný papír.

Jednou tunou sběrného papíru se ušetří až dvě tuny dřeva a až 100 000 litrů vody.

Papír však nelze recyklovat do nekonečna. Zhruba po šesti recyklacích už je papírové vlákno tak nekvalitní a drobné, že odteče spolu s odpadní vodou z čistírny.

Nezapomeňte třídit sklo

Dotřídit je také třeba sklo – nejen na čiré a barevné ale také podle složení. Zvlášť přijdou skla bezpečnostní a lepená, obalová, drátoskla a ornamentní skla. Sklo neztrácí své vlastnosti, takže je v podstatě možné jej recyklovat do nekonečna. Před dalším použitím jej není třeba nijak výrazně upravovat.

Sklo se drtí a optoelektronicky čistí. Pomocí sít se třídí velikosti zrn. Roztříděná drť míří do skláren. Recyklací skla se ušetří asi 30 % energií jednak při těžbě surovin, jednak při samotné výrobě skla.

Naše tipy pro domácí třídění odpadu

Hailo Öko Trio 33 – Se 3 vyjímatelnými vnitřními koši

Odpadkový koš Hailo Öko Trio vám pomůže jednoduše třídit odpad díky třem barevně odlišeným, vyjímatelným vnitřním košům. Zároveň bude ve vaší kuchyni skvěle vypadat.

Koš si navíc můžete vybrat v různých barevných variantách

hailo-oko-trio-33-bily hailo-oko-trio-33-stribrny hailo-oko-trio-33-vanilka
hailo-oko-trio-33-limetka hailo-oko-trio-33-cerveny hailo-oko-trio-33-cerny
  • pomůže jednoduše třídit odpad díky třem barevně odlišeným, vyjímatelným vnitřním košům
  • každý vnitřní koš má objem 11 litrů – dost pro běžné každodenní používání
  • široká nabídka barev
  • bude přesně pasovat do designu vaší kuchyně

Odpadkový koš Hailo Öko Trio a jiné varianty si můžete objednat zde >> Odpadkové koše Hailo Öko

Biomat AirBox Family (8 litrů) – Pro kuchyňský bioodpad

Koš BioMat AirBox na kuchyňský bioodpad má jednoduchý a praktický design. Celý koš (mimo dna) je děrovaný a zajišťuje tak jednak dostatečný přísun vzduchu k uloženým kuchyňským zbytkům, a také z nich odvádí vlhkost. Ty se pak vysouší a snižuje se riziko plísní i zápachu.

 

HBABio Sáčky na bioodpad

Využijte tyto 10 litrové nebo 20 litrové sáčky na pohodlné nakládání s kuchyňským bioodpadem. Z bioplastu, kompostovatelné.

Jsou vyrobené z bioplastu a v prostředí kompostu se do 90 dnů kompletně biologicky rozloží s nulovým negativním vlivem na životní prostředí.

Kde naleznete další vychytávky do domácnosti, které vám usnadní život a zároveň podpoří Váš zdravý životní styl? Vyzkoušejte obchod Econea.cz. Doporučujeme.