Nad čím se zamyslet před stavbou terasy
Orientace a umístění terasy
Chcete si postavit terasu, v tom máte jasno. Kde a jak byste ji ale měli postavit? Tato otázka musí být vyjasněna předem, než začnete terasu stavět. Je také důležité, abyste věděli, jaký bude hlavní účel vaší terasy.
Pokud máte v úmyslu na terase často grilovat, tak by v ideálním případě měla zajišťovat přímý přístup do kuchyně, abyste nenosili jídlo a pití z jednoho konce domu na druhý. Velmi důležitou úvahou je orientace terasy vzhledem ke slunci.
Terasa orientovaná na jih je ideální pro uctívače slunce, kteří si ho chtějí užívat po celý den. S jihozápadním směrem si užijete zejména pozdní ranní slunce a chvilku zapadajícího večerního slunce. Pokud je polední slunce příliš silné, vaše terasa by měla mít výhled na západ. To vám umožní strávit pozdní odpoledne a večer v příjemném, teplém slunečním světle. Pokud si rádi vychutnáváte snídani na terase, východ je ideálním směrem. Pokud chcete využít terasu, abyste si v horkých letních měsících užili trochu stínu, možná budete chtít zvážit výstavbu terasy tak, aby byla s výhledem na sever.
Nejlepší je, když si na chvíli sednete na zvolené místo a otestujete ho. To vám poskytne dobrou představu o výhledu, který si můžete vychutnat z vaší budoucí terasy.
Další tip: Snažte se nestavět terasu přímo vedle stromů, protože to zvyšuje riziko plísní nebo hniloby na terase.
Ideální velikost pro vaši terasu
Bez ohledu na to, k čemu máte v úmyslu používat terasu, nechcete, aby byla příliš malá. Rodina a hosté by se měli pohybovat po terase s dostatečným prostorem a stejně tak by měl být zajištěn dostatek místa pro jídelní stůl se židlemi, slunečník a gril. Pokud nedostatek místa znamená, že můžete postavit pouze malou terasu, můžete zvážit, zda ji integrovat do zahradního designu a optimálně využít dostupného prostoru, který se vám nabízí. Pro představu byste pro čtyři osoby a gril měli počítat s plochou asi 20 m2.
Vhodná terasová prkna
Pokud jde o terasové desky neboli prkna, máte na výběr z mnoha možností. Existuje mnoho různých voleb materiálu. Mezi nejtypičtější patří dřevo, dlaždice, beton a přírodní kámen. Dřevěná paluba má tu výhodu, že v poledním slunci není příliš horko. Kamenné terasy jsou naopak extrémně odolné, ale v zimě mohou být kluzké. Zvláště praktická jsou terasová prkna WPC. Tento dřevo-plastový kompozit je šetrný k životnímu prostředí, odolný a snadno se o něj pečuje. K dispozici je například patentovaný materiál Twinson, který je k dispozici pro různé terasové systémy.
Kromě materiálu musí být při plánování stavby terasy zvážen také typ samotného terasového prkna. Například masivní prkna vyrobená z WPC jsou obzvláště dobrá pro terasy oblých a zakřivených tvarů nebo oblasti bazénu, protože mohou být nařezána stejně jako dřevo. Dále jsou na výběr extra široká prkna pro obzvláště velké plochy.
Dřevěná terasová prkna
Dřevo je jedním z nejoblíbenějších materiálů pro terasy. Tento klasický materiál poskytuje teplou záři, je příjemný na dotek a je k dispozici v různých variantách, od rustikálních teras z tvrdého dřeva přes bambusová terasová prkna až po exotické terasy Bangkirai.
