Není olej jako olej a ne každý se hodí na smažení. Pokud se zajímáte trochu o zdravou stravu, určitě víte, že je lepší formou oleje například olej olivový než obyčejný slunečnicový. Avšak je také důležité, při jaké teplotě oleje upravujete, protože ne každý olej snese vysokou teplotu. 

Kouřový bod

Kouřový bod představuje teplotu, při které olej začne kouřit a tím se znehodnocuje. Každý olej má jiný kouřový bod a podle toho je třeba se řídit. Jeden z nejnižších hodnot je olej lněný, který by se neměl vůbec využívat při tepelné úpravě jídel. Nejvyšším kouřovým bodem se poté může například pyšnit olej avokádový.

Obecně je teplota při smažení/vaření na pánvi okolo 150 stupňů. může však vyšplhat až na 180 stupňů. Při grilování může teplota vyšplhat ještě výše. Ohledně pečení v troubě poté záleží, na jakou teplotu troubu nastavíte. 

Slunečnicový olej

Podívejme se první na olej slunečnicový, který vlastní téměř každá domácnost a je nejběžnějším olejem. Jedním z důvodů, proč je nejspíše slunečnicový olej tak oblíbený, je jeho nízká cena oproti ostatním olejům. 

I přesto, že je olej tak využívaný na smažení, není nejvhodnější. Existuje však slunečnicový olej určený přímo na smažení, který má kouřový bod až 200 stupňů a je tedy vhodný na úpravu jídel při vysokých teplotách. 

Běžné oleje mají poté pouze kouřový bod okolo 100 stupňů, proto by měly být použity pouze do studené kuchyně.

Olivový olej

Olivový olej je oblíbený hlavně u fitness nadšenců a lidí, kteří se zajímají o zdravou stravu. Olivový olej je vhodný jak pro tepelnou přípravu jídel, tak také do studené kuchyně. Kouřový bod má až na 200 stupních, proto můžete použít i při smažení či pečení. 

Je důležité však vybírat kvalitní olivové oleje, kdy můžete sáhnout také po extra virgin olivových olejích. 

Kokosový olej

Kokosový olej je nejspíše nejvíce všestranný. Můžete z něho totiž připravit jak sladké pokrmy, také na něm můžete smažit či péci, ale také je využívaný například jako surovina do domácích masek na vlasy. Kokosový olej má totiž blahodárné účinky a prospívá našemu zdraví. 

Kouřový bod u kokosového oleje je 200 stupňů, dodá vašemu jídlu kokosový nádech, ale můžete také sehnat kokosový olej bez tohoto aroma. 

Avokádový olej

Výše zmíněný avokádový olej má nejvyšší kouřový bod. Je to hodnota až 250 stupňů, proto je často využívaný při grilování či přípravě steaků. Složením se podobá olivovému oleji, je však označován za jeden z nejchutnějších olejů ze všech. 

Závěrem

Pokud jste začali nebo se již stravujete zdravě, neměli byste vynechávat žádné makronutrienty, takže ani tuky. Proto se nebojte připravovat jídlo na olejích, s oleji šetřete a vybírejte kvalitní a takové, aby splnily svůj účel a neztráceli hodnotu při vyšších teplotách.