Po ránu není nic lepšího, než si připravit vynikající snídani. Její součástí mohou být i vajíčka připravena na jakýkoliv způsob. Pokrmy z této suroviny zbožňuje velká spousta lidí. Příprava vajec může být někdy zdlouhavá. Pokud si chcete ulehčit práci a připravit dobrou a chutnou snídani, můžete si pořídit vařič vajec, který se v žádné domácnosti rozhodně neztratí.   

Vařič vajec je moderní vychytávkou do kuchyně. Od tohoto kuchyňského pomocníka nemusíte čekat žádnou složitou přípravu. Zařízení je jednoduché, malé a snadno přenosné.

Současný trh domácích spotřebičů nabízí dva typy vařičů vajec. Prvním typem jsou vařiče sloužící pouze pro vaření. Pokročilejší modely nabízejí funkci speciálních pánviček, díky kterým si můžete připravit volské oko nebo vynikající omeletu.

Výhody vařičů vajec

Vařiče vajec disponují mnohými přednostmi. Jednou z hlavních výhod je množství způsobů vaření vajec. S tímto spotřebičem neuvaříte pouze vajíčka nahniličku, ale také vajíčka natvrdo a vajíčka naměkko. Připravit si můžete i výbornou omeletu nebo volské oko.  

Další výhodou je počet funkcí, mezi které patří například ochrana proti přehřátí, elektronický časovač nebo vyjímatelný zásobník na vejce. Tento spotřebič disponuje také nižšími pořizovacími náklady, moderním provedením a minimálním počtem ovládacích prvků.

Možnosti a doba vaření vajec

Na současném trhu existují vařiče, které mají přednastavené režimy pro přípravu surovin. Optimální doba vaření je závislá na tom, jaký způsob vaření si zvolíte. Prvním ze způsobů jsou vajíčka natvrdo. Jedná se o nejdelší proces, přičemž doba vaření je zhruba 10 minut. Žloutek i bílek budou po uvaření zcela tuhé. Druhým způsobem jsou vajíčka naměkko. K tomuto procesu vám postačí pouhé 3 minuty.  Posledním ze způsobů je vajíčko nahniličku. Jedná se o proces, kdy vařením získáte měkčí žloutek a tuhý bílek. Přibližná doba vaření je 5 minut.

Důležité parametry při výběru vařiče vajec

Při výběru domácího spotřebiče je důležité zaměřit se na jeho nejdůležitější parametry. Ke správnému výběru vám pomohou následující parametry:

  • příkon,
  • kapacita vařiče,
  • výrobní materiál a design,
  • funkce a příslušenství,
  • a pořizovací náklady.

Příkon

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru domácího spotřebiče je příkon. U výrobku jej naleznete v technických parametrech pod zkratkou „W.“ Příkon ukazuje spotřebu elektrické energie a výkon vařiče vajec. Zde je důležité řídit se obecným pravidel, že čím větší hodnotu má příkon, tím kratší je doba přípravy surovin.

Kapacita vařiče

Kapacitu vařiče volte podle množství členů v domácnosti. Na současném trhu si můžete vybrat mezi základními i rozměrnějšími variantami. Základní modely jsou určeny pro šest vajec. Rozměrnější modely dokáží pojmout až osm vajec, tudíž jsou vhodnější pro vícečlennou domácnost.

Výrobní materiál a design

Při nákupu vařiče vajec hraje důležitou roli také vzhled a výrobní materiál. Nejčastěji používaným materiálem při výrobě jsou plastové díly a nerezové prvky. Součástí je také skleněné nebo plastové víko. Celkový design tohoto spotřebiče by měl ladit se vzhledem kuchyňské linky či kuchyňských spotřebičů. Na současném trhu můžete najít modely s kulatou, hranatou či obdélníkovou základnou.

Funkce a příslušenství

První funkcí vařiče vajec je elektronický časovač. Slouží k nastavení času, který je potřeba pro uvaření vybraného způsobu vajec. Ať už děláte vajíčka natvrdo nebo naměkko, díky této užitečné funkci nebudete muset vařič kontrolovat, protože časovač vás vždy upozornění až bude pokrm hotový. K upozornění slouží zvuková signalizace. Důležitými funkcemi jsou také ochrana proti přehřátí či izolovaná rukojeť, která vám zajistí, že se při manipulaci se zásobníkem nespálíte.

Mezi nejčastější příslušenství patří:

  • vyjímatelný zásobník na vejce,
  • spínač, který je vybaven světelnou indikací,
  • gumové nožičky,
  • automatické kontrola vody a displej.

Pořizovací náklady

V porovnání s jinými spotřebiči jsou pořizovací náklady vařičů vajec velmi přijatelné. Jednotlivé modely se cenově liší. Záleží na výběru kapacity, příkonu, ale také množství funkcí. Nejlevnější modely vařičů vajec pořídíte již za 200 Kč. Modely s vyšším výkonem a spoustou užitečných funkcí pak dosahují hodnoty 2 000 Kč.

úvodní foto: congerdesign from Pixabay