Šafrán je proslulý spíše díky prvnímu místu v žebříčku nejdražších koření světa než jako běžně užívané koření. Kvůli ceně právě tohoto koření vznikla ustálená slovní spojení jako například „Mám toho jako šafránu.“ nebo „Šetří s tím jako se šafránem.“

Sběr blizen květů

Právě díky vysokým nákladům na produkci se ceny šafránu pohybují tak vysoko. Blizny květů šafránu setého jsou vždy sbírány ručně, bez použití jakýchkoliv strojů či ostatní techniky. Sklizeň probíhá vždy na podzim, kdy rostlina vykvétá fialovým květem, ze kterého jsou právě blizny odštípávány. Na jižní polokouli sběr probíhá již od března do dubna.

Sušení posbíraných blizen probíhá pozvolna na slunci. Sběrači na místo sběru vyráží vždy v brzkých ranních hodinách, a to z toho důvodu, aby blizny na přímých slunečních paprscích neztratily svou krásnou barvu.

Šafrán neboli krokus

Jen málokdo ví, že šafrán je vlastně rostlina, jenž většině z nás na jaře vykvétá na zahradě. Jedná se totiž o krokus. Avšak pro sběr ve velkém množství je bylina pěstována zejména v Íránu, severní Africe, Španělsku a jižní Francii. V Česku se pěstuje spíše jako květinová ozdoba zahrad či květináčů.

p

Šafrán (Crocus) je rod jednoděložných rostlin z čeledi kosatcovité (Iridaceae). Tento článek pojednává o botanickém rodu, o šafránu jako koření viz šafrán setý.

Je známo asi 80 druhů, které jsou rozšířeny hlavně v Evropě, především ve Středomoří a také v jihozápadní a střední Asii, jinde se vyskytují jen adventivně.

zdroj: wikipedia

Zdraví prospěšné látky a vitamíny

Jmenované koření je nositelem vápníku, draslíku, železa, hořčíku či vitamínu A a C. Dále obsahuje fosfor, sodík, zinek a kyselinu listovou.

Foto by Ulrike Leone from Pixabay 

Využití šafránu v kuchyni…

V některých zemích se kuchaři bez šafránu obejdou jen stěží. Někde je přidáván o pilafu, rizota a jinde zase do moučníků či likérů. Třeba některým z těst dodává aroma, ale i krásnou barvu. Jeho chuť je podobná medu, avšak zároveň je i pikantní a hořká. Pokud šafrán užijeme v příliš velkém množství, nevyhneme se silným bolestem hlavy, nevolnosti a někdy i halucinacím.

Šafrán je koření vyráběné od starověku ze sušených čnělek květů šafránu setého. Kromě nahořklé chuti dodává pokrmům jasně žlutou barvu.

… i v medicíně

Boj s nespavostí snadno vyřešíme také užíváním šafránu, který nám pomůže se po dlouhé době kvalitně vyspat. Již po odedávna je známo, že ulevuje od menstruačních potíží, bolesti hlavy a stresu. Prostřednictvím jeho užívání také rozproudíme krevní oběh nebo utišíme bolesti, zbavíme se depresí anebo potíží se zažíváním.