Rádi byste si udělali radost a pořídili objektiv pro Vaši digitální zrcadlovku? Možná váháte, jak se ve velkém výběru vyznat, jak porozumět všem parametrům, které jsou na objektivech uváděny.
 
Poradíme se zorientováním ve všem, co je pro koupi nového objektivu zásadní a potřebné. Samozřejmě je to ve většině i cena. Nabídneme kvalitní objektivy v nižší i vyšší cenové kategorii.

Co je objektiv?

Pro někoho je tato otázka zcela banální. Nicméně je důležité si na začátek vysvětlit co to vůbec objektiv je, hlavně pro ty, kteří zrcadlovku nevlastní a uvažují nad její koupí.

Objektiv je nedílnou součástí každého přístroje této třídy. Bez něj by ani fotografie pořizovat nešli. Nasazuje se na tělo digitální zrcadlovky.

Každý výrobce má pro objektivy jiný bajonet (takzvaný otvor na těle přístroje, kam se objektiv nasazuje), to znamená, že objektiv od firmy Nikon rozhodně nebude fungovat na fotoaparátech Canon a obráceně. Je tedy důležité vybírat přímo pro váš přístroj.

Důležité otázky před výběrem objektivu

Než se pustíte do výběru, zodpovězte si několik otázek:

  • Co budu objektivem fotografovat?
  • Kolik mám dostupných financí?
  • Potřebuji objektiv zoomovací nebo s pevným ohniskem?
  • Jakou má mít objektiv ohniskovou vzdálenost?

Rozhodněte se, co a jak často chcete zachytit a hlavně kolik finančních prostředků můžete na pořízení objektivu použít.

Zoomování je přibližování a oddalování, proto popřemýšlejte, jestli se Vám hodí spíše objektiv se zoomem nebo s pevným ohniskem, se kterým zoomovat nelze. Obecně jsou pevné objektivy kvalitnější, co se týče pořizování snímků.

Pokud se rozhodnete pro objektiv zoomovací, pak je důležitá jeho ohnisková vzdálenost (popsáno viz níže). Existují objektivy se širokým ohniskem (zaberou větší plochu) nebo tzv. teleobjektivy (s dlouhým ohniskem).

Parametry na objektivech

U všech objektivů se klade důraz na stejné parametry, kterými jsou:

  • Ohnisková vzdálenost
  • Světelnost (clonové číslo)

Ohnisková vzdálenost

Několik čísílek, které na objektivu najdete, udávají ohniskovou vzdálenost. U zoomovacích objektivů nejnižší číslo značí nejširší ohnisko, které je možné nastavit (například 50 mm). Číslo nejvyšší naopak značí maximální přiblížení (například 200 mm). Hodnoty najdete u zoomovacího prstence. Většinou jich je kolem pěti.

Pokud na objektivu je číslo jen jedno nebo žádné, máte v ruce pravděpodobně objektiv s pevným ohniskem (nejčastěji se vyrábí 50 mm).

Rozdělení objektivů podle ohniskové vzdálenosti a úhlu záběru:

  • Rybí oka (cca 8-15 mm) – extrémně širokoúhlé objektivy s úmyslnou deformací perspektivy.
  • Superširokoúhlé(cca 14-24 mm) – interiéry, architektura, krajina.
  • Širokoúhlé(cca 24-35 mm) – interiéry, krajina, reportáž.
  • Střední ohniska – základní zoomy (30-100 mm) –  přirozené zobrazení, portrét.
  • Normální objektiv (50 mm) – odpovídá zornému úhlu lidského oka.
  • Teleobjektivy(100-300 mm) – portrét, reportáž, krajina.
  • Silné teleobjektivy (>300 mm) – příroda, sport.

NIKON 80-400 mm f4,5-5,6 G ED VR

Světelnost

Důležitá pro objektiv je světelnost (clona). Najdeme ji vedle nebo pod značkou výrobce. Značí, jaké nejnižší clonové číslo lze s daným objektivem nastavit. Například F2.8 udává nejnižší nastavitelnou clonu f2.8, jiné označení může být 3.5 – 5.6. Znamená, že na nejkratším ohnisku (nejširším) možno nastavit f3.5 a na nejdelším ohnisku (nejvíce přiblížené) možno f5.6.

Někdy se může zdát nastavování světelnosti složité, ale v praxi tomu tak není a určitě po pár fotografiích pochopíte jak se clonou pracovat.

Je také dobré vědět, že pro každou fotografickou disciplínu se hodí jiná clonová čísla, takže na krajinářskou fotografii byste neměli používat objektivy například se světelností 2.8 nebo 1.8. Pojďme si tedy ukázat, jaké clony se hodí na architekturu nebo portrét.

Při zachycení krajiny chceme, aby bylo na fotce ostré vše. Proto se používají vyšší clonová čísla, kolem f7.1 až f10. Okolo těchto hodnot má většina objektivů nejlepší kresbu. Toto nastavení platí i pro snímání architektury.

Naopak pro portrét se nastavují clony co nejmenší, 2.8., 1.8. nebo 1.4. Je to díky tomu, že při nižších hodnotách clony je pozadí více rozostřené a fotografovaná osoba tak vynikne. Toto nastavení se používá při všech situacích, kdy potřebujete zachycený objekt odpíchnout od pozadí.

NIKON 50 mm f1,8 G AF-S

Objektivy Nikon

Zaměříme se na objektivy, od velkého výrobce Nikon. Tato společnost zhotovuje objektivy vysoké kvality.

Pořídit se dají jak pevné, tak i zoomovací objektivy.

Objektivy s pevným ohniskem jsou oblíbené například Nikon 50 mm, 35 mm nebo 105 mm. Ceny takových to objektivů se pohybují od 6 000 až do 20 000 kč.

Dávejte si při výběru pozor hlavně na to, jestli objektiv má v sobě zabudovaný ostřící motorek pro automatické ostření. Když ne, musíte mít motorek v těle zrcadlovky. Pokud ani v těle motorek nemáte, pak objektiv nebude automaticky zaostřovat.

Vybrali jsme několik objektivů od firmy Nikon s jejich parametry:

  • Nikon 50 mm f1.8
  • Nikon 70 – 200 mm f2.8
  • Nikon 18 – 55 mm f3.5 – 5.6

Nikon 50 mm f1.8

Zřejmě jeden z nejoblíbenějších pevných objektivů od Nokinu. Hodí se hlavně na zachycení portrétů, detailu a makrofotografie.

Jeho světelnost f1.8 umožňuje fotit i za snížených světelných podmínek bez použití blesku.

Cena tohoto objektivu se pohybuje kolem 6 000 kč.

Nikon 70 – 200 mm f2.8

Pro opravdové nadšence a profesionální fotografy je tu objektiv s dlouhým ohniskem 70 – 200 mm se světelností f2.8. Úžasné zařízení pro focení portrétů a proto jej řada profesionálních fotografů používá, hlavně na svatbách a důležitých akcích.

Nelze jej ovšem použít v menších prostorách, protože objektiv má nejkratší ohnisko 70 mm a to už je poměrně dost přiblížené, takže musíte stát od fotografovaného objektu trochu dál.

Pořídíte jej za vysoké ceny. Stojí až kolem 50 000 kč a ne každý si jej může dovolit, nicméně výsledky stojí opravdu za to.

Nikon 18 – 55 mm f3.5 – 5.6

Pro jedince, kteří nechtějí investovat do techniky hodně peněz, nebo ani nemůžou je připraven objektiv Nikon 17 – 55 mm. Je poměrné kvalitní, rychle ostří a pokryje základní širokoúhlou ohniskovou vzdálenost se slušnou světelností.

Je běžně dodávám jako součást balení s digitálními zrcadlovkami Nikon nebo se dá pořídit za přijatelnou cenu 3 000 až 4 500 kč.

CANON EF 100-400 mm f4,5-5,6 L IS II USM

Objektivy Canon

Druhý velký produkce digitálních zrcadlovek a objektivů je firma Canon. Ta nabízí též kvalitní objektivy od pevných, až po zoomovací s různými ohniskovými vzdálenostmi.

Zaměříme se na pár objektivů:

  • Canon 18 – 55 mm f3.5 – 5.6
  • Canon 70 – 200 mm f2.8
  • Canon 50 mm f1.8.

Canon 18 – 55 mm f3.5 – 5.6

Základní objektiv srovnatelný s Nikon 18-55. Také je dodáván jako základ k zrcadlovkám Canon a nabízí poměrně slušnou kvalitu, včetně světelnosti.

Samostatně jej pořídíte za cenu okolo 4 500 Kč.

Canon 70 – 200 mm f2.8

Tento objektiv je na profesionální úrovni. Kvalita fotek je špičková, i co se týče krásné světelnosti 2.8. Pro portréty, detail a makro velmi ideální.

Cena je ovšem na jiné úrovni a sahá až částku 60 000 kč, proto jej používají hlavně profesionální fotografové.

Canon 50 mm f1.8.

Pevný objektiv od Canonu s pevným ohniskem 50 mm a světelností f1.8, se hravě vyrovná objektivu 50 mm od Nikonu. Srovnatelná kvalita je vhodná pro portrét i makro a tam kde chcete mít pozadí neostré.

Pořizovací cena je krásná, kolem 3 500 kč.

FUJIFILM XF 56 mm f1,2 R

Objektivy třetích výrobců

Pokud chcete kvalitní objektiv za přijatelnou cenu, je možnost sáhnout po jiném výrobci, který dělá objektivy jak pro Canon, Nikon, tak i třeba Olympus.

Známou firmou je Sigma a Tamron. Sigma vyrábí kvalitní objektivy řadu let. Například zoomovací Sigma 17 – 50 mm s krásnou světelností 2.8. Stojí přijatelných 10 000 Kč a kvalitu nabízí opravdu dobrou. Vhodný je na portrét, makro i na krajiny nebo architekturu.

U Tamronu je to obdobné, nicméně firma sigma je poněkud známější.

Ať už si vyberete jakýkoliv objektiv, dbejte na to, aby byl určen pro Váš objektiv, pokrýval ohniskovou vzdálenost, kterou potřebujete a měl i dobrou světelnost.

Pokud se fotografii budete více věnovat, budete zřejmě potřebovat více objektivů než jen jeden. Na portrét, detail a jiný třeba na krajiny.