V pondělí 1. 6. 2020 schválila vláda ČR uvolnění restrikcí pro většinu zemí EU. Představili tzv. cestovatelský semafor, podle kterého bude možné cestovat po Evropě bez nutnosti testu či karantény po návratu zpět do ČR. Vše by mělo platit od 15.6.2020. Tento plán zahrnuje vybrané státy Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Ale jak je to již pravidlem u naší vlády, vše nevypadá na první pohled tak, jak je prezentováno. Upozorňujeme, že tato opatření platí pro Českou republiku a možnost vycestování do daného státu je vždy třeba ověřit. 

Státy jsou rozděleny dle rizika nákazy na zelenou, oranžovou nebo červenou barvou.

Zelené státy

Polsko, Rumunsko, Finsko, Německo, Česká republika, Estonsko, Rakousko, Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Švýcarsko, Andorra, Norsko, Kypr, Řecko, Slovensko, Chorvatsko, Island, Slovinsko, Lucembursko

Do zemí s nízkým rizikem (zelená barva) můžete od 15. června cestovat bez udání důvodu, tedy i na dovolenou, a to bez nutnosti vstoupit po návratu do karantény nebo předložení negativního testu.

Oranžové státy

Belgie, Portugalsko, Irsko, Malta, Španělsko, Francie, Nizozemí, Itálie, Dánsko

Do zemí se středním rizikem (oranžová barva) budou platit pro české občany stejná pravidla jako pro cestování do států s nízkým rizikem, tedy cestování bez omezení; pro cizince bude při cestování do ČR platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit do karantény.

Červené státy

Švédsko, Velká Británie

Do zemí s vysokým rizikem nákazy (červená barva) bude platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit karanténu při návratu do ČR jak pro české občany, tak pro cizince.

Země mimo Evropskou unii bude naše ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo zahraničí posuzovat koordinovaně s ostatními státy Evropské unie.

 

I když jsou na mapě některé státy zelené, neznamená to, že do nich můžeme jet bez omezení. Vstup do všech států si každý stát určuje sám. A zveřejněný „cestovatelský semafor“ platí pouze pro občany ČR a pro jejich návrat do ČR.

Navíc se vše může rychle měnit. Dnes například bylo oznámeno, že na Slovensko budou Češi moci od půlnoci jezdit za stejných podmínek, jaké panovaly v době před pandemií koronaviru.

A své hranice otevřelo Rakousko. Od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus, nepočítá se ani s povinnou karanténou. Ale pro Čechy platí, že při návratu zpět do ČR musí mít test nebo jdou do karantény, protože zelená pro Rakousko platí až od 15.6. 

Změny určitě budou rychle následovat.

Sledujte stránky Ministerstva zahraničí, kde jsou vyjmenovány všechny podmínky vstup do jednotlivých států ve světě. Své přehledy si také dělají cestovní kanceláře a agentury, například zde – Invia.cz

Co to vše znamená?

Dovolená u moře je možná. Sice v omezeném množství a s méně možnostmi, ale přesto se nabídka u cestovních kanceláří rozjíždí.