DVB-T2 je budoucí standard pozemního televizního vysílání v České republice, který přináší divákům jejich oblíbené pořady ve vysokém HD rozlišení. To vše doplněné dokonalou kvalitou přenosu zvuku a s jasně ostrým obrazem a plnou sytostí barevného pole.TV nabídne svým divákům realistické přechody mezi jednotlivými barvami s až 5x podrobnější vizualizací … Píší na webu Českých radiokomunikací.

Pro nás spotřebitele a televizní diváky to znamená, že se opět musíme připravit na změnu televize nebo minimálně set-top-boxu.

Proč změna na DVB-T2

Jde o změnu z DVB-T na DVB-T2. A dá se říci, že jde o změnu vynucenou. Stále větší rozmach mobilních telefonů a podobných zařízení sebou nese na velké nároky na sítě. 

Mobilní operátoři si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Řešením je přechod na spektrálně efektivnější sytém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni.

 

 

Kdy ke změně dojde

Rozhodné datum je 1.2.2021, k tomuto datu vše směřuje a harmonogram přechodu z DVB-T na DVB-T2 je následující:

  • Zapínání nových vysílacích sítí DVB-T2 bude postupné, stejně jako vypínání současných sítí DVB-T
  • Samotné vysílání přechodových sítí DVB-T2 by mělo být zahájeno začátkem roku 2017
  • Celoplošného pokrytí by přechodové sítě DVB-T2 měly dosáhnout na konci roku 2017.

Na start přechodových sítí DVB-T2 v roce 2017, které budou existovat vedle dnešního vysílání ve standardu DVB-T, naváže v roce 2020 spouštění definitivních sítí DVB-T2 a vypínání stávajícího vysílání. Poté se už neobejdete bez nových přijímačů s tunery DVB-T2.

Definitivní konec stávajícího způsobu digitálního televizního vysílání je naplánovaný na 1. února 2021.

Podle čeho vybírat novou televizi

Takže od 1.2.2021 budete-li chtít přijímat pozemní vysílání, musíte mít televizi, která umí DVB-T2 nebo set-top-box s možností příjmu DVB-T2.

Nový přístroj musí umět přijímat standart DVB-T2. Prodejci elektroniky spolu s Českými radiokomunikacemi testují ( certifikují ) jednotlivé televize, které jsou uváděny na český trh, zda standart DVB-T2 umí zpracovat. Prověřené televize jsou označené:

DVB-T2 ověřeno

DVB-T2 ověřeno

Výsledky testů jsou také na webu dvbt2overeno.cz

Na webu Alza.cz dále upozorňují:

Při výběru nové televize, případně set-top-boxu vybírejte pouze zařízení, která podporují formát DVB-T2 HEVC/H.265. Stále je totiž k dispozici mnoho televizorů a set-top-boxů, které podporují DVB-T2 bez obrazového formátu HEVC/H.265. Taková zařízení sice programy v novém standardu naladí, ale nepůjde vám u nich obraz.

Pokud si hned nebo později nechcete kupovat novou televizi, je možné vše vyřešit novým set-top-boxem. ( Stávající pro DVB-T nebudou v novém formátu fungovat ). Tato změna není tak finančně náročná. Ceny nových  set-top-boxů budou okolo 500 -1000 Kč.

Nyní je již certifikováno přes 500 typů televizorů. Při výběru nového televizoru se tedy nemusíte omezovat, je zkontrolujte zda je připraven na nové DVB-T2 HEVC/H.265.

zdroj:  dvbt2overeno.cz a cro.cz