Pokud se rozhodnete strávit letošní dovolenou v české republice, ideální lokací pro vás bude chráněná krajinná oblast Český ráj. Tato oblast nabízí bezpočet přírodních a historických památek . I proto je velmi vyhledávána filmaři. Pojďme s pohádkami a filmy projít některá místa, která stojí za návštěvu.

 Kdo by neznal pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci? Vzpomenete na hrad, kde bydlela zlá čarodějnice a odkud švec Jíra vysvobodil Jasněnku? Jasně že ano. Je to zřícenina hradu Frýdštejn. Na to, abyste se na hrad dostali, nepotřebujete létající křídla, co si ušil Jíra, stačí vám dojet na prostorné parkoviště do obce Frýdštejn, kterou najdete nad obcí Malá Skála.

Věžák, Věžický rybník

Malý Vašek trávil prázdniny s maminkou a tatínkem u dědečka ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Dračí zub, skála kterou statečně zdolal spolu s tátou a mamince tak připravil infarktový stav je ve skutečnosti Skautská věž uprostřed Hruboskalského skalního města. Na nákupy jezdili do Vesce u Sobotky a ve filmu se objeví i nejkrásnější rybník Českého ráje – Věžický rybník.

Zmiňovaná obec Vesec je i v pohádce S čerty nejsou žerty.  Jedna z našich nejkrásnějších pohádek. Dorotu Máchalovou odnesl Petr s čertem Jankem do pekla nedaleko hradu Rotštejn uprostřed Klokočských skal. Princezny Adélka a Angelína bydlely na hradu Kost a Petrův mlýn ještě i dnes občas roztočí mlýnské kolo v obci Střehom u Sobotky.

Princ Bajaja navštíví zámek Hrubá Skála, kde žila princezna Slavěna. Na nádvoří zámku se odehrál rytířský turnaj. Jako hostinec posloužil Kopicův statek a Bajaja si ustlal na Adamově loži v hruboskalském skalním městě.

Zlý Mrakomor v pohádce Princ a Večernice měl své temné sídlo na hradu Trosky. Princ Velen přespal v hostinci, pro který si filmaři propůjčili Kopicův Statek. Hrad Trosky se objeví i v lyrickém díle Máj

Klokočské skály, Rotštejn, brána do pekla

Zámek Sychrov je oblíbeným místem pro točení pohádek a filmů. Za zmínku stojí, že zdejší prostory byly použity v pohádce Nesmrtelná teta, Nejkrásnější hádanka a posloužily i jako sídlo tyranského diktátora Borise Pochenka v americkém filmu Kosmetička zvíře

Hrad Valečov byl propůjčený loupežníkům v pohádce Lotrando a Zubejda. Můžete ho vidět i v pohádce Dešťová víla.

Filmaři velmi oblíbená obec Vesec u Sobotky posloužila jako nejdůležitější obec ve filmu Jára Cimrman ležící spící.

Jistě by zde šlo vyjmenovat mnoho dalších pohádek a filmů, které vznikly v oblasti Českého ráje, ale zkuste sami až se budete tudy procházet zapátrat v mysli a třeba si sami vzpomenete na další filmové poklady z Českého ráje.

Kopicův statek

Doporučujeme

Turistické a běžecké trasy v Českém ráji

text: Lenka Marousková

foto, infografiky: Michal Kudrna

ve spolupráci z sportigo.cz