Kolagen, kolagen, kolagen. V poslední době velmi často omílané téma. Jaké pozitivní účinky má užívání kolagenu? A jak dlouho je nutné jej užívat, abyste na sobě výsledky viděli? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku. Tak jdeme na to!

Vyplatí se užívat kolagen?

Nejprve si pro pořádek ujasníme, co to ten kolagen vlastně je. Zkráceně se jedná o jednu z hlavních stavebních složek pojivových tkání. Funguje jako pojivo prakticky všech buněk v těle. Je to ve vodě nerozpustná bílkovina. O kolagenu se říká, že je to jakési lepidlo. Toto označení na něj opravdu sedí, jelikož „kólla“ v překladu znamená lepidlo. Pro lidský organismus je kolagen naprosto nepostradatelnou a nenahraditelnou součástí. Kolagen tvoří zhruba 10 % celkové hmotnosti lidského těla, jen v kůži tvoří až 70% podíl.

Není kolagen jako kolagen

Druhů kolagenu je hned několik. Vzhledem k tomu, že ho je v lidském organismu poměrně velké množství, i typů kolagenu je poměrně dost. Mluvíme zde konkrétně o 30 různých typech. Pár základních si představíme. Nejrozšířenějším typem je typ I, který je obsažen zejména v kostech a kloubech, dále také v zubech, šlachách a kůži. V organismu je zastoupen až z 90 %.  Typ II byste našli v chrupavkách. Dále existuje typ III, jež je obsažen v kůži, svalech a kostech. Tam pomáhá při různých poraněních, poté přechází v typ I. Poslední důležitý druh je typ V, který najdeme v cévních výstelkách.

GreenFood Nutrition Woman Beauty + Pillbox 120ks

Pro péči o vzhled pleti, vlasy, nehty, klouby a vazy.

Objednat na Pilulka.cz 

Kompletní sortiment přípravků s kolagenem na Pilulka.cz > vyberte si

Tvorba kolagenu

S věkem produkce kolagenu klesá, a to už od 25. roku života. Konkrétně je pokles o zhruba 1 – 1,5 % každý rok. Jeho produkce se zastaví cca v 45 letech. Právě z tohoto důvodu se vyplatí kolagen užívat a podpořit tak svůj pohybový aparát, pokožku, vlasy a nehty. Jestliže už teď chcete tvorbu kolagenu podpořit, potřebujete dostatek vitamínu C, jehož zdrojem je především ovoce a zelenina.

Naopak jsou i faktory, které kolagen ničí, a tak je radno se jim vyhnout. Mezi ně patří nadměrná konzumace rafinovaných sacharidů a cukrů, nadměrné vystavování se slunečnímu záření bez ochranného faktoru či kouření.

Na co kolagen užívat

Jak již z článku plyne, kolagen vám pomůže s problémy s pohybovým ústrojím, ať už se jedná o bolavé kosti či klouby. Dále je skvělým pomocníkem s pletí, zejména pokud je ochablá, vrásčitá, suchá a unavená. Pomůže i s kůží, hojí-li se hůře a vznikají na ní strie. Dále zabrání vypadávání vlasů, funguje na suché a lámavé vlasy s třepícími se konečky. Ani nehty nejsou pro kolagen problém, zejména pokud jsou křehké a lámavé.

Kde kolagen najdeme?

Důležité je říct, že kolagen je bílkovina živočišného původu. Rozeznáváme kolagen hovězí, vepřový a rybí. Svým účinkem se liší. Hovězí a vepřový je používán pro kloubní výživu, rybí zase pomůže s pletí. U rybího kolagenu je zajímavé to, že oproti hovězímu a vepřovému se lépe vstřebává a tělo ho dokáže efektivněji využít.

Užívání kolagenu

Doporučená denní dávka kolagenu je zhruba mezi 2 a 3 gramy. Menší množství by vaše tělo příliš nepocítilo. Nejvíce lze zkonzumovat 10 gramů kolagenu denně. Toto množství je ale doporučeno jen při akutním nedostatku. Jeho účinky na sobě však nepocítíte hned, chvilku si na ně budete muset počkat. Mluvíme zde o několika měsících, zhruba po třech měsících byste jeho efekt poznat měli.

Collalloc je 100% bioaktivní mořský kolagen pro Váš zdravý životní styl: Díky jeho vlastnostem s ním Vaše tělo zachází skoro stejně, jako by si ho vyrobilo samo, a použije jej přesně tam, kde je třeba. Koupit www.prozdraví.cz

Všechny kolageny přehledně na www.prozdravi.cz

Vybíráme kolagen

Klíčová je otázka, na co přesně kolagen potřebujeme. Jak je totiž výše řečeno, různé typy kolagenu se využívají na trochu jiné oblasti. Důležité je tedy si ujasnit, jestli potřebujete kolagen na pleť, pohybový aparát či vlasy a nehty. Podle způsobu zpracování dělíme kolagen na nativní a hydrolyzovaný. Kolagen nativní je nezměněný a neupravený, tedy ve své přírodní podobě. To zní sice dobře, ale v této formě je pro tělo poměrně těžce vstřebatelný, proto jeho efekt nebude tak silný. Hydrolyzovaný kolagen je tedy pro tělo vstřebatelnější a efektivnější. Na trhu ho najdete ve formě kapslí nebo prášku, v poslední době se s tímto zbožím doslova roztrhl pytel. Při nákupu dbejte na kvalitu, čtěte složení.

Kde koupit: www.pilulka.cz | www.prozdravi.cz