Jak již název napovídá rýžovar je skvělým pomocníkem pro přípravu chutné rýže, která obsahuje spoustu sacharidů. Je součástí mnoha jídel a neobsahuje dokonce žádný lepek. Rýžovarů je na trhu celá řada. Od levnějších modelů až po ty drahé. V následujícím článku vás provedeme kompletním výběrem správného rýžovaru, který se v kuchyni rozhodně neztratí.

Výhody a nevýhody rýžovarů

Výhody rýžovaru

Mezi výhody rýžovaru patří:

 • jednoduchá obsluha,
 • rychlá příprava jídla,
 • snadná údržba.

Nevýhody rýžovarů

Mezi nevýhody rýžovaru patří pořizovací náklady, které rostou společně s množstvím nabízených funkcí. Další nevýhodou může být nutnost používat pouze ty chemické přípravky, které jsou výrobcem doporučeny.

Typy rýžovaru

Na současném trhu existují dva typy rýžovarů. Jedná se o rýžovary do mikrovlnné trouby a elektrické rýžovary. Rýžovary vhodné do mikrovlnné trouby jsou vyrobeny ze silikonu, skla nebo plastu. Jedná se o nádobu, do které se uloží rýže, voda a vloží se do mikrovlnné trouby. Výrobcem rýžovarů do mikrovlnky je Tupperwave.

Využívanější jsou spíše elektrické rýžovary, které jsou na trhu mnohem více k dostání. Výhodou je, že dokáží připravit různé rýžové variace a má mnoho funkci. Elektrické modely se také dokáží bezpečné vypnout v okamžiku, kdy je rýže hotová. Vyrobeny jsou především z plastu nebo nerezové ocele. Standardem nádob rýžovarů je nepřilnavý povrch.

Důležité parametry při výběru rýžovaru

Při výběru rýžovaru je důležité zaměřit se na jeho důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

 • příkon,
 • objem,
 • funkce,
 • a pořizovací náklady.

Příkon

Prvním důležitým parametrem je příkon, který se promítá do rychlosti přípravy pokrmu. Příkon je závislý především na objemu rýžovaru. Většina modelů s objemem do 1 litru má příkon kolem 350 W. S rostoucím objemem stoupá také příkon. Objem 2 a více litru nabízí standardně výkon okolo 900 W.  

Objem

Dalším parametrem je objem rýžovaru. Tento údaj je závislý na tom, jak často budete zařízení používat a pro kolik lidí budete tento pokrm připravovat. Pro čtyřčlennou domácnost se hodí rýžovat s objemem do 1 litru.    

Funkce

Velice důležitým kritériem při výběru rýžovaru jsou jeho funkce. Některé modely nabízejí pouze základní funkce, některé jsou naopak vybaveny speciálními funkcemi a programy, které vám usnadní přípravu tohoto oblíbeného pokrmu. První oblíbenou funkcí je plně automatický režim. Disponuje tím, že se rýžovar dokáže sám vypnout ve chvíli, kde je rýže hotová. Druhou rozšířenou funkcí je režim udržování teploty. Po dovaření se přístroj dokáže přepnout do režimu optimální teploty, takže pokrm můžete konzumovat později. Mezi další oblíbené funkce patří:

 • displej,
 • zvukový signál,
 • časovač,
 • parní koš,
 • pojistka proti přehřátí,
 • a pojistka proti vaření bez vody.  

Pořizovací náklady

Velice důležitým parametrem při výběru rýžovaru jsou jeho pořizovací náklady. Nejlevnější modely seženete již od 400 Kč. Této ceně odpovídá i celková kvalita. Široké zastoupení najdete u cenové kategorie od 1 000 Kč do 3 000 Kč. Příkon se u těchto modelů pohybuje okolo 900 W. Některé modely dosahují objemu až 5 litrů. Rýžovary v této cenové kategorii nabízejí spoustu funkcí a programů. Nejdražší modely se na současném trhu pohybují nad 10 000 Kč. Této ceně odpovídá kvalita zpracování, mnoho nabízených funkcí a skvělý příkon.