Výhody a nevýhody dřevěných teras:
Kromě toho, že je dřevěná terasa atraktivní pro oko, má také několik praktických výhod. Za prvé, dřevo má nízkou tepelnou vodivost, což znamená, že materiál se pod poledním sluncem nezahřívá tolik jako například kámen. Za druhé, dřevěné terasy velmi rychle vysychají, a to je velmi praktické zejména během podzimu a zimy. Tento ekologicky šetrný materiál lze použít nejen jako terasu na úrovni trávníku, ale také pro mírně vyvýšené stávající terasy. Výhoda dřevěné terasy, a to, že se jedná o biologický materiál, který se přirozeně degraduje, je zároveň velkou nevýhodou. Největším nepřítelem dřevěné terasy je riziko napadení parazitů a hniloby. Růst plísní a zamoření hmyzem jsou způsobeny mimo jiné vlhkostí a kontaktem se zemí. Existuje také riziko deformace v důsledku faktorů, jako je změna klimatu. Dřevo obvykle není hladký, kluzký materiál, ale růst mechu může zvýšit riziko uklouznutí. I když je dobré chodit naboso po dřevěné terase, může to být velmi bolestivé, pokud jsou na povrchu malé třísky.
Rovněž by nemělo být podceňováno množství práce spojené s údržbou dřevěné terasy. Dřevěné terasy by měly být vyčištěny jednou ročně a poté, pro nejlepší výsledky, ošetřeny speciálním olejem pro dřevěná terasová prkna.
Kamenné terasy
V současné době jsou velmi oblíbené kamenné terasy, a to zejména terasy z přírodního kamene. Tento materiál zaujme především svou univerzálností. Kameny jsou k dispozici v extrémně široké škále barev, textur a tvarů. Žádný přírodní kámen není úplně stejný jako jakýkoli jiný, což vám umožní vytvořit terasu se vzrušujícím a jedinečným vzhledem.
Výhody a nevýhody kamenných teras:
Kamenné terasy mají kromě různých barev a textur i další výhody. Díky svým zřejmým materiálním vlastnostem jsou kamenné terasy obvykle velmi odolné, trvanlivé a po mnoho let se téměř nemění. Pokud jsou kameny hladké, terasa se snadno čistí a nevyžaduje téměř žádnou péči. Zdatnost kamenných teras se může ukázat jako problém, pokud se rozhodnete, že chcete terasu přeměnit nebo postavit novou. Za takovouto přeměnou se skrývá velké množství práce. Na rozdíl od dřevěných teras nelze kamenné terasy téměř nikdy vystavit na stávající substrát. Místo toho vyžadují speciální pod povrch. Díky tomu jsou přípravné práce na kamenných terasách obzvláště náročné jak fyzicky, tak i časově. Kamenné terasy jsou také velmi kluzké, zejména když jsou mokré. V důsledku toho mohou být velmi nebezpečné.
Terasová prkna WPC
Terasová prkna WPC jsou velmi speciálním materiálem. Dřevo-polymerový kompozit je směs dřevěných vláken a plastu, která kombinuje nejlepší vlastnosti obou materiálů. Tento inovativní materiál má řadu působivých pozitivních aspektů a nyní se stále více používá při výstavbě teras.
Výhody a nevýhody terasových prken WPC:
Dřevo-polymerový kompozit, zkráceně WPC, je ideálním materiálem pro venkovní použití. Výhody tohoto materiálu spočívají v kombinaci dřeva a plastu. Terasová prkna WPC vypadají prakticky a identicky se skutečnými dřevěnými prkny. Pocit chůze naboso po terase se také téměř neliší od pocitu dřevěné podlahy. WPC proto nabízí téměř všechny pozitivní vlastnosti dřeva a zároveň eliminuje ty negativní. V důsledku toho jsou terasová prkna WPC odolná vůči povětrnostním vlivům a jejich údržba je jednoduchá. Kromě toho, a na rozdíl od dřeva, nemají terasy WPC žádné nebezpečné třísky a mezery. WPC je také ekologicky prospěšným materiálem. Materiál je 100% recyklovatelný a šetrný k životnímu prostředí.
Nevýhody terasových prken WPC jsou velmi malé. Po čase může velmi silná expozice UV záření způsobit mírné změny barev. A stejně jako u dřevěných nebo kamenných teras mohou být terasy WPC poškozeny narůstajícími a extrémními přírodními podmínkami.
Základní údržba terasy
1. Zkontrolujte a připravte terasu
V rámci údržby terasy byste ji měli alespoň jednou ročně nebo jednou za dva roky zkontrolovat. Ověřte zejména volná prkna nebo vyčnívající hřebíky, které je třeba opravit. Vykliďte veškerý zahradní nábytek a ostatní věci. Dále terasu zameťte, odstraňte tak větší nepořádek. Před zahájením čištění se ujistěte, že do oblasti nemají přístup žádné děti, pro jejich bezpečnost.
2. Vyčistěte terasu
Před použitím tmelu musíte důkladně vyčistit terasu od všech nahromaděných nečistot. Nečistoty ucpávající prostory mezi prkny terasy by měly být nejprve odstraněny tlakovým mytím. Voda může také pomoci jako ředidlo jakékoli chemikálie, která neúmyslně přišla do kontaktu s rostlinami a trávou v oblasti terasy. Produkty s obsahem bělidla bez chloru nebo kyseliny šťavelové se používají k odstranění zabarvení a skvrn na terase. Výrobky na bázi bělidla eliminují plíseň, zatímco kyselé materiály šedivění a skvrny. Uvědomte si ale, že takové bělidlo používané k odstranění plísní může také zanechat povrch terasy vybledlý a flekatý. Pro tyto problémy by měl být následně použit produkt pro obnovu paluby na bázi kyseliny.
Nezapomeňte si důkladně přečíst pokyny a varování čisticího roztoku. Roztoky mohou být obvykle kartáčovány na terase pomocí koštěte nebo mohou být nastříkány tlakovým čističem. Obecně platí, že čím silnější je chemická látka, tím méně drhnutí bude nutné. Drhnutí lze provést ručně pomocí kartáče nebo koštěte. Po čekání až chemikálie udělají svou práci, důkladně opláchněte terasu. Vysoce výkonné trysky mohou být při takovém mytí užitečné, ale příliš velký tlak může způsobit poškození dřeva.
3. Natřete terasu barvou
Ačkoli se někteří lidé rozhodnou malovat svou terasu barvou určenou pro terasu, většina z nich využívá přírodní krásy drahých a speciálních laků. Pokud se rozhodnete malovat, použijte nejprve olej blokující skvrny nebo alkydový primer. Obecně platí, že nejlepší povrchové úpravy jsou ty, které se vsáknou do dřeva, nikoli ty, které poskytují pouze povrchovou fólii. Silně pigmentovaná látka se pro natírání teras výrazně nedoporučuje, protože vykazuje vzory opotřebení a může se loupat.
Existují tři důležitá kritéria pro povrchové úpravy teras:
- Povrchová úprava by měla být vodotěsná, nejen „voděodolná“
- Povrchová úprava by měla nabízet UV ochranu
- Pokud je plíseň potenciálním problémem vaší terasy, povrchová úprava by měla obsahovat její protilátky
4. Použijte tmel
Jakmile je terasa suchá, musíte na ni použít tmel. Položte plachty na ochranu rostlin, klimatizací a dalších předmětů, které potřebují ochranu před aplikací tmelu. Potřebná úroveň ochrany závisí částečně na tom, jak budete tmel aplikovat. Tmel lze kartáčovat, narolovat válečkem barvy nebo nastříkat. Stříkání je zdaleka nejrychlejší, ale je to také nejtěžší ke kontrole. Některé tmely mají barvu, která zbarvuje povrchy, na které jsou aplikovány.
Tmely jsou také velice drsné k rostlinám. Přímé zásahy na rostliny mohou způsobit skutečné škody. Tmely se dodávají buďto ve vodních, nebo olejových vzorcích. Profesionální tmely, které jsou obvykle lepší, jsou na bázi oleje. Některé obsahují látku, která zbarvuje barvu terasy. Takové tmely dřevu dodávají jednotnou barvu, takže si nejprve vyzkoušejte tón barvy na menším úseku terasy, abyste se ujistili, že výsledky odpovídají vašim očekáváním. Kvalitní tmel musí obsahovat ultrafialovou ochranu slunečního světla, aby se snížily škodlivé účinky slunce.