Chcete cítit vůni čerstvého chleba a chuť křupavé kůrčičky? Pusťte se do výběru domácí pekárny. Toto užitečné multifunkční zařízení totiž v mnoha případech nabízí i celou řadu dalších funkcí pro výborné domácí pečení slaného i sladkého pečiva. Domácí pekárna je vhodná pro všechny, kteří si potrpí na kvalitu potravin a chtějí mít přehled o tom, za jakých surovin je pečivo vyrobené. Zároveň jde o praktický přístroj ve chvíli, kdy se vám nechce chodit do obchodu.
Pro maximální spokojenost s domácí pekárnou je potřeba pečlivě zvážit jednotlivé parametry. S tím vám může pomoci následující návod, jak vybrat pekárnu.
Na co se zaměřit při výběru domácí pekárny
Domácí pekárny jsou dnes častou součástí mnoha českých domácností. Existují pro to dobré důvody. Jde o výborného pomocníka pro domácí pečení, kdy se z přípravy čerstvého chleba stane velmi jednoduchá záležitost. Využít se dá i pro přípravu těst či sladké pečení a podobně. Přípravu vlastního pečiva ocení i všichni lidé s bezlepkovou dietou. Ještě před samotným nákupem si ujasněte, co všechno očekáváte od pekárny. Podle toho vyberete model s dostatečnými funkcemi. Záleží také na dalších parametrech.
Při výběru domácí pekárny sledujte:
- Kapacitu pečící nádoby
- Nabídku programů
- Dostupné funkce a výbavu
- Rozměry a design
- Příkon a spotřeba
Kapacita pečící nádoby
Každá domácí pekárna má svou pečící nádobu. Od její velikosti a tvaru se odvíjí možnosti pečení. Důležitým parametrem je hlavně objem nádoby.
Existují malé pekárny s kapacitou nádoby do 1 kg. Tyto modely jsou vhodné zejména pro jednotlivce či páry. Naopak pro rodiny je ideální kapacita do 1,4 kg. Zároveň je dobré zmínit, že řada modelů pekáren nabízí možnost upečení menšího bochníku, takže bez problémů můžete koupit větší nádobu a naplno ji využít jen když budete potřebovat.
U pečící nádoby záleží i na použitém materiálu. Setkat se můžete se třemi variantami
- teflonem
- keramikou
- nerezem.
Z pohledu snadné údržby je nejlepší volbou pekárna s teflonovou nádobou. Modely s keramickou nádobou patří do dražších cenových kategorií, ale nabídnou nepřilnavost a zároveň odolnost proti poškrábání a poškození. Nerezová varianta se vyplatí u pekáren s nastavitelnou teplotou, aby nedocházelo k připalování a přichycení k nádobě.
Praktické programy
Pro výběr ideální domácí pekárny jsou klíčové hlavně nabízené pečící programy. Nabídka je opravdu pestrá, takže si dopředu ujasněte priority programů, jaké opravdu využijete. Mezi nejčastější či zajímavé programy patří například:
- Pečení chleba, kdy jsou dostupné různé varianty a velikosti. Je jen na vás, jestli pečete z jednotlivých surovin nebo připravených směsí.
- Rychlé pečení je funkcí ideální pro všechny, kdo si chtějí čerstvé pečivo vychutnat rychle.
- Příprava těsta nabízí výraznou pomoc s hnětením či kynutím nejrůznějších těst. S pomocí pekárny tak zvládnete připravit třeba i těsto na těstoviny.
- Přípravu marmelád zvládnou některé modely pekáren. Výhodou je rovnoměrné zahřívání a míchání.
Užitečné funkce a výbava
Kromě nabídky programů se jednotlivé modely domácích pekáren předhání i v dalších funkcích a stupni výbavy. Prvky, jako například přehledný displej, značně usnadňují ovládání a nastavení. Časovač a funkce odloženého startu je výhodná v situaci, kdy si dopředu připravíte ingredience a upečený chléb si chcete vychutnat třeba hned po ránu. Hodit se může i udržování teploty až po dobu 60 minut.
Z pohledu výbavy jsou důležité zejména hnětače. Nejčastější jsou modely domácích pekáren s jedním či dvěma hnětači. Lepší promíchání těsta a uhnětení zajistí alespoň dva hnětače. Nadýchanější těsto je totiž chutnější a má lepší vlastnosti.
Ovládání bývá u většiny pekáren jednoduché a intuitivní. Nejčastější programy najdete pod jednotlivými tlačítky. Některé modely nabídnou ovládání přímo přes dotykový displej. Praktické je ovládání s českými popisy. I když je ovládací panel jasně čitelný, nezapomeňte si přečíst návod k pekárně, kde často objevíte praktické tipy a další doporučení, na co si dát pozor při pečení.
Rozměry a design
Domácí pekárny dokážou na kuchyňské lince zabrat poměrně hodně místa. Právě správné vnější rozměry tak mohou být klíčovým parametrem. Nezapomínejte také na prostor nutný k manipulaci při otevírání víka.
Design je otázkou preferencí a toho, co se bude hodit do vaší kuchyně. Nezapomínejte ale na praktickou stránku a snažte se přemýšlet i nad tím, jak snadno se bude vybraná pekárna čistit. Obecně totiž platí, že čím více záhybů a prohlubní, tím horší údržba.
Hodit se může průhledné okénko pro nahlížení, jak probíhá kynutí a pečení.
Příkon a spotřeba
Hlavně v případě, že máte v plánu časté využívání domácí pekárny, zajímejte se o příkon a spotřebu vybraného modelu. Nejde o nijak zásadní spotřebu elektrické energie a v praxi spotřebuje upečení jednoho chleba kolem 0,5 kWh. Ve výsledku je tak použití domácí pekárny výhodnější v porovnání s pečením v běžné troubě.
Cenové kategorie
Jedním z kritérií při výběru ideální domácí pekárny může být i cena. Vzhledem k tomu, že jde již o poměrně běžný přístroj, dají se sehnat levné a přesto kvalitní modely s cenou kolem 1 000 Kč. Výjimkou ale nejsou ani drahé pekárny s mnoha funkcemi, kde se cena pohybuje nad 5 000 Kč.
V případě, že máte v plánu pravidelné a časté pečení, snažte se vybírat kvalitnější model s pohodlným ovládáním, dostatečně kvalitními součástkami a nabídkou programů. Na druhou stranu je zbytečné pořizovat zbytečně drahý model pouze kvůli značce či extra velké nabídce funkcí, které stejně ve výsledku nevyužijete.
Domácí pekárna Rohnson R-2094
Domácí pekárna s příkonem 500 W a možností volby velikosti bochníku. Rohnson R-2094 disponuje funkcí Keep Warm, odloženým startem až o 13 hodin a různými stupni propečení kůrky. Díky 12 automatickým programům můžete připravovat různé druhy chleba, džem nebo moučníky.
Více na Mall.cz