Popularita elektronických knih rok od roku narůstá. Na americkém nebo britském knižním trhu tvoří eknihy celých 25 % z celkového knižního prodeje. Prodejní čísla česky psaných elektronických knih jsou o poznání menší, avšak jejich obliba pozvolna stoupá. Výhodou eknihy může být například rychlost jejího pořízení. Nakoupíte, zaplatíte online a vybraný titul máte ihned připravený ke stažení do vaší čtečky.
 
Abyste si mohli čtení elektronické knihy vychutnat se vším, co k tomu patří, budete potřebovat speciální elektronickou čtečku. 

Výhodou, oproti klasickým chytrým telefonům a tabletům, je speciální E-Ink (elektronický inkoust) displej, díky kterému budete mít srovnatelný čtenářský zážitek, jako při čtení knihy tištěné. Další nespornou výhodou je větší výdrž baterie na jedno nabití.

Jak vybrat správnou elektronickou čtečku knih a na jaké parametry se při koupi zaměřit?

Displej

Důležitým parametrem displeje čtečky knih je jeho rozlišení. Vyšší rozlišení zajistí jemnější výsledný obraz a ostřejší vykreslení jednotlivých písmen. Velikost displeje se většinou pohybuje okolo  5“ až  6“. Tyto rozměry bohatě postačí na čtení běžných knih. Rozměrnější čtečky jsou vhodné na čtení odborných knih, nákresů a plánů ve formátu PDF. Nejnovější čtečky dokonce nabízejí i osvícení displeje pro pohodlné čtení za šera nebo úplné tmy. Praktičtější jsou také čtečky s dotykovým displejem.

Čtečka knih Amazon Kindle Paperwhite 3

Elektronická čtečka knih – ebook reader, 6″ podsvícený dotykový displej E-Ink 300ppi,

  • 4 GB paměť
  • WiFi

Čtečka knih PocketBook 626(2) Touch Lux 3 šedý

nejnovější displej E Ink Carta s HD rozlišením (1024×758 px).

  • 4 GB
  • Wi-Fi

Podporované formáty

Eknihy můžete sehnat v nejrůznějších formátech. Nejčastěji MOBI a ePUB. PDF knihy a dokumenty většina čteček knih také zobrazí, ale pohyb v dokumentu nebývá tak vyladěný, jako u výše uvedených formátů.

Při koupi knihy si v obchodě můžete vybrat, v jakém formátu chcete knihu stáhnout. Nemusíte se tedy bát, že by vaše e-book čtečka knihu nepřečetla. Na internetu naleznete i online převodníky, pro případ, že byste potřebovali knihu převést do jiného formátu.

Paměť čtečky

Čím více paměti, tím více knih. Základní úložiště čteček, se pohybuje kolem 4GB, což je opravdu hodně místa. Knihovny většiny z nás by se do čtečky vešly hned několikrát. Nicméně, praví knihomolové ocení i možnost rozšíření paměti, pomocí SD paměťových karet.

Čtečka knih Approx Billow Ebook E2TLB

 Čtečka podporuje režim četbydigitální obrazové formátya dokonce audio formáty

  • Typ: 7″ TFT
  • Rozlišení: 800×480
  • Úložiště: 4 GB

Čtečka knih Amazon New Kindle

Elektronická čtečka knih – ebook reader, 6″ dotykový displej 167ppi (800×600),

  • 4 GB paměť,
  • WiFi

Speciální funkce čtečky knih

Připojení k Wifi, díky němuž si můžete knihy posílat rovnou do čtečky. Milovníci cizojazyčné literatury ocení slovníky. Studentům se může hodit funkce poznámek v textu. Některé e-book čtečky nabízejí také jednoduché hry či mp3 přehrávač. Existují i modely, které dokáží text knihy předčítat nahlas.    

Cena

Základní čtečky, bez osvícení displeje, seženete už za cenu kolem 2 000 Kč. Ušetřit se dá také v případě, že oželíte dotykové ovládání a spokojíte se s mechanickými tlačítky.

Pokud jste vášnivými čtenáři a nechcete být omezováni denní dobou, určitě se vyplatí připlatit za čtečku s osvíceným displejem. Takových modelů je na trhu hned několik, jejich cena většinou začíná na 3 000 Kč.

Investice do kvalitní elektronické čtečky knih se vyplatí.

Čtečky knih jsou lehké, skladné, vejde se do nich spousta knih a číst můžete téměř kdekoli. Vůni nové knihy sice nenahradí, ale nabízejí spoustu jiných výhod, kvůli kterým stojí za to je alespoň vyzkoušet.  

Čtečka knih PocketBook 614+ Basic 3

Elektronická čtečka knih – ebook reader, 6″ E Ink displej, 800×600, CPU 1GHz,

  • WiFi,
  • 8GB+microSD

Čtečka knih PocketBook 626 Touch Lux 3, Zlatý 

Čtečka PocketBook 626 je rychlá, lehká, tenká s nejnovějším displejem E Ink Carta s HD rozlišením (1024×758 px).

  • 4 GB
  • WiFi