S vlastní tiskárnou si kdykoliv vytisknete potřebné dokumenty, fotky a podobně. Nemusíte chodit do nejbližší copy centra a ušetříte si čas. Kromě samotného tisku zvládnou některé multifunkční modely také kopírování a skenování. Záleží, na jaké účely tiskárnu využijete.
Pro maximální spokojenost s nově pořízenou tiskárnou je dobré věnovat čas nějaký čas pro její výběr. Dopředu si rozmyslete, co všechno od tiskárny očekáváte. Nápovědou vám bude i praktický návod uvedený v tomto článku, kde najdete všechny důležité parametry a co sledovat u jednotlivých modelů.
Co si ujasnit před výběrem nové tiskárny
Ještě předtím, než se pustíte do procházení nabídky s tiskárnami, ujasněte si následující otázky. Pomohou vám koupit zařízení, které skutečně využijete, a zároveň mu nebude chybět žádná z důležitých funkcí.
- Jak často tisknete a v jakém objemu?
- Potřebujete barevný tisk, nebo si vystačíte s černobílým?
- Chcete jen tisknout, nebo i kopírovat a skenovat?
- Kolik místa máte k dispozici pro umístění nové tiskárny?
Typy tiskáren
Tiskárny je možné rozdělit do několika typů podle technologie tisku, případně nabízených funkcí. Každá z variant má své výhody, ale i nevýhody. Zvažte, jaká možnost bude ideální právě pro vaše použití.
Inkoustové tiskárny
Známé a hodně využívané inkoustové tiskárny mají řadu předností. Patří mezi ně vysoká kvalita tisku hlavně v barevném provedení. Zvládnou tisk dokumentů a svou kvalitou přesvědčí běžné uživatele i profesionály. Výhodou je nižší pořizovací cena a u některých modelů skladné rozměry a nízká hmotnost.
Nevýhodou může být pomalejší tisk, což neoceníte hlavně v případě, že chcete tisknout více textu a dokumentů. Větší objem tisku se u inkoustových modelů prodraží kvůli vyšším provozním nákladům na náplně. Kromě originální a dražších samozřejmě můžete použít i nejrůznější kompatibilní náhrady, ale zde hrozí riziko snížení kvality tisku a při dlouhodobém používání až poškození tiskové hlavy.
Laserové tiskárny
Laserové tiskárny jsou ideální volbou do kanceláří a pro všechny, kdo potřebují rychle tisknout větší množství hlavně černobílých materiálů. Za minutu dokážou vytisknout až 60 stran. Náplň vydrží opravdu dlouho, takže dosáhnete nižších nákladů na vytisknutí jedné strany.
Nevýhodou je nižší rozlišení v porovnání s inkoustovými tiskárnami. Existují sice i barevné laserové tiskárny, ale při barevném tisku nedosahují takové kvality. Většina modelů má větší rozměry.
Multifunkční tiskárny
V případě multifunkčních tiskáren najdete v nabídce varianty s laserovým nebo inkoustovým tiskem. Co se týká samotného tisku, budou tedy platit výhody a nevýhody uvedené výše u jednotlivých druhů. Hlavní předností multifunkčních tiskáren je totiž více funkcí. V jednom zařízení získáte tiskárnu, kopírku i skener najednou.
Multifunkční tiskárny se hodí pro použití v domácnosti, kde ušetří místo jinak nutné pro uložení kopírky a skeneru. Moderní varianty nabízí připojení přes Wi-Fi i pro snadný tisk například z mobilního zařízení nebo z cloudového uložistě. Díky univerzálnosti jsou ideální také do kanceláří.
Nevýhodou mohou být případné vyšší náklady na servis. Kvalita tisku může být nižší v porovnání s lepšími modely samostatných tiskáren, a proto se nehodí například pro profesionály, kteří očekávají perfektní tiskový výsledek.
3D tiskárny
Ještě před pár lety byly 3D tiskárny sci-fi přístrojem z budoucnosti. Dnes už jsou realitou a dokonce si je můžete i koupit. S jejich pomocí ze speciálních materiálů vytisknete 3D objekt podle vlastních představ. Jsou ideální pro domácí kutily, umělce a všechny, kteří chtějí zkoušet možnosti moderní technologie.
Existují profesionální modely 3D tiskáren, které se využívají v automobilovém a leteckém průmyslu nebo lékařství. Menší a jednodušší variantou jsou 3D tiskárny pro domácí použití. Pro vytváření 3D objektů se používá několik materiálů – PET, nylon, PLA nebo ABS.
Podle čeho vybrat tiskárnu
Jakmile si rozmyslíte, jaký druh tiskárny bude tím nejlepším, zbývá vyřešit několik dalších parametrů, které jsou také důležité. Před koupí vybraného modelu si ověřte všechny s následujících bodů, ať máte jistotu, že nová tiskárna splní všechny vaše představy.
Oboustranný tisk
Funkci oboustranného tisku má většina modelů tiskáren. I přesto však najdeme některé, které to neumí. Z důvodů levnějšího a ekologičtějšího tisku se snažte vybírat pouze mezi modely nabízejícími tuto funkci.
Pro ještě levnější a úspornější text se občas hodí vytisknout dvě strany dokumentu na jednu stranu papíru. I v tomto provedení bývá text dobře čitelný. Záleží však na dokumentu a před samotným tiskem vyzkoušejte, jak bude výsledek vypadat v náhledu na počítači.
Rychlost tisku
Údaj o rychlosti tisku je počet černobílých stran, které tiskárna zvládne vytisknout za jednu minutu. Zpravidla platí, že laserové tiskárny jsou rychlejší v porovnání s inkoustovými. Běžná rychlost se pohybuje kolem 10 stran za minutu. Lepší modely zvládnou vytisknout až 30 stran za minutu. A nejlepší laserové tiskárny vytisknou kolem 60 stran za minutu.
Samozřejmě pokud zvolíte barevný tisk fotografie v nejvyšší tiskové kvalitě, celý proces bude trvat déle.
Rozměry tiskárny
Jedním z důležitých parametrů u tiskárny jsou rozměry. Pamatujte na to, že tiskárnu musíte někam umístit. Zkontrolujte si proto, jestli není příliš velká. Nejmenší rozměry mají inkoustové tiskárny. Naopak větší bývají laserové. U multifunkčních tiskáren záleží na konkrétním typu. K dispozici jsou menší modely vhodné do domácnosti, ale i větší a výkonnější varianty pro umístění do kanceláře.
V případě, že máte v plánu pouze občasný tisk, můžete tiskárnu ukládat například do skříně, aby nepřekážela. I zde je lepší vybrat si menší model a zkontrolovat si i váhu tiskárny, aby se dobře přenášela.
Rozlišení tisku
Někdo si chce pořídit co možná nejlevnější tiskárnu na občasný tisk pár dokumentů. Jiný zase touží po kvalitním tisku vlastních fotografií a dokumentů. Kvalita tisku je důležitým parametrem udávaným v DPI, což znamená počet bodů na jeden palec. Pokud máte v plánu tisk fotografií, zvolte model ideálně s rozlišením 4200 x 1200 DPI. Pro běžné soubory a jednoduché obrázky si vystačíte s kvalitou tisku 600 x 600 DPI.
Displej a jednoduché ovládání
Každá tiskárna má jinak řešené ovládání. U jednodušších a starších typů najdete pár tlačítek. Lepší modely mají displej, který může být i dotykový. Podívejte se, jaké ovládání má vybraný model a odhadněte, jestli to je ta pravá varianta.
S jednoduchostí ovládání souvisí i způsob připojení k počítači.
Způsob připojení k počítači
Aby bylo možné tisknout potřebné dokumenty, musíte dát tiskárně povel. To se děje nejčastěji prostřednictvím počítače, a proto je dobré ověřit si, jakým způsobem s ním bude vybraný model tiskárny komunikovat.
- USB kabel
- Ethernetový síťový kabel
- Wi-FI
- Bluetooth
S USB připojením bude tiskárna spojená pouze s jedním počítačem a musí být v dosahu kabelu. Tuto variantu využijete například v domácnosti, kdy bude tiskárna hned vedle hlavního počítače.
Tiskárnu připojenou do sítě pomocí ethernetového kabelu mohou využívat všechny počítače, které jsou také součástí této sítě. Jde o častou variantu hlavně ve firmách a v kancelářích.
V dnešní moderní době je chytrým řešením pořízení tiskárny s možností připojení k Wi-Fi. Tisknout můžete z jakéhokoliv počítače připojeného k síti a zároveň i z mobilních zařízení, jako jsou chytré mobilní telefony a tablety.
Připojení pomocí Bluetooth také využijete pro spojení s počítačem a zároveň mobilními zařízeními. V porovnání s Wi-Fi je však značnou nevýhodou malý dosah.
Formát papíru
U všech tiskáren se setkáme s podporou formátu A4. Pokud si vystačíte s tímto formátem, není co řešit. Pro nejrůznější účely se však může hodit i podpora menších formátů. Pro tisk větších formátů si pečlivě rozmyslete, jestli danou funkci skutečně využijete, protože tyto tiskárny bývají dražší a prostorově náročnější.
Kolik stojí tiskárny a kde je koupit
Základní modely inkoustových tiskáren začínají na ceně 1 000 korun. Modely s více funkcemi a větší kvalitou tisku bývají dražší. Nejlepší inkoustové tiskárny pořídíte za 15 000 korun.
O něco dražší jsou laserové tiskárny, kdy se ceny pohybují v rozmezí od zhruba 1 500 do 20 000 korun. Vyšší cenu však vyváží nižší spotřebou náplní, které není potřeba tak často dokupovat.
Pro běžné domácí použití, ale hlavně do kanceláří a podobně se hodí zejména multifunkční zařízení s funkcí tisku, kopírování i skenování. Multifunkční tiskárny pořídíte od 2 000 korun a záleží na tom, jestli hledáte inkoustovou či laserovou variantu.
Tiskárny pořídíte v kamenných obchodech s elektrem. Pohodlně vyberete také na internetu, kde jednoduše porovnáte jednotlivé parametry. U větších e-shopů je doprava poměrně rychlá, takže novou tiskárnu můžete mít už do druhého pracovního dne od objednání